Կանադացի նախարարը Ծիծեռնակաբերդում հարգեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադայի աշխատանքի և սոցիալական զարգացման, մշակութային բազմազանության նախարար, Համայնքների պալատի անդամ Ջեյսոն Քեննիի գլխավորած պատվիրակությունը հուլիսի 30-ին այցելեց Ծիծեռնակաբերդ` Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Ջեյսոն Քեննին ծաղկեպսակ դրեց Մեծ եղեռնի զոհերի հուշարձանին, այնուհետև Կանադայից ժամանած պատվիրակությունը ծաղիկներ դրեց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեց անմեղ զոհերի հիշատակը: Հյուրերը շրջայց կատարեցին Հուշապատի մոտ, այնուհետև պատվիրակությունը ծանոթացավ Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող ժամանակավոր ցուցադրությանը:
Կանադայի Համայնքների պալատը1996թ. ապրիլի 23-ին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման որոշում է ընդունել, այնուհետեւ Կանադայի Սենատը 2002թ. հունիսի 13-ին բանաձեւ է ընդունել, որով կոչ է արել Կանադայի կառավարությանը` ճանաչել հայերի ցեղասպանությունը և դատապարտել պատմական ճշմարտության խեղաթյուրման կամ ժխտման ամեն մի փորձ, երբ այն կներկայացվի ինչ-որ նվազ, քան ցեղասպանությունն է, քան մարդկության դեմ կատարված հանցագործությունը, և ապագայում, յուրաքանչյուր տարի ողջ Կանադայում ապրիլի 24-ը նշել որպես 1,5 միլիոն հայերի, որոնք դարձան քսաներորդ դարի առաջին ցեղասպանության զոհեր, հիշատակի օր:
Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել են աշխարհի ավելի քան երկու տասնյակ երկրներ: Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել են նաեւ Եվրոպական խորհրդարանը եւ Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը: Այն պաշտոնապես ճանաչել եւ դատապարտել, ինչպես նաեւ ապրիլի 24-ը հայ ժողովրդի Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր են հայտարարել ԱՄՆ 50 նահանգներից 42-ը: Եվրոպական որոշ երկրների խորհրդարանները Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար քրեական պատասխանատվություն նախատեսող օրենքներ են ընդունել:

Министр труда Канады воздал дань памяти жертв Геноцида армян
Министр труда и социального развития, культурного многообразия Канады, член Палаты общин Джейсон Кенни и возглавляемая им делегация 30 июля посетили Мемориальный комплекс памяти жертв Геноцида армян в Цицернакаберде. Как сообщает Арменпресс, Джейсон Кенни возложил венок к мемориалу, а члены делегации - цветы к Вечному огню и минутой молчания почтили память жертв Геноцида армян. Гости прошлись по Алее памяти, а затем ознакомились с временной экспозицией, содержащей документы о Геноциде армян.
Палата общин Канады 23 апреля 1996 года приняла решение о признании Геноцида армян, а Сенат Каналы 13 июня 2002 года принял резолюцию, призвав правительство страны признать Геноцид армян и осудить любую попытку отрицания или искажения факта Геноцида армян и в будущем ежегодно по всей Канаде отмечать 24 апреля как день памяти 1.5 миллиона армян - жертв первого геноцида 20 века.
Геноцид армян - первый геноцид 20 века - признали более 20 стран мира, Европарламент и Всемирный совет церквей, другие международные организации. Геноцид армян официально признали и осудили, объявив 24 апреля Днем памяти жертв геноцида, 42 из 50 штатов США.