«Արմենպրես»-ը և իրանական «Մեհր Մեդիա Գրուպ»-ը փոխըմբռնման հուշագիր ստորագրեցին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրանական «Մեհր Մեդիա Գրուպ» ընկերության և «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալության միջև առցանց տարբերակով կնքվեց փոխըմբռնման հուշագիր։
Այդ նշանակալից իրադարձության և ակնկալվող համագործակցության առթիվ «Մեհր Մեդիա Գրուպ» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Մոհամադմահդի Ռահմաթին մասնավորապես նշեց, որ հուշագիրը նշանավորում է սերտ և արդյունավետ համագործակցության սկիզբը:
««Արմենպրես»-ը, լինելով Հայաստանի ամենահին լրատվական գործակալությունը, որն ունի ավելի քան 105 տարվա պատմություն, կարևոր և ազդեցիկ լրատվամիջոց է երկրում։ Ես ուրախացա նաև՝ տեսնելով, որ պարսկերեն բաժին ունեք։ Իրանը և Հայաստանը միշտ պահպանել են սերտ, ջերմ և բարեկամական հարաբերություններ։ Լրատվական ու մշակութային դաշտում, սակայն, նման նշանակալի և ուշագրավ ակտիվություն չի եղել։ Այժմ մենք շատ գոհ ենք, որ կարող ենք քայլ անել՝ շարունակելով երկու երկրների միջև առկա ջերմ ու երկարամյա հարաբերությունները՝ խթանելով նաև լրատվական ու մշակութային համագործակցությունը»,- ասաց «Մեհր Մեդիա Գրուպ» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրենը։
Նրա խոսքով՝ իրադարձությունները, որոնք տեղի են ունեցել մեր տարածաշրջանում վերջին երկու տարիների ընթացքում, Իրանի հանրությանն ավելի զգայուն են դարձրել տարածաշրջանի նկատմամբ: Ռահմաթին համոզմունք հայտնեց, որ հայաստանյան հանրությունը նույնպես առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձնում այդ կարևոր խնդրին։
«Բարեբախտաբար, մեր մեդիա հարաբերություններն ու համագործակցությունը կարող են ապահովել, որ երկու երկրների հասարակություններն առաջին ձեռքից և ավելի ճշգրիտ լուրեր ստանան միմյանց և կարևոր թեմաների մասին: Նույնը վերաբերում է նաև ընդհանուր այլ հարցերի։ Հատկանշական է, որ մեր համագործակցության միջոցով մենք կարող ենք միմյանց մասին տարածել հավաստի լուրեր։ Իրանը և Հայաստանը հաճախ թշնամական երկրների լրատվամիջոցների կողմից ենթարկվում են կեղծ տեղեկատվության տարածման: Դա երկու ժողովուրդների միջև թյուրիմացությունների և ոչ ճիշտ ընկալումների է հանգեցնում։ Հուսով եմ, որ մեր կապը և համագործակցությունը կհաղթահարեն այդ խնդիրը և կշտկեն թյուրիմացությունները։ Վստահ եմ, որ այս նշանակալից իրադարձության շնորհիվ այսօր հիշարժան և կարևոր օր է մեր երկու լրատվամիջոցների պատմության մեջ»,- ասաց Մոհամադմահդի Ռահմաթին։
«Արմենպրես»-ի տնօրեն Նարինե Նազարյանն իր հերթին նշեց, որ փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումը նոր հանգրվան է ինչպես երկու հաստատությունների պատմության մեջ, այնպես էլ Հայաստանի ու Իրանի լրատվամիջոցների համագործակցության ավելի լայն համատեքստում:
«Ժամանակակից աշխարհում, որտեղ լրատվամիջոցները և սոցիալական հարթակները կյանքի վերափոխման և որոշումների վրա ազդեցության կարևոր դերակատարներ ու գործիքներ են, կարևոր է մեր լսարանին վստահելի, հուսալի և ստուգված տեղեկատվության տրամադրումը: Այս հուշագիրը պարզապես փաստաթուղթ չէ. այն սահմանում է նորությունների և տեղեկատվության դինամիկ փոխանակմանը նպաստելու փոխադարձ պարտավորություն: Որպես լրատվամիջոցներ՝ մենք հանձնառու ենք տեղեկացնել, կրթել և կապել մարդկանց՝ ջնջելով սահմանն ու մերձեցնելով մշակույթները»,- ասաց «Արմենպրեսի»-ի տնօրենը։
Նազարյանը վստահություն հայտնեց, որ գործընկերությունը, որը հիմնադրվում է այսօր, կնպաստի երկու երկրներում տեղի ունեցող իրադարձությունների համապարփակ լուսաբանմանը, ավելի խորը պատկերացումների ձևավորմանը:
«Վստահ եմ, որ այս համագործակցության միջոցով մենք ոչ միայն կհաղթահարենք ապատեղեկատվության և տեխնոլոգիական փոփոխությունների մարտահրավերները, այլև կսահմանենք լրագրության գերազանցության նոր չափանիշներ: Ցանկանում եմ իմ երախտագիտությունը հայտնել Mehr Media Gruop-ի մեր գործընկերներին՝ այս գործընկերությանն իրենց անսասան նվիրվածության համար»,- նշեց Նազարյանը։
Ողջույնի խոսքերին հաջորդեց փոխըմբռնման հուշագրի առցանց ստորագրության արարողությունը, որն, ըստ էության, լրատվական դաշտում նոր ասպարեզ է բացում հայ-իրանական փոխշահավետ համագործակցության համար։
Փոխըմբռնման հուշագիրը ենթադրում է լուրերի, լուսանկարների և տեսաբովանդակության փոխանակում, ինչպես նաև երկու լրատվամիջոցների աշխատակիցների փորձի փոխանակման ծրագրերի իրականացում։

Armenpress and Iranian Mehr Media Group sign a memorandum of understanding
YEREVAN, JUNE 12, ARMENPRESS. A memorandum of understanding was signed between the Iranian Mehr Media Groupand Armenpress state news agency in an online version.
Regarding this significant event and the expected cooperation, managing director of Mehr Media Group Mohammad Mahdi Rahmati specifically mentioned that the memorandum marks the beginning of a close and effective cooperation.
“Armenpress, as the oldest news agency in Armenia with approximately 105 years of history, is an important and influential agency in the country.I was also delighted to see that you have a Persian section.Iran and Armenia have always maintained a close, warm, and friendly relationship.There has not been such significant and remarkable activity in the media and cultural fields,”said managing director of Mehr Media Group Mohammad Mahdi Rahmati.
According to him the events that have occurred in the region over the past two years have made the public in Iran more sensitive to this region.He is certain that the public in Armenia also pays special attention to this important issue.
“Fortunately, our media relationship and cooperation can ensure that the public in both countries receive first-hand and more accurate news about each other and about this crucial border.The same will apply to other important and common issues.It is noteworthy that through our cooperation, we can disseminate accurate and correct news about each other.Iran and Armenia are often subjected to news blackouts or the spread of fake news by hostile media from other countries.This leads to misunderstandings and incorrect perceptions between the two nations.I hope that our connection and cooperation will overcome this issue and correct these misunderstandings.I am confident that today, due to this significant event, is a memorable and important day in the history of both media outlets,” said Mohammad Mahdi Rahmati.
Director of ArmenpressNarineNazaryan, in her turn, noted, this marks a new milestone in the history of our institutions and in the broader context of media cooperation between Armenia and Iran.
“In today's world, where media and social platforms play a critical role in reshaping our lives and influencing our decisions, it is essential to provide credible, reliable, and verified information to our audiences.This memorandum is not just a document; it is a shared commitment to fostering a dynamic exchange of news and information.As media institutions, we are tasked with the responsibility to inform, educate, and connect people across borders and cultures,” said the director of Armenpress.
Nazaryan expressed confidencethat the partnership we are enhancing today will facilitate the exchange of comprehensive coverage, deeper insights, and a richer understanding of the events that shape our countries.
“I am confident that through this collaboration, we will not only overcome the challenges of misinformation and technological changes, but also set new benchmarks for excellence in journalism.I would like to extend my heartfelt gratitude to our colleagues at Mehr Media Gruop for their unwavering commitment to this partnership,” said Nazaryan.
The welcome words were followed by an online signing ceremony for the memorandum of understanding, which opens a new arena for mutually beneficial cooperation between Armenia and Iran in the media field.
The memorandum envisages the exchange of news, photos and video content, as well as the exchange of employees of the two media outlets.