Չինաստանի եւ ԱՄՆ-ի նախագահները հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են Ուկրաինայի իրադրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՉԺՀ-ի նախագահ Սի Ցզինպինը ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբամայի հետ կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում հայտարարել Է, որ Չինաստանը հանդես է գալիս Ուկրաինայում ստեղծված իրադրությունը «քաղաքական ու դիվանագիտական միջոցներով» կարգավորելու օգտին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Չինաստանի Ագ նախարարության հայտարարության մեջ:
«Չինական կողմը ուկրաինական հարցում անկողմնակալ ու արդար դիրք է բռնել: Ուկրաինայի իրադրությունը չափազանց բարդ է, ներկա պայմաններում բոլոր կողմերին անհրաժեշտ է պահպանել սառնասրտությունը եւ զսպվածությունը, խուսափել այնպիսի քայլերից, որոնք կարող են բերել լարվածության աճի: Անհրաժեշտ է պահպանել ճգնաժամը քաղաքական ու դիվանագիտական միջոցներով լուծելու ուղեգիծը»,- ընդգծել է Սի Ցզինպինը:
ՉԺՀ-ի նախագահը նաեւ հույս է հայտնել, որ «համապատասխան բոլոր կողմերին կհաջողվի տարաձայնությունները լուծել երկխոսության եւ կոնսուլտացիաների միջոցով»:
Ինչպես նշում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը, ավելի վաղ ՉԺՀ-ի ԱԳ նախարարությունը հայտարարել է, որ հանդես է գալիս միջազգային հարաբերություններում պատժամիջոցների սպառնալիքի պրակտիկայի դեմ:

Китай выступает за дипломатическое разрешение кризиса на Украине
Китай выступает за разрешение сложившейся на Украине ситуации "политическими и дипломатическими средствами". Как передает Арменпресс со ссылкой на  Итар-Тасс, об этом сообщил председатель КНР Си Цзиньпин в телефонном разговоре с президентом США Бараком Обамой, говорится в заявлении МИД КНР.
"Китайская сторона в украинском вопросе придерживается объективной и справедливой позиции. Ситуация на Украине чрезвычайно сложная, в нынешних условиях всем сторонам необходимо сохранять хладнокровие и сдержанность, избегать шагов, которые могут привести к росту напряженности. Необходимо сохранять курс на разрешение кризиса политическими и дипломатическими средствами", - подчеркнул Си Цзиньпин.
Председатель КНР также выразил надежду на то, что "всем соответствующим сторонам удастся разрешить разногласия путем диалога и консультаций".