Հայաստանի տնտեսական ակտիվության աճի տեմպը 2023-ի դեկտեմբերին չափավորվել է` հասնելով 9.5 տոկոսի․ Համաշխարհային բանկ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաշխարհային բանկը ներկայացրել է Հայաստանի տնտեսության նախորդ տարվա դեկտեմբերի ցուցանիշները։
«Արմենպրեսի»-ի հաղորդմամբ՝ Համաշխարհային բանկն իր զեկույցում նշել է, որ Հայաստանի տնտեսական ակտիվության աճի տեմպը 2023 թվականի դեկտեմբերին չափավորվել է` հասնելով 9.5 տոկոսի։ Թանկարժեք զարդերի արտադրության ու արտահանման ծավալները շարունակել են ռեկորդային աճի տեմպ գրանցել 2023 թվականի դեկտեմբերին։ Հունվարին գները նվազել են 0.9 տոկոսով: ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ փոխարժեքը 2024 թվականի սկզբից համեմատաբար կայուն է եղել: Դեկտեմբերին պակասուրդը կազմել է 2023 թվականի ընդհանուր պակասուրդի երկու երրորդը, իսկ ֆինանսական հատվածի ցուցանիշները մնացել են կայուն։
«Դեկտեմբերին արդյունաբերական արտադրանքի թողարկման ծավալների աճը նոյեմբերի 23.8 տոկոսից նվազեց մինչև 20 տոկոս, ինչը հիմնականում պայմանավորված էր մշակող արդյունաբերության, ինչպես նաև էլեկտրականության ու էներգիայի արտադրության աճի դանդաղմամբ: Այդուամենայնիվ, մշակող արդյունաբերությունն աճել է 28 տոկոսվ, ինչը հիմնականում պայմանավորված է եղել ոսկու և թանկարժեք զարդերի արտադրության ծավալների 9.4 անգամ ավելացմամբ, որը շարունակել է աճել, և դրան նպաստել են ոլորտում կատարվող ներդրումներն ու հումքի ներմուծման շուկաների դիվերսիֆիկացումը: Շինարարության ոլորտի աճը դեկտեմբերին մնացել է կայուն` 11.5 տոկոս: Առևտուրը շարունակել է աճել արագ տեմպով` 36 տոկոս դեկտեմբերին, ինչը բարձր է նոյեմբերի 32 տոկոսից: Ծառայությունների ոլորտի աճը (չհաշված առևտուրը) բարձրացել է` նախորդ ամսվա 2.4 տոկոսից հասնելով 3.4 տոկոսի»,- նշված է Համաշխարհային բանկի զեկույցում։
Պահանջարկի առումով` մասնավոր սպառման աճին նպաստել է միջին աշխատավարձերի 12 տոկոսով իրական աճը, զբաղվածության բարելավումը և տարվա վերջին եռամսյակում տեղահանված բնակչությանը կառավարության կողմից տրամադրվող կանխիկ փոխանցումները: Զուտ դրամական փոխանցումները (ինչպես առևտրային, այնպես էլ ոչ առևտրային) 2023 թվականի դեկտեմբերին նվազել են 47.2 տոկոսով, սակայն 4 անգամ գերազանցել են 2024 թվականի հունվար ամսվա ցուցանիշը: Դրամական փոխանցումների ներհոսքերը կրճատվել են 19.4 տոկոսով, ինչը պայմանավորված է Ռուսաստանից ներհոսքերի 30 տոկոս կրճատմամբ: Մյուս կողմից, արտահոսքերն ավելացել են 9.6 տոկոսով, հիմնական ուղղություններն են Մոնակոն, Ռուսաստանը, ԱՄէ-ն ու ԱՄՆ-ն:
Ըստ աղբյուրի՝ 2024 թ. հունվարին գրանցվել է գների 0.9 տոկոս անկում, որը պայմանավորված է պարենի գների 5.8 տոկոս անկմամբ: ՀՀ կենտրոնական բանկը շարունակել է թուլացնել դրամավարկային պայմանները` 50 բազիսային կետով նվազեցնելով վերաֆինանսավորման դրույքաչափը (հասցնելով 8.75) տնօրենների խորհրդի հունվարի 30-ի նիստի ժամանակ:
Արտահանման աճը պահպանվել է բացառիկ բարձր մակարդակում` պայմանավորված ոսկու և թանկարժեք զարդերի բարձր արտահանման ծավալներով: Ապրանքների արտահանման ծավալները 2023 թվականի դեկտեմբերին աճել են 137 տոկոսով: Դա պայմանավորված էր թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարերի արտահանման ծավալների 11 տոկոս ավելացմամբ, որի մասնաբաժինն արտահանման ընդհանուր ծավալներում ավելացել է` 2022 թվականի դեկտեմբերի 17 տոկոսից հասնելով 73.2 տոկոսի` 2023 թվականի դեկտեմբերին: Կոշկեղենի, տեքստիլի, կաշվի և մորթու արտահանման ծավալներն ավելացել են, համապատասխանաբար, 183, 86 և 74 տոկոսով: Արաբական Միացյալ Էմիրությունները այժմ հանդիսանում է արտահանման առաջատար ուղղություն, և արտահանումները դեկտեմբերին ավելացել են 15 անգամ: Ներմուծման ծավալներն աճել են 34 տոկոսով, ինչը հիմնականում պայմանավորված է թանկարժեք և կիսաթանկարժեք մետաղներով: 2023 թվականի հանրագումարային տվյալներով՝ արտահանման ու ներմուծման ծավալներն ավելացել են, համապատասխանաբար՝ 55 և 40 տոկոսով:
Համաշխարհային բանկի զեկույցի համաձայն՝ 2023 թվականի դեկտեմբերին գրանցվել է բյուջեի 126 միլիարդ ՀՀ դրամ պակասուրդ, որը կազմում է 2023 թվականի ընդհանուր` 189 միլիարդ ՀՀ դրամ պակասուրդի երկու երրորդը: Հարկային եկամուտները 25.2 տոկոսով ավելացել են դեկտեմբերին, ինչը պայմանավորված է եղել բոլոր ուղղություններով ավելացմամբ: Շահութահարկն ու այլ հարկերն ավելացել են, համապատասխանաբար, 57 տոկոսով և 2.6 անգամ, ինչը պայմանավորված է եղել կենսունակ տնտեսական ակտիվությամբ: Գրանցված փոխանցումներն ավելացել են 254 տոկոսով` փոխհատուցելով անցած ամիսների թերի կատարողականը ծրագրային դրամաշնորհների առնչությամբ: Ծախսերն ավելացել են 29 տոկոսով` պայմանավորված կապիտալ ծախսերի ավելացմամբ (76 տոկոս)` հիմնականում պաշտպանական ոլորտին կատարվող հատկացումների ավելացման պատճառով: Ընթացիկ ծախսերի 16 տոկոս աճը պայմանավորված է եղել 35 տոկոս սոցիալական հատկացումների ավելացմամբ, որը տեղի է ունեցել տեղահանված անձանց կարիքների բավարարման նպատակով:
Համաշխարային բանկի գնահատմամբ՝ 2023 թվականին բյուջեում գրանցված ՀՆԱ-ի 2 տոկոսի չափով հանրագումարային պակասուրդն, ըստ ամենայնի, կաճի կառավարության կողմից ստանձնած՝ Լեռնային Ղարաբաղի ֆինանսական պարտավորությունների մասը ներառելուց հետո: Պակասուրդը գերֆինանսավորվել է ներքին աղբյուրներից, իսկ արտաքին ֆինանսավորման զուտ մարումը 223 միլիարդ ՀՀ դրամ է:
Ֆինանսական համակարգը դեկտեմբերին պահպանել է կայունությունը` եկամտաբերության ցուցանիշների աննշան շեղմամբ: Վարկերն ու ավանդներն աճել են, համապատասխանաբար, 1.9 և 1 տոկոսով, և երկուսն էլ հիմնականում պայմանավորված են եղել դրամով արտահայտված ֆինանսական միջոցներով: Կապիտալի համարժեքության գործակիցը չնչին նվազել է` դեկտեմբերին հասնելով 19.9 տոկոսի՝ նոյեմբերի 20.1 տոկոսից, մինչդեռ չաշխատող վարկերի գործակիցը ընդհանուր վարկերի համեմատ դեկտեմբերին հասել է 2.4 տոկոսի` նախորդ ամսվա 2.8 տոկոսի փոխարեն: Շահութաբերությունը ըստ ակտիվների, որը բանկային համակարգի շահութաբերության ցուցիչ է, նվազել է` նախորդ ամսվա 3.3 տոկոսից հասնելով 2.7 տոկոսի:

World Bank presents economic indicators for Armenia in December 2023
YEREVAN, FEBRUARY 19, ARMENPRESS. The World Bank has presented the economic indicators for Armenia in December of last year. The report issued by the World Bank reads as follows:
"Growth in economic activity moderated to 9.5 percent (yoy, in real terms) in December 2023, from 11.2 percent (yoy) in November 2023. In December, growth in industrial output eased to 20 percent (yoy), from 23.8 percent (yoy) in November, primarily owing to a slowdown in growth in manufacturing as well as electricity and energy production.
However, manufacturing still grew by 28 percent, mostly due to a 9.4-fold increase (yoy) in gold and jewelry production, which continued to soar, supported by investments in this sector and diversification in import markets for raw materials.
Construction growth remained stable at 11.5 percent (yoy) in December. Trade continued to grow at a fast pace, at 36 percent (yoy) in December, higher than 32 percent (yoy) in November. Services growth (excluding trade) increased to 3.4 percent (yoy) from 2.4 percent (yoy) the previous month. In 2023, economic activity grew by 9.4 percent (yoy), surpassing expectations.
On the demand side, private consumption was fueled by a 12 percent increase in real average wages, improvements in employment, and cash transfers provided by the Government to displaced population in the last quarter of the year. Net money transfers (both commercial and noncommercial) dropped by 47.2 percent (yoy) in December but were 4 times higher than the previous month. Money transfer inflows contracted 19.4 percent (yoy), driven by a 30 percent drop in inflows from Russia.
On the other hand, outflows increased by 9.6 percent (yoy), with Monaco, Russia, the UAE, and the USA as the main destinations. Prices registered 0.9 percent deflation in January 2024 (yoy) driven by 5.8 percent (yoy) deflation in food prices. The Central Bank of Armenia (CBA) continued easing the monetary stance by reducing the policy rate by 50 basis points (to 8.75 percent) in its January 30th Board session. Export growth remained exceptionally high owing to high exports of gold and jewelry. Exports of goods grew 137 percent (yoy) in December 2023. This was driven by an 11-fold increase in exports of precious and semi-precious stones, whose share of total exports rose from 17 percent in December 2022 to 73.2 percent in December 2023.
Exports of footwear, textiles, leather, and fur surged by 183 percent, 86 percent, and 74 percent, respectively. The United Arab Emirates is now the leading export destination, with a 15-fold rise in December exports (yoy). Imports increased by 34 percent, mainly driven by precious and semi-precious stones. Cumulatively in 2023, exports and imports grew 55 percent and 40 percent, respectively. The exchange rate against the USD has been relatively stable since the beginning of 2024 while remaining about 2 percent weaker in yoy terms in early February. International reserves stood at USD 3.6 billion at end-January 2024, similar to the end-2023 level.
A budget deficit of AMD 126 billion was recorded in December 2023, accounting for two thirds of the total 2023 deficit of AMD 189 billion. Tax revenues rose by 25.2 percent (yoy) in December driven by increases across the board. Profit and other taxes grew by 57 percent and 2.6-fold (yoy), respectively, driven by robust economic activity. Official transfers surged by 254 percent (yoy), compensating for the previous months' underperformance in relation to project-linked grants. Expenditures expanded by 29 percent, driven by increases in capital expenditures (76 percent, yoy) primarily due to growth in spending on defense.
The 16 percent growth in current expenditures (yoy) was led by a 35 percent increase in social allowances to address the needs of displaced persons. In 2023, the budget registered a cumulative deficit of 2 percent of GDP, which is expected to rise after including the portion of Nagorno-Karabakh1 financial liabilities settled by the government. The deficit was overfinanced by domestic sources, with AMD 223 billion net amortization in external financing. The financial system remained sound in December, with a slight deviation in profitability indicators.
Loans and deposits grew by 1.9 and 1 percent (mom), respectively, both mostly driven by growth in dramdenominated funds. The capital adequacy ratio fell marginally to 19.9 percent in December from 20.1 percent in November, while the ratio of non-performing loans to total loans improved to 2.4 percent in December from 2.8 percent in the previous month. Return on assets, an indicator of the banking system’s profitability, declined to 2.7 percent from 3.3 percent the previous month."