Լիրայի նոր խորհրդանիշը թուրքերին վստահություն չի ներշնչում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքական տարբեր լրատվամիջոցներ լիրայի նոր խորհրդանիշի հրապարակումից հետո նկատել և արձանագրել են հայկական դրամի խորհրդանիշի հետ եղած նմանությունը: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական լրատվամիջոցները:
Թուրքական տարբեր օրաթերթերի գլխագրերում նշվում է թուրքական լիրայի խորհրդանիշի ակնհայտ նմանությունը հայկական դրամի հետ: Հակառակ դրան` լիրայի խորհրդանիշի հեղինակ Թուլայ Լալեն հերքել է ցանկացած տեսակի նմանությունը հայկական դրամի հետ, ինչպես նաև նոր խորհրդանիշում Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի անվան առաջին տառերի առկայությունը:
Մարտի 1-ին թուրքական լիրայի խորհրդանիշի հրապարակումից հետո դրա շուրջ բազմաբնույթ արձագանքներ տարածվեցին: Թուրք քաղաքական գործիչներ և արվեստագետներ հանդես են եկել նոր տարբերակը քննադատող հայտարարություններով: Գրաֆիկական դիզայներ Բյուլենթ Էրքմենը հայտարարել է, որ լիրայի նոր խորհրդանշում «L» և «T» տառերը ճիշտ չեն դրված: Նա, ինչպես նաև Թուրքիայում տարբեր գրաֆիկական նախագծերի հեղինակ Սադըք Քարամուստաֆան նշել են, որ նոր խորհրդանիշը շատ նմանություններ ունի այլ դրամական խորհրդանշերի հետ: Քարամուստաֆան նշել է, որ այն «վստահություն չներշնչող նշան է»:

YEREVAN, MARCH 2, ARMENPRESS. After the publication of the new symbol of Turkish currency different Turkish mass media noticed and registered its similarity with the Armenian dram's symbol, Armenpress reports citing Turkish mass media.
The Turkish dailies register that the similarity of the Turkish lire with the Armenian dram is obvious. The author of the symbol Tulai Lale rejected any similarity with the Armenian dram as well as the allegations that the symbol includes the first letters of the name of Turkish Prime Minister Erdogan.
The symbol of Turkish lire raised a wave of criticism. Turkish political and art figures criticized the new variant of the symbol of Turkish currency. Graphic designer Bulent Erkmen stated that the letters "L" and "T" are not placed correctly in the new symbol. He and another Turkish designer stated that it has many similarities with the Armenian dram. The designers say the new symbol "does not inspire trust".