Կայացել է ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում համագործակցության վեցամյակի միջոցառումը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական միության (ԵՄ) պատվիրակության, ԵՄ գլխամասային գրասենյակի և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ հրավիրվել է նիստ՝ նվիրված 2017 թվականին ստորագրված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) վեցամյակին։ հանդիպման նպատակն էր նաև ընդգծել ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների շրջանակում ՀԸԳՀ-ի կարևոր նշանակությունը, ինչպես նաև գնահատել կիրարկման ներկա փուլը և բարձրացնել արդյունավետությունը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից, ՀԸԳՀ արտագնա նիստին ներկա է գտնվել 70 մասնակից, ովքեր ակտիվ մասնակցություն են ունեցել գործընկերների միջև մտքերի փոխանակությանը: Հանդիպումը յուրահատուկ հարթակ է դարձել՝ գնահատելու ՀԸԳՀ առաջընթացը և ծրագրելու կիրարկումը խթանող բովանդակալից ռազմավարություններ: Հայաստանի կառավարության ներկայացուցիչները մանրամասներ են ներկայացրել ՀԸԳՀ-ի կիրարկման շրջանակում ձեռք բերված իրենց փորձի մասին, քննարկել են հարցեր՝ հաջողությունների, մարտահրավերների, կարիքների և միասին ավելի լավ աշխատելու ուղիների առնչությամբ:
«Արտագնա նիստի ընթացքում ՀՀ կառավարության կողմից նախանշվել են կոնկրետ ոլորտներ, որոնց ուղղությամբ հաջողությամբ իրականացվել են ՀԸԳՀ-ին առնչվող բարեփոխումներ՝ ցուցադրելով համաձայնագրի շնորհիվ արձանագրված շոշափելի ձեռքբերումները: Նշվեցին այն ոլորտները, որոնց ուղղությամբ բարեփոխումներն իրականացվել են առանձնակի դժվարություններով՝ ուշադրություն հրավիրելով մշտադիտարկման և հաղորդակցության ուժեղացման ուղիների վրա և ընդգծելով, որ Հայաստան-ԵՄ գործընկերությունն ունի համագործակցային բնույթ:
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար դեսպան Վասիլիս Մարագոսը բարձր գնահատեց փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հետ տևական համագործակցությունը և ի նպաստ ՀՀ քաղաքացիների փոխադարձ հանձառությամբ շոշափելի և կայուն արդյունքներ խթանելու ջանքերը։ Ընգծելով ՀԸԳՀ-ի՝ որպես նման ձևաչափում ներգրավվելու անկյունաքարային ուղղության կարևոր գործիքի նշանակությունը՝ դեսպան Մարագոսը նշեց Եվրոպական միության և Հայաստանի Հանրապետության միջև գոյություն ունեցող ընդհանուր արժեքներն ու շահերը։ Դեսպանը վերահաստատեց աջակցությունը ժողովրդավարական և տնտեսական բարեփոխումներին, որը թույլ կտա նպաստել Հայաստանի արդիականացման գործընթացի արագացմանը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը նշել է, որ ՀԸԳՀ-ի իրականացումը, չնայած դրա ստորագրումից հետո ստեղծված դժվարին իրավիճակներին, շարունակական բնույթ է կրել: Փոխվարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ԵՄ կողմից՝ իրավունքի գերակայության ապահովմանն ուղղված բարեփոխումներին և տնտեսական նախաձեռնություններին աջակցության արագացված ընթացակարգ ապահովելու համար։ Փոխվարչապետ Գրիգորյանը վերահաստատել է, որ Հայաստանը պատրաստ է խորացնել համագործակցությունը ԵՄ-ի հետ և առաջ գնալ առանցքային բարեփոխումների իրականացման ճանապարհով։ Նա ընդգծել է Հայաստանի զարգացման այս փուլում ԵՄ անդամ պետությունների գիտելիքը և փորձը ներդնելու ԵՄ գործուն դերակատարությունը:
Նշվում է, որ երկու կողմերը վերահաստատել են ավելի արդյունավետ համագործակցությամբ ՀԸԳՀ կիրարկմանը նպաստելու իրենց հանձնառությունը՝ երկուստեք արտահայտելով ԵՄ-Հայաստան գործընկերության հետագա ամրապնդման ուղղությամբ իրենց նվիրվածությունը:

Event dedicated to the sixth anniversary of cooperation within Armenia-EU CEPA takes place
YEREVAN, JANUARY 16, ARMENPRESS. On January 16, with the participation of the representatives of the delegation of the European Union (EU), EU headquarters and the government of the Republic of Armenia, a meeting was held dedicated to the sixth anniversary of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) signed in 2017.
The purpose of the meeting was to emphasize the significance of the CEPA within the framework of Armenian-EU relations, as well as to assess the current stage of implementation and enhance efficiency, Grigoryan’s Office said.
"70 participants took part at the meeting of the CEPA and had an active participation in exchanging ideas among the partners. The meeting has become a unique platform to assess the progress of the CEPA and plan meaningful strategies to promote implementation.
The representatives of the Government of Armenia presented details of their experience gained within the framework of the implementation of the CEPA. They discussed issues related to successes, challenges, needs, and ways to work better together.
During the external session, the Armenian government outlined specific areas in which reforms related to the CEPA were successfully implemented, demonstrating tangible achievements recorded thanks to the agreement.
Head of the Delegation of the European Union to Armenia, Ambassador Vassilis Maragos highly appreciated the long-term cooperation with Deputy Prime Minister Mher Grigoryan and the efforts to promote tangible and sustainable results for the benefit of the citizens of Armenia.
Ambassador Maragos mentioned the common values and interests that exist between the European Union and the Republic of Armenia.
The ambassador reaffirmed support for democratic and economic reforms, which will contribute to the acceleration of the modernization process in Armenia," the statement reads.
Deputy Prime Minister Mher Grigoryan noted that the implementation of CEPA, despite the challenging situations that arose after its signing, has been continuous. The Deputy Prime Minister thanked the EU for the accelerated procedure in supporting reforms and economic initiatives aimed at ensuring the rule of law.
Deputy Prime Minister Grigoryan reaffirmed that Armenia is ready to deepen cooperation with the EU and move forward on the path of implementing key reforms. He emphasized the active role of the EU in imparting the knowledge and experience of EU member states at this stage of Armenia's development.
The parties reaffirmed their commitment to promoting the implementation of CEPA through more effective cooperation, expressing their commitment to further strengthening the EU-Armenia partnership.