Իրաքի «Հեզբոլլահ»-ը «պատրաստ է պատասխանել», եթե ԱՄՆ-ն վրեժ լուծի Հորդանանում հարձակման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրաքի «Քաթաիբ Հեզբոլլահ» խմբավորումը պատրաստ է «մեծ հեռահարության չհայտարարված զենքով» պատասխան հարված հասցնել ցանկացած ժամանակ և վայրում, եթե ԱՄՆ-ն փորձի վրեժ լուծել Հորդանանի ռազմակայանում իր երեք զինծառայողների զոհվելու համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Newsweek-ին հայտնել է խմբավորման ներկայացուցիչը:
«Քաթաիբ Հեզբոլլահ»-ը հաստատում է, որ պատրաստ է պատասխան տալ ցանկացած ժամանակ և ցանկացած վայրում... Խմբավորումն ունի մեծ հեռահարության չհայտարարված զենք, և մենք կարող ենք հարված հասցնել Մերձավոր Արևելքում ցանկացած ռազմակայանի», - ասել է խմբավորման ներկայացուցիչը։
Ավելի վաղ Վաշինգտոնը խոստացել էր պատասխանել հունվարի 28-ին Հորդանանի և Սիրիայի սահմանին գտնվող իր ռազմակայանի վրա անօդաչու թռչող սարքի կիրառմամբ գրոհին, որի հետևանքով զոհվել է 3, վիրավորվել՝ ավելի քան 40 ամերիկացի զինծառայող: Հունվարի 31-ին ԱՄՆ-ն հայտնել էր, որ Հորդանանում իր ռազմակայանի վրա գրոհի հետևում կանգնած է «Իրաքի իսլամական դիմադրություն» «հովանոցային» կազմակերպությունը, որի մեջ, ի թիվս այլոց, մտնում է իրանամետ «Քաթաիբ Հեզբոլլահ» խմբավորումը:
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հայտարարել է, որ այդ գործողությունները կարող են լինել «բազմամակարդակ, տեղի ունենալ փուլ առ փուլ և լինել շարունակական»:

Иракская группировка «Катаиб Хезболла» заявила об ответе, если США решат отомстить за гибель 3 своих военных в Иордании
Иракская группировка «Катаиб Хезболла» готова нанести ответный удар «необъявленным оружием дальнего действия» в любое время и в любом месте, если США попытаются отомстить за смерть троих своих военнослужащих на военной базе в Иордании. Как передает «Арменпресс», об этом Newsweek сообщил представитель группы.
««Катаиб Хезболла» подтверждает, что готова ответить в любое время и в любом месте... У группировки есть необъявленное оружие дальнего действия, и мы можем нанести удар по любой базе на Ближнем Востоке», - заявил представитель группировки.
Ранее Вашингтон обещал отреагировать на атаку БПЛА, совершенную 28 января на его военную базу на границе Иордании и Сирии. В результате атаки погибли трое и были ранены более 40 американских военнослужащих. 31 января США сообщили, что за атакой на их военную базу в Иордании стоит «зонтичная» организация «Исламское сопротивление Ирака», в которую, в частности, входит проиранская группировка «Катаиб Хезболла».
Госсекретарь США Энтони Блинкен заявил, что эти операции могут быть «многоуровневыми, происходить поэтапно и поддерживаться в течение времени».