Հայերը պետք է շնորհակալություն հայտնեն Էրդողանին... Ցեղասպանությունը չճանաչելու համար. Հարութ Սասունյան
ԼՈՍ ԱՆՋԵԼԵՍ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությունը «1915 թվականի իրադարձությունների» վերաբերյալ, որն անցյալ շաբաթ հրապարակվեց ինը լեզուներով, քարոզչական խոշոր ձեռքբերում էր Թուրքիայի համար ևտարածվեցամբողջ աշխարհում: Ուղերձն այնքան հմտորեն էր ձևակերպված, որ մոլորության մեջ գցեց միջազգային հանրության շատ ներկայացուցիչների, ցավոք, նաև որոշ հայերի, որոնք հավատացին, թե նամոտենում է Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը կամ, առնվազն, «պատմական» քայլ է կատարելայդուղղությամբ: Էրդողանի հայտարարությանն իր նոր խմբագրականում անդրադառնում է «Կալիֆորնիա կուրիերի» հրատարակիչ եւ խմբագիր Հարութ Սասունյանը: «Արմենպրես»-ը հոդվածը ներկայացնում է ամբողջությամբ:
«Իրականում,Էրդողանիհայտարարությունըոչայլինչէր,եթե ոչ վերաձևակերպված ժխտում կամ «հին գինին` նոր շշի մեջ»: Ջանադրաբար խուսափելով Հայոց ցեղասպանություն եզրից, նա փոխ էր առել արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուի «ընդհանուր ցավի» և«արդարհիշողության» խաբուսիկ տերմինաբանությունը, բառեր, որոնք թվում են հաշտվողական, սակայն, ըստ էության, մարդասպաններին հավասարեցնում են զոհերին: Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ մահացած միլիոնավոր թուրքերի և այլոց վկայակոչումը Թուրքիայի վարչապետի կողմից վիրավորանք է Հայոց ցեղասպանության 1.5 միլիոն զոհերի հիշատակին: Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում ևս միլիոնավոր գերմանացիներ են զոհվել, սակայն ոչ մի գիտակից և բարեխիղճ մարդու մտքով չի անցնի նրանց մահը հավասարեցնել վեց միլիոն հրեաների բնաջնջմանը...
Էրդողանի կոչը` «1915 թ. իրադարձությունները ուսումնասիրելու նպատակով պատմաբանների համատեղ հանձնաժողով» ստեղծելու վերաբերյալ, ևս մեկ մաշված ևհարցը հետաձգելուխորամանկմարտավարություն է: Եթե թուրքական իշխանություններն անկեղծորեն ուզում են իմանալ Հայոց ցեղասպանությանփաստերը, նրանց մնում է միայն վերանայել իրենց սեփական արխիվներում առկա հսկայածավալ փաստաթղթերը, ինչպես նաև բազմաթիվ պատմաբանների և ցեղասպանագետների կատարած հետազոտություններն ամբողջ աշխարհում: Ինչո՞ւ է թուրքական կառավարությունը գրեթե 100 տարի անցնորհետաքրքրություն ցուցաբերում այս թեմայի ուսումնասիրման շուրջ: Ինչո՞ւ ենամենազգայունօսմանյան արխիվները դեռևսգաղտնիպահվում, չխոսելով մյուսների մասին, որոնք վաղուցարդեն ոչնչացվելեն:
Տարիներ շարունակ բազմիցս գրել եմ, որ.
1.Չնայած թուրքական ժխտումներին` Հայոց ցեղասպանությունը միջազգային հանրության կողմից ճանաչված փաստ է, և կարիք չկա սպասելու նախագահ Օբամայի, վարչապետ Էրդողանի կամ մեկ ուրիշի կողմից դրա ընդունմանը:
2.Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը չի կարող ուղղել այն անարդարությունները, որոնց պատճառով արմատախիլ արվեց և կոտորվեց մի ողջ ժողովուրդ: Ավելի նպատակահարմար կլինի արդարության հասնել դատական ատյանների միջոցով, պահանջելով ֆինանսական փոխհատուցում ևհայկական տարածքներիվերադարձ:
3.Թուրքիայի «հաշտեցման» առաջարկը ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ չարամիտ հնարք թաղելու անցյալն անիմաստ ճանաչմամբ ևմակերեսային ներողամտությամբ: Իսկական հաշտեցման կարելի է հասնել միայնհայ ժողովրդին հասցված վիթխարի վնասները վերացնելու միջոցով:
Շատ կարևոր է, որ հայերը զգոն լինեն և չխաբվեն հաշտեցման թուրքական կեղծ առաջարկներով: Այժմվանից և մինչև 2015 թ. Ապրիլի 24-ը, Թուրքիայի կառավարությունը, ամենայն հավանականությամբ, էլ ավելի ճարպիկ գովազդային հնարքների կդիմի` միջազգային հանրության համակրանքը շահելու համար և նվազագույնի հասցնելու Թուրքիայի արդեն վարկաբեկված հեղինակությանը ցեղասպանության մեղադրանքներով պատճառվող վնասները:
Նման մի թուրքական ծրագիր է Դավութօղլուի ցինիկ հայտարարությունը, թե Հայկական սփյուռքը նաև Թուրքիայի սփյուռքն է...Թուրքական մամուլում լուրերհրապարակվեցին, որ Թուրքիայի կառավարությունը պատրաստվում է քաղաքացիություն շնորհել նախկին օսմանյան հպատակների ժառանգներին, այդ թվում` հայերին: Զարմանալի է, որ որոշ միամիտ հայեր մոլորության մեջ ընկան կարծելով, որ սա դրական քայլ է... Պարզապես մի պահ պատկերացրեք ձեզ բնակություն հաստատած Թուրքիայի կողմից գրավված Արևմտյան Հայաստանի կամ Կիլիկիայի որևէ քաղաքում որպես Թուրքիայի քաղաքացի և ձեր որդիները զորակոչված բանակ` «պաշտպանելու թուրքական պետությունը» և մասնակցելու Քեսաբի կամ Հալեպի կամ անգամ Հայաստանիվրա հարձակմանը... Իսկ ի՞նչ կասեք Թուրքիայի քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածով բանտարկվելու մասին, քանզիանզգուշորեն զրուցել եքՀայոց ցեղասպանության մասին ձեր թուրք հարևաններից մեկի հետ...
2014 թ. ապրիլի 23-ի Էրդողանի հայտարարությանիսկականնպատակն է խոչընդոտել արդարության հասնելու հայերի համաշխարհայինջանքերին Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակիշեմին:
Այն փաստը, որ ԱՄՆ պետդեպարտամենտը և որոշ եվրոպական պաշտոնյաներ դրական գնահատական են տվել Էրդողանի հայտարարությանը, վկայում է, որ սա համակարգված փորձ էր քողարկելու Օբամայի վարչակարգի և եվրոպական երկրների համար, ձեռնպահմնալու ցեղասպանության հարցով հայկական պահանջներից, որպես պատրվակ օգտագործելով այն, որ Թուրքիայի ղեկավարները հաշտեցման գործընթացի մեջ են հայերի հետ:
Հայերը պետք է դիմակայեն երրորդ կողմերի` իրենց պատմական պահանջների հետապնդումից հրաժարվելու ճնշումներին: Միացյալ Նահանգների կառավարության կամ Եվրամիության տեսակետները Թուրքիայից հայկական պահանջների վերաբերյալ պետք է անտեղի համարվեն: Հայերը պետք է տեր կանգնեն իրենց սեփական ճակատագրին և թույլ չտան այլ պետությունների թելադրել, թե որն է ընդունելի կամ անընդունելի իրենց ազգային շահերը հետապնդելիս:

Armenians should thank Erdogan for…NOT recognizing Genocide: Harut Sassounian
YEREVAN, APRIL 30, ARMENPRESS. Turkish Prime Minister Erdogan’s statement on the ‘events of 1915’ released in nine languages last week was a major propaganda coup for Turkey, generating worldwide publicity. As reports "Armenpress" the Publisher and Editor of "California Courier" Harut Sassounian stated this in his new article. The article runs as follows:
“The announcement was so cleverly crafted that it fooled many in the international community -- and regrettably, some Armenians -- into believing that he came close to recognizing the Armenian Genocide or at least took ‘an historic’ step in the right direction.
In reality, Erdogan’s statement was nothing more than rephrased denial or old wine in a new bottle. Carefully avoiding the term ‘Armenian Genocide,” he conveniently borrowed Foreign Minister Ahmet Davutoglu’s deceptive terminology of ‘shared pain’ and ‘just memory,’ words that sound conciliatory, but actually equate the murderers with the victims. The Turkish Prime Minister’s reference to millions of Turks and others who also died during World War I is an insult to the memory of the 1.5 million victims of the Armenian Genocide. Millions of Germans also perished in World War II, but no one in their right mind and good conscience would equate their deaths with the extermination of six million Jews!
Erdogan’s call for a “joint historical commission to study the events of 1915” is another worn out and shrewd delay tactic. If Turkish officials are sincere in wanting to learn the facts of the Armenian Genocide, all they have to do is review the extensive documentation available in their own archives as well as studies conducted by countless historians and genocide scholars around the world. Why did the Turkish government wait for almost 100 years to show an interest in researching this topic? Why are some of the most sensitive Ottoman archives still kept under lock and key, not to mention those that were shredded long ago?
I have written many times for several years that:
1)    Despite Turkish denials, the Armenian Genocide is a recognized fact by the international community and there is no need to wait for Pres. Obama, Prime Minister Erdogan or anyone else to acknowledge it.
2)    Genocide recognition cannot right the wrongs committed by uprooting and decimating the Armenian people. A more appropriate objective would be to seek justice through legal channels, demanding restitution, both financial and territorial.
3)    The Turkish offer for ‘reconciliation’ is nothing but a sinister ploy to bury the past with a meaningless acknowledgment and apology. True reconciliation is achieved by undoing the enormous damage inflicted on the Armenian nation.
It is imperative that Armenians remain vigilant and not be deceived by fake Turkish offers of reconciliation. Between now and April 24, 2015, the Turkish government will probably announce many more publicity stunts to win over the sympathy of the international community and minimize the damage to Turkey’s already tarnished reputation by accusations of genocide.
One such Turkish plan is Davutoglu’s cynical statement that the Armenian Diaspora is also Turkey’s Diaspora! There have been media reports that the Turkish government is preparing to grant citizenship to the descendants of former Ottoman subjects, including Armenians. Surprisingly, some naïve Armenians are fooled into thinking that this is a positive step! Just imagine settling in one of the towns of Turkish-occupied Western Armenia or Cilicia as a citizen of Turkey, and having your sons drafted into the Turkish military to ‘defend the Turkish nation’ and take part in the invasion of Kessab or Aleppo or even Armenia! How about being jailed, under article 301 of the Turkish Penal Code, because you made the mistake of speaking about the Armenian Genocide to one of your Turkish neighbors!
Erdogan’s real intent in issuing his April 23, 2014 statement is to undermine the worldwide Armenian efforts to seek justice as they prepare for the Centennial of the Armenian Genocide.
The fact that the State Department and some European officials reacted positively to Erdogan’s statement is an indication that this was a coordinated attempt to provide cover for the Obama administration and European countries not to deal with the Armenian demands on the genocide issue, using the excuse that Turkey’s leaders are in the process of reconciling with Armenians.
Armenians should resist the pressures by third parties to abandon the pursuit of their historic claims. The views of the US government or the EU on Armenian demands from Turkey should be irrelevant. Armenians should be the masters of their own fate and not allow other nations to dictate what is acceptable or unacceptable to them in the pursuit of their national interest.”