Բժիշկները պայքարում են Մոսկվայի մետրոյի վթարից տուժած Մերի Քոչարյանի վիճակը կայունացնելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայի մետրոյի վթարի հետևանքով տուժած հայազգի Մերի Քոչարյանի առողջական վիճակը շարունակում է գնահատվել ծայրահեղ ծանր: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այդ մասին հայտնեց Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի դեսպանության խորհրդական Էդուարդ Ջամբազյանը` հավելելով, որ բժիշկներն իրենց ողջ ջանքերը ներդրել են Մերիի վիճակը կայունացնելու մեջ: Մյուս տուժածի` Աննա Բուլղադարյանի, առողջականում դրական տեղաշարժեր են արձանագրվել: «Աննան իր բուժումը ստանում է, նորմալ է վիճակը»,- հայտնեց դեսպանության խորհրդականը:
Հուլիսի 15-ի առավոտյան Մոսկվայի մետրոյի կապույտ գծի «Պարկ Պոբեդի» եւ «Սլավյանսկի բուլվար» կայարանների միջեւ ընկած ուղեմասում գնացքի երեք վագոններ դուրս են ընկել ռելսերից: Ըստ վերջին տվյալների, զոհվել Է 23 մարդ, գրեթե 130-ը հոսպիտալացվել են: Տուժածների թվում են երկու հայազգի աղջիկներ, ովքեր ունեն Ռուսաստանի քաղաքացիություն: Քոչարյան Մերին, ով 20 տարեկան է, Մոսկվայի հ.67 քաղաքային հիվանդանոց է տեղափոխվել ողնաշարի կոտրվածքով և գլխուղեղի փակ վնասվածքով, իսկ Բուլղադարյան Աննան` 23 տարեկան, Մոսկվայի հ.79 քաղաքային հիվանդանոց է տեղափոխվել աջ ճաճանչոսկրի կոտրվածքով և տրավմատիկ ցնցումով:

Doctors are trying to stabilize condition of Mery Kocharyan injured in Moscow Metro accident
YEREVAN, JULY 23, ARMENPRESS. Health condition of Mery Kocharyan, who was injured in Moscow Metro accident, is still assessed as extremely grave.  Eduard Jambazyan, Advisor at the Embassy of the Republic of Armenia to the Russian Federation, stated this in a conversation with “Armenpress”, adding that the doctors spare no efforts to stabilize Mery’s health condition. The condition of the other Armenian girl, who suffered from the accident, Anna Bulghadryan is improving.  "Anna receives treatment, her condition is normal," said Jambazyan.
On July 15, three subway cars derailed on the Moscow Metro on the Arbatsko-Pokrovskaya dark blue Metro line. According to the latest data, 23 people died, almost 130 people were hospitalized. There are two Armenians among the passengers, who suffered in the accident: 1) Mery Kocharyan - 20 years old, taken to Hospital No. 67, Moscow, with spinal fracture and closed head injury, and 2) Anna Bulghadaryan - 23 years old, taken to Hospital No. 79, Moscow, with right radius fracture and traumatic shock. Both are citizens of the Russian Federation.