«Հատիս»-ը կհամալրվի արտասահմանից հրավիրված բասկետբոլիստուհիներով
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեւանի կանանց «Հատիս» բասկետբոլային ակումբը մեծ հնարավարություններ ունի հաղթահարելու Եվրոպայի առաջնության ընտրական փուլի արգելքը: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Հայաստանի բասկետոբլի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Վահագն Հովհաննիսյանը: Նրա խոսքով` այժմ բանակցություններ են ընթանում արտասահմանյան ակումբներում` Ռուսաստանում, Ուկրաինայում եւ Բելառուսում հանդես եկող տասը մարզիկներ հետ, որոնցից միայն յոթի հետ վերջնական պայմանագիր կկնքվի: «Եթե այս տարի «Հատիս»-ը ձեւավորվի այնպես, ինչպես որ մենք ենք ծրագրավորում, ապա վստահ եմ, որ հաղթանակները երկար սպասել չեն տա»,-ընդգծեց ֆեդերացիայի փոխնախագահն:
«Հատիս»-ի նախապատրաստական եւ մարզումային աշխատանքները կսկվեն մեկ ամսից: Դեռեւս հայտնի չէ, թե երբ եւ ում դեմ «Հատիս»-ն անցկացնի իր առաջին հանդիպումը:
«Հատիս» բասկետբոլային ակումբը Հայաստանի բոլոր ժամանակների ամենատիտղոսակիր թիմն է: ԽՍՀՄ-ի օրոք Աբովյանի «Հատիս» կանանց թիմը մեծ հաջողությամբ հանդես է եկել ԽՍՀՄ-ում անցկացվող խոշոր մրցաշարերում, իսկ 1988 թվականին նվաճել է ԽՍՀՄ-ի գավաթը: Խորհրդային Միության փլուզումից հետո անկախություն ձեռք բերած Հայաստանում մի շարք մարզական ակումբներ դադարեցրին իրենց գործունեությունը, այդ թվում` «Հատիսը»: Երկարատև ընդմիջումից հետո` 2009 թվականին, «Հատիս»-ը նորից սկսեց հանդես գալ միջազգային մրցաշարերում: 2009-2010 թվականներին այն մասնակցել է Եվրոպայի խմբային փուլին, իսկ 2012 թվականին ընդգրկվել է Եվրոպայի գավաթի փլեյ-օֆֆի 32 մասնակիցների ցուցակում:

New basketball players form foreign countries will be invited to play in "Hatis"
YEREVAN, OCTOBER 11, ARMENPRESS. Yerevan women basketball club "Hatis" has a great chance to pass selective stage of the European championship. Deputy Chairman of Basketball Federation of Armenia Vahagn Hovhannisyan said this to "Armepress". According to Vahagn Hovhannisyan now they are negotiating with basketball players form foreign clubs of Russia, Ukraine, and Belarus and only seven of them will finally have an agreement with "Hatis". Deputy Chairman of the federation underlined that if the stage of the formation of the team goes as they planned, then we will see "Hatis" victorious very soon.
Preparation and training stage will start within a month. There is no information yet about the time of the first game and the first opponent of "Hatis".
"Hatis" basketball club is the most triumphant basketball team of Armenia of all times. In USSR "Hatis" women basketball team from Abovyan had a great success in all major tournaments in USSR and in 1989 won the USSR Cup. From 2009-2010 "Hatis" took part in the group stage of the European championship, and was included in the list of 32 teams playing in play-off of the Cup of Europe