Հայաստանը «Գրքարվեստ» 11-րդ մրցույթից վերադարձել է ութ մրցանակով
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը Մինսկում անցկացված ԱՊՀ մասնակից-պետությունների «Գրքարվեստ» միջազգային ամենամյա մրցույթում այս տարի մեծ հաջողություններ է արձանագրել: Մեր երկիրը մրցանակաբաշխությանը ներկայացրել էր ինը գիրք, որոնցից ութն արժանացել են մրցանակի: «Գիրք երեխաների և պատանիների համար» անվանակարգում առաջին մրցանակի է արժանացել Հովհաննես Թումանյանի «Հեքիաթները»`ռուսերեն թարգմանությամբ: «Մշակույթների երկխոսություն» անվանակարգում հաղթել է Ռուբեն Գևորգյանցի «Փարաջանով…կոլաժ երկուսի համար» գործը: «Գիտություն և կրթություն» անվանակարգում առաջին մրցանակ է ստացել Ռաֆայել Իշխանյանի «Պատկերազարդ պատմություն հայոց» գիրքը: Լավագույն «Արվեստի գիրք» է դարձել Ֆոլքմար Գանցհորնի «Քրիստոնեա-Արևելյան գորգը», իսկ «Տպագրված է համագործակցությունում»  անվանակարգում հաղթող է ճանաչվել Շմավոն Շմավոնյանի «Արարատ»-ը: Բացի այդ, մեկ գիրք արժանացել է երկրորդ մրցանակի, մեկ գիրք` նոմինանտի դիպլոմի և մեկ գիրք էլ` ժյուրիի հատուկ մրցանակին:
ՀՀ  մշակույթի փոխանախարար Ներսես Տեր-Վարդանյանը մայիսի 30-ին նվիրված մամլո ասուլիսի ընթացքում ընդգծեց, որ Հայաստանն ամեն տարի մասնակցել է «Գրքարվեստ» միջազգային մրցույթին: «Նախորդ տարիների համեմատ այս տարվա մրցանակները և ձեռքբերումները շատ են: 2010-ին և  2011-ին մենք մրցույթում ստացել ենք երեքական մրցանակ, 2012-ին` չորս, 2013-ին` վեց, իսկ 2014-ին արժանացել ենք ութ մրցանակի, որոնցից հինգն առաջին կարգի էին»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ընդգծեց փոխարարը և շնորհավորեց բոլորին ու հատկապես հրատարակիչներին: Փոխնախարարը հույս հայտնեց, որ հետագայում ձեռքբերումները չեն նվազի:
«Մրցույթում մեր գրքերը և' արտաքինով, և' բովանդակությամբ զգալիորեն տարբերվում էին: Մերոնք աչքի են ընկնում բազմազանությամբ: Մենք դարերով գրքի հետ ենք գործ ունեցել: Շատ երկրներ իրենց գրքերը տպագրում են այլ երկրներում, իսկ մենք հիմնականում Հայաստանում ենք տպագրում»,-նշեց Գրքի և հրատարակչական գործի կենտրոնի տնօրենի պաշտոնակատար Էդվարդ Միլիտոնյանը`հավելելով, որ մրցույթի ժյուրիի կազմում ընդգրկված էին տարբեր երկների ներկայացուցիչներ:
Արտակ Մովսիսյանի «10 հայ ականավոր թագուհիներ» գիրքը մրցույթի «Իմ երկիրը» անվանակարգում ստացել է հատուկ մրցանակ: Մովսիսյանը շատ ուրախ է մրցանակի համար: «Միջազգային շուկայում մեր գրքերը ներկայանալի են: Կասկած չկա, որ հայ գիրքը հայ ազգին ամենալավ բնութագրող կողմերից մեկն է: Շնորհակալություն եմ հայտնում ընթերցողներին և մրցույթի կազմակերպիչներին»,-նշեց Մովսիսյանը:
«Գրքարվեստ» միջազգային ամենամյա մրցույթը կազմակերպվում է 2004 թվականից ԱՊՀ երկրների պարբերական մամուլի, գրահրատարակչության, գրատարածման և պոլիգրաֆիայի ոլորտում համագործակցության խորհրդի կողմից` Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի աջակցությամբ: Մայիսի 21-22-ը Մինսկում անցկացվել է ԱՊՀ մասնակից-պետությունների «Գրքարվեստ»  միջազգային 11-րդ մրցանակաբաշխությունը, որին մասնակցել է 9 պետություն`77 հրատարակչություններով:

На конкурсе «Искусство книги» Армения получила 8 премий
Армения достойно выступила на проходящем в Минске ежегодном, 11-м Международном конкурсе стран-членов СНГ «Искусство книги», представив 9 наименований книг, из которых 8 были удостоены премии.
Как сообщает Арменпресс, в номинации «Книги для детей и юношества» первая премия была присуждена русскому переводу «Сказок» Ованеса Туманяна, в номинации «Диалог культур» победителем стала книга Рубена Геворкянца «Параджанов... коллаж для двоих», в номинации «Наука и образование» первую премию получила книга Рафаела Ишханяна «Иллюстрированная история Армении».
Лучшей книгой об искусстве стала книга Фолькмара Ганцхорна – «Христанско-Восточный ковер», а в номинации «Напечатано в сотрудничестве» победителем признана книга «Арарат» Шмавона Шмавоняна. Кроме того, одна из армянских книг удостоена второй премии,  одна – диплома номинанта, еще одна – спецпремии жюри.
На пресс-конференции 30 мая замминистра культуры Нерсес Тер-Варданян отметил, что Армения каждый год участвует в этом конкурсе.
«По сравнению с предыдущими годами в этом году мы имели беспрецедентные результаты: в 2010 и 2011 годах мы получили по три премии, в 2012-м – 4, в 2013-м – 6, а в этом году целых 8 премий, причем 5 из них – первые, - подчеркнул министр.
«На конкурсе наши книги выделялись и своим оформлением и многообразием содержания. Мы веками имели дело с книгой, многие страны печатают свои книги за рубежом, а мы, в основном, в самой Армении»,- сказал и.о.директора Центра книгоиздательского дела Эдуард Милитонян, добавив, что в составе жюри были представители разных стран.
Артак Мовсисян, книга которого «10 известных армянских цариц» была удостоена спецпремии в номинации «Моя страна» отметил, что нет сомнений, что именно книга как нельзя лучше представляет армянскую нацию.
Ежегодный международный конкурс «Искусство книги» организуется с 2004 года Советом сотрудничества в сфере периодической печати стран СНГ, книжного издательства, распространения книг и полиграфии при содействии Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества.
21-22 мая в Минске состоялась 11-ая церемония присуждения премий «Искусство книги», в которой приняли участие 77 издательств из 9 стран.