Իրանի նախագահը ծրագրում է այցելել Թուրքիա
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին ծրագրում է շուտով այց կատարել Թուրքիա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Անկարայում հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը իր թուրք գործընկեր Հաքան Ֆիդանի հետ մամուլի ասուլիսում։
«Մոտ ժամանակներս մենք կանցկացնենք Համագործակցության բարձրագույն հանձնաժողովի նիստ, որպեսզի ավելի շատ կենտրոնանանք սահմանների անվտանգության վրա», - նրա խոսքերն է մեջբերում Tasnim գործակալությունը։
Աբդոլլահիանը չի հստակեցրել, թե կոնկրետ երբ կարող է տեղի ունենալ այդ այցը։
Հոկտեմբերի 16-ին Թուրքիայի նախագահի վարչակազմը հայտնել էր, որ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Էբրահիմ Ռայիսիի հետ հեռախոսով քննարկել է պաղեստինաիսրայելական հակամարտությունը և այն քայլերը, որոնք պետք է ձեռնարկվեն հակամարտությունը թուլացնելու համար:
Իրանի ԱԳՆ ղեկավարը Թուրքիա է ժամանել Կատարից, որտեղ բանակցություններ է վարել, այդ թվում՝ պաղեստինյան ​​ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման քաղբյուրոյի ղեկավար Իսմայիլ Հանիյեի հետ:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Արմենպրես»-ը, Աբդոլլահիանը և Ֆիդանը քննարկել են պաղեստինաիսրայելական հակամարտության գոտում վերջին իրադարձությունները և հրադադարի ռեժիմի հասնելու ուղիները, ինչպես նաև երկկողմ համագործակցության հարցեր։

Президент Ирана планирует совершить визит в Турцию
Президент Ирана Эбрахим Раиси планирует вскоре совершить визит в Турцию. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом сообщило иранское агентство Tasnim со ссылкой на главу МИД исламской республики Хосейна Амира Абдоллахияна.
"В ближайшее время мы проведем заседание Высшей комиссии по сотрудничеству, чтобы больше сосредоточиться на безопасности границ", - сказал Абдоллахиян на пресс-конференции в Анкаре по итогам переговоров с его турецким коллегой Хаканом Фиданом, говоря о визите Раиси в Турцию. Агентство не уточнило, когда именно может состояться этот визит.
16 октября администрация президента Турции Тайипа Эрдогана сообщила, что он обсудил по телефону с Раиси палестино-израильский конфликт и шаги, которые необходимо предпринять для снижения эскалации.
В Турцию глава МИД Ирана прибыл из Катара, где провел переговоры в том числе с главой политбюро палестинского радикального движения ХАМАС Исмаилом Ханией.