Եթե ֆունդամենտալ լուծում չգտնենք, ճգնաժամային կառավարման մոդելի պետք է անցնենք. Ավինյանը՝ ֆինանսավորման նվազեցման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևան քաղաքին հաջորդ տարի հատկացվող դոտացիան կնվազեցվի մոտ 5 մլրդ դրամով, նվազեցվում են նաև սուբվենցիաները, որոնք նախկինում տրվում էին Երևանին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2024թ պետական բյուջեի նախագծի նախնական քննարկումներում:
«Երևան քաղաքին հատկացվող դոտացիան մոտ 5 մլրդ դրամով նվազեցվում է, 13 մլրդ 430 մլն-ից դառնում է 8 մլրդ 436 մլն դրամ: Էականորեն նվազեցվում են սուբվենցիաները, որոնք նախկինում տրվում էին Երևան քաղաքին»,-ասաց Ավինյանը:
Երևան քաղաքն այս տարի իրականացնում է մոտ 10 մլրդ դրամի կապիտալ ներդրումային ծրագրեր: 2024-ի բյուջեի նախագծում դա առաջարկվում է չներառել:
Քաղաքապետը նշեց, որ դոտացիայի տրամաբանության հետ կապված որևէ խնդիր չի տեսնում քաղաքը, միանշանակ դոտացիաները պետք է տրամադրվեն Երևանից ավելի հեռու գտնվող համայնքներին: Միևնույն ժամանակ, Ավինյանը նշեց. «Բայց այս տրամաբանությամբ կստացվի, որ Երևան քաղաքը, ունենալով Հայաստանի տնտեսական պոտենցիալի մոտ 50-60 տոկոսը, բնակչության 40 տոկոսից ավելին, ստանում է ընդհանուր դոտացիաների ընդամենը 10 տոկոսը: Նախկինում գրեթե բոլոր տարիներին Երևանին տրամադրվել էին սուբվենցիաներ, որոնք ուղղվել էին մասնավորապես Երևանի էլեկտրատրանսպորտի սուբսիդավորմանը, Երևան քաղաքում ասֆալտի ընթացիկ նորոգման, ճաքալցման աշխատանքներին, հիմա մոտավորապես 3 մլրդ այդտեղ է կրճատվել: Կրճատվել է մոտավորապես 2.4 մլրդ լուսավորության ցանցի շահագործման և պահպանման աշխատանքների համար: Կրճատվել է Կենդանաբանական այգու ֆինանսավորումը… Այս պարագայում, եթե համեմատենք 2023թ բյուջեի հետ, եթե չենք հաշվում սեփական եկամուտների աճը, որի վրա մենք ինտենսիվորեն շարունակու ենք աշխատել, եթե մենք ֆունդամենտալ լուծում չգտնենք այս հատվածում, մենք որոշակի ճգնաժամային կառավարման մոդելի պետք է անցնենք, որովհետև խոսքը փոքր գումարի մասին չէ»:
Քաղաքապետարանը, ըստ Ավինյանին, նաև լուծում է առաջարկում: ԱԺ-ն ընդունել է օրենք՝ համաձայն որի Երևանի բյուջեի ձևավորման աղբյուր են հանդիսանում նաև Երևանի տարածքում գանձվող եկամտային հարկից մասհանումները, Երևանի տարածքում գանձվող շահութահարկից մասհանումները և բնապահպանական վճարներից մասհանումները: «Այս տողերով նախկինում ունեցել ենք 0 գործակից»,-նշեց նա:
Ըստ քաղաքապետի՝ ոչ միայն Երևանը, այլ նաև շատ համայնքներ տասնամյակներով թերֆինանսավորվել են, ինչն էլ բերել է ենթակառուցվածքների քայքայման: Ավինյանը հիշեցրեց, օրինակ, վերջերս Երևանի մետրոպոլիտենի մեկ օր կանգը: «Եվ մենք այդտեղ աշխատանքներ էինք իրականացնում, փոխում էինք անիվներ և ռելսեր: Եվ դա անում էինք կրկին ճգնաժամային տրամաբանությամբ: Օր չկա, որ կոյուղագիծ չտրաքի: Եվ պարզ է, որ 1 մլն 200 հազար բնակչություն ունեցող քաղաքն այս տեսակ խնդիրներ պետք է ունենա: Եվ ինչքան շարունակենք թերֆինանսավորել, այնքան այդ խնդիրներն ավելի ու ավելի կխորանան»,-ասաց Ավինյանը:

Если мы не найдем фундаментального решения, придется перейти к модели антикризисного управления: мэр Еревана
Выделяемая городу Еревану дотация в следующем году будет сокращена примерно на 5 млрд драмов, также будут сокращены субвенции, которые предоставлялись Еревану раньше.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил мэр Еревана Тигран Авинян на совместном заседании постоянных комиссий НС в ходе предварительного обсуждения проекта госбюджета на 2024 год.
“Выделяемая городу Еревану дотация сокращается примерно на 5 млрд драмов, с 13 млрд 430 млн до 8 млрд 436 млн драмов. Субвенции, которые ранее предоставлялись городу Еревану, значительно сокращаются”, - сказал Авинян.
В этом году город Ереван реализует инвестиционные проекты на сумму около 10 млрд драмов. Предлагается не включать это в проект бюджета на 2024 год.
Мэр отметил, что город не видит никаких проблем в логике дотаций, дотации обязательно должны предоставляться общинам, находящимся дальше от Еревана. В то же время Авинян отметил: “Но при такой логике получится, что город Ереван, имея около 50-60 процентов экономического потенциала Армении, более 40 процентов населения, получает лишь 10 процентов от общего объема дотаций. Раньше почти каждый год Еревану предоставлялись субвенции, которые были конкретно направлены на субсидирование ереванского электротранспорта, на текущие асфальтобетонные работы в городе Ереване, сейчас объем сокращен примерно на 3 млрд. На эксплуатацию и обслуживание сети освещения было сокращено около 2,4 млрд.
Сокращено финансирование зоопарка... При этом, если сравнивать с бюджетом 2023 года, если не учитывать рост собственных доходов, над которыми мы будем продолжать интенсивно работать, если мы не найдем фундаментального решение в этой области, нам придется перейти к определенной модели антикризисного управления, потому что вопрос касается немалых средств”.
По словам Авиняна, мэрия тоже предлагает решение. Национальное Собрание приняло закон, согласно которому источником формирования бюджета Республики Армения являются также отчисления от подоходного налога, взимаемого на территории Еревана, отчисления от налога на прибыль, взимаемого на территории Еревана, и отчисления от экологических платежей. “Раньше у нас было нулевой коэффициент по этим направлениям”, - сказал он.
По словам мэра, не только Ереван, но и многие общины десятилетиями недофинансировались, что привело к упадку инфраструктуры. Авинян напомнил, например, недавнюю остановку ереванского метро на один день. “И мы там работали, меняли колеса и рельсы. И мы сделали это снова, руководствуясь кризисной логикой. Не бывает дня, чтобы не было проблем с канализационными трубами. И понятно, что в городе с населением в 1 млн 200 тыс человек должны быть такие проблемы. И чем больше мы будем продолжать недофинансировать, тем больше будут углубляться эти проблемы”, - сказал Авинян.