ՀՀ-ն Հաագայի դատարանում կներկայացնի իր փաստարկներն Ադրբեջանի իրավական պահանջների անհիմն լինելու մասին
ՀՀ-ն Հաագայի դատարանում կներկայացնի իր փաստարկներն Ադրբեջանի
իրավական պահանջների անհիմն լինելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ,13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գլխավորած պատվիրակությունը Հաագայում մասնակցել է Մշտական արբիտրաժային դատարանում կայացած ընթացակարգային հարցերով հանդիպմանը՝ 2023 թվականի փետրվարի 27-ին Ադրբեջանի կողմից Էներգետիկ խարտիայի պայմանագրի համաձայն նախաձեռնած արբիտրաժի շրջանակներում: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ն՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հաղորդագրություն է տարածել Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչությունը։
Հայաստանի Հանրապետությունը ակնկալում է նշված արբիտրաժային վարույթի ընթացակարգային կանոնների վերջնականացումը, ինչպես նաև Արբիտրաժային վարույթի պատեհ փուլում պատրաստվում է ներկայացնել իր փաստարկներն ու ապացույցները Ադրբեջանի իրավական պահանջների անհիմն լինելու մասին։

Armenia to present evidence on groundless character of Azerbaijan’s claims in Permanent Court of Arbitration
YEREVAN, JANUARY 13, ARMENPRESS. The delegation headed by the Representative of the Republic of Armenia on International Legal Matters has participated in a procedural meeting at the Permanent Court of Arbitration in the Hague in the framework of the arbitration proceedings initiated by Azerbaijan on 27 February 2023 under the Energy Charter Treaty (ECT), the Office of the Representative of the Republic of Armenia on International Legal Matters said in a statement.
Azerbaijan falsely claims that Armenia violated the ECT in relation to energy resources in Nagorno-Karabakh.
Armenia will provide evidence to the court which will dismiss the allegations.
The Office of the Representative of the Republic of Armenia on International Legal Matters said "Armenia expects the finalization of the procedural rules of the mentioned arbitration proceedings, and is going to present its arguments and evidence on the groundless character of Azerbaijan's legal claims in due course during the said arbitration procedure.”