Իրանում տեղի ունեցած պայթյուններից հետո իրավիճակը կայուն է. ԶԼՄ-ներ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրանի Սպահան և Թավրիզ նահանգներում այս գիշեր տեղի ունեցած պայթյուններից հետո իրավիճակը կայուն է։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է իրանական Press TV լրատվամիջոցը։
Նշվում է, որ հակաօդային պաշտպանության միջոցները խոցել են «կասկածելի օբյեկտները»։ Ըստ իշխանությունների՝ Սպահանում գտնվող կարևոր օբյեկտները, հատկապես՝ միջուկային օբյեկտները չեն վնասվել, որևէ վթարի մասին չի հաղորդվել։
«(Խմբ․՝ պայթյունների) ձայնը կապված էր Սպահանի հակաօդային պաշտպանության համակարգերի հետ, որոնք կրակում էին կասկածելի օբյեկտների։ Մենք որևէ վնաս կամ վթար չենք ունեցել»,- ասել է Սպահանի նահանգի բանակի բարձրաստիճան հրամանատար Սիավաշ Միհանդուստը։
Իրանի օդանավակայաններում ժամանակավոր դադարից հետո վերսկսվել են թռիչքները։
Իր հերթին իրանական IRNA գործակալությունը, հղում անելով ռազմական գերատեսչությունում իր աղբյուրներին, հայտնել է, որ «թշնամական ԱԹՍ-ները թռել են ցածր բարձրության վրա, իսկ նրանց վրա կրակ է բացվել սովորական զենիթային համակարգերից և ոչ թե հակաօդային պաշտպանության համակարգերից»։
Ըստ իրանական պետական ԶԼՄ-ների՝ երկրի զինված ուժերը Սպահանի երկնքում խոցել են երեք անօդաչու։ Հրթիռային հարվածներ չեն արձանագրվել։
Ավելի վաղ ABC հեռուստաալիքը, հղում անելով ամերիկացի պաշտոնյային, հայտնել էր, որ Իսրայելը հրթիռային հարված է հասցրել Իրանի տարածքում գտնվող օբյեկտի՝ ի պատասխան ապրիլի 13-ին Իրանի կողմից իրականացված ավիահարվածների, որոնց ընթացքում Թեհրանն Իսրայելի տարածքի ուղղությամբ արձակել էր շուրջ 300 հրթիռ և անօդաչու թռչող սարք։ Դրանց մեծ մասը խոցվել էր իսրայելական ՀՕՊ համակարգերի կողմից։
Իրանն այդ հարվածն իրականացրել էր՝ ի պատասխան Դամասկոսում Իրանի հյուպատոսարանի վրա հարձակման, որի մեջ Թեհրանը մեղադրում է Իսրայելին։ Այդ հարձակման հետևանքով զոհվել էր 13 մարդ, այդ թվում՝ իրանցի բարձրաստիճան գեներալներ։

YEREVAN, APRIL 19, ARMENPRESS. The situation is normal in Iran after explosions were heard near the central Iranian city of Isfahan and Tabriz in the country's northwest, Press TV reports.
Officials said important facilities in the Isfahan province, especially nuclear facilities, are completely safe and no accidents have been reported.
"The sound was related to Isfahan's air defense systems firing at suspicious objects and we have not had any damage or accident," Press TV reports citing Brigadier Siavash Mihandoust, senior Army commander in Isfahan province.
The Iran Airports and Air Navigation Company said normal operations have resumed for flights at Iranian airports including Imam Khomeini International Airport and Mehrabad International Airport in Tehran after temporary delays.
According to other Iranian state media, the armed forces intercepted 3 drones above Isfahan and no missile attacks were reported.
Earlier a US official told ABC News that Israel, early Friday morning local time, launched missiles in a retaliatory strike against Iran. The missile launches follow Iran's attack on April 13, where the country sent a volley of more than 300 uncrewed drones and missiles toward targets throughout the country, Israeli military officials previously said. All but a few were intercepted by Israel and its allies, including the United States, officials said.
Iran carried out the attack in response to a strike on its consulate building in Damascus which killed 13 people, including senior Iranian generals.