Արցախն ավելացած էլեկտրաէներգիան առաջին հերթին կարտահանի Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետությունը շուտով կդառնա էլեկտրաէներգիա արտահանող երկիր այդ ուղղությամբ մի շարք կարեւոր ծրագրեր կյանքի կոչելու շնորհիվ: Ինչպես«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը, առաջին հերթին Արցախից էլեկտրաէներգիանմատակարարվելու է Հայաստան, քանի որ հիմնական ենթակառուցվածքները կապված են Հայաստանի հետ:
«Սկզբում կարտահանվի Հայաստան, այնուհետեւ կդիտարկենք նոր հեռնկարները»,- ասաց Բաբայանը՝ անդրադառնալով Արցախից Իրան էլեկտրաէներգիայի արտահանման հնարավորությանը: Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղարը տեղեկացրեց, որ էլեկտրաէներգիայի պահանջարկն Արցախում նոր հէկ-երի կառուցմամբ կգերազանցվի 30-40 տոկոսով՝ ցուցանիշն ավելի մեծացնելու հեռանկարով:
Բաբայանի տեղեկացմամբ՝ այս պահին Արցախը էլեկտրաէներգիայի առումով մոտ 85 տոկոսով ինքնաբավ է, իսկ մի քանի տարի առաջ այդ ցուցանիշն ընդամենը 40-50 տոկոս էր: Արցախը էլեկտրաէներգիայի ինքնաբավության խնդիրը լուծում է հիմնականում հէկ-երի կառուցման հաշվին: «Առաջիկայում մի քանի հէկ-եր պետք է կառուցվեն, ինչը կապահովի մեր հանրապետության ամբողջական ինքնաբավությունը Էլեկտրաէներգիայի սպառման առումով»,- ասաց Բաբայանը: Մամուլի քարտուղարը հիշեցրեց, որ վերջին տարիներին 6-7 հէկ է կառուցվել Արցախում:
Արցախի Հանրապետության էներգետիկայի համակարգը կազմված է երկու հիմնական ոլորտներից` գազի և էլեկտրաէներգիայի: Էլեկտրաէներգիան դեռ մնում է էներգիայի հիմնական աղբյուրը Արցախի բնակչության և տնտեսության համար: Արցախը տարեկան սպառում է շուրջ 240 միլիոն կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա:

«Излишки» электроэнергии, вырабатываемого в Арцахе, прежде всего, будет экспортировать в Армению
Республика Арцах в ближайшем будущем станет страной, экспортирующей электроэнергию: на это направлена реализация ряда важных программ. Как сказал в беседе с Арменпресс пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян, в первую очередь, эта электроэнергия станет поставляться в Армению, поскольку основные инфраструктуры Арцаха связаны именно с Арменией.
«Сначала мы будет осуществлять поставки в Армению, а затем рассмотрим и другие направления», - сказал Бабаян, коснувшись возможности экспорта электроэнергии в Иран. Пресс-секретарь также отметил, что потребность Арцаха в электроэнергии со строительством новых ГЭС будет превышена на 30-40% с перспективой на дальнейшее увеличение этого показателя.
По словам Бабаяна, на данный момент Арцах обеспечивает себя электроэнергией на 85%, а несколько лет назад этот показатель составлял всего 40-50%. Вопрос самообеспечения электроэнергией, в основном, решается строительством в Арцахе новых ГЭС. «В ближайшем будущем должны построить еще несколько ГЭС, что полностью покроет потребности Арцаха на потребление электроэнергии», - сказал Бабаян, напомнив, что за последние годы в республике было построено 6-7 ГЭС.
Энергосистема Республики Арцах состоит из двух основных составляющих газа и электроэнергии. Электроэнергия пока остается основным источником энергии для населения и экономики Арцаха. Республика потребляет около 240 млн кВт.ч электроэнергии в год.