Իրանում կանանց իրավունքների պաշտպանները կստանան Եվրախորհրդարանի՝ Սախարովի անվան մրցանակը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրանում 2022 թվականին մահացած ակտիվիստ Մահսա Ամինին և իրանցի կանանց ազատության համար պայքարող «Կանանց կյանքի ազատություն» շարժումը դարձել են ակադեմիկոս Անդրեյ Սախարովի անվան Եվրախորհրդարանի 2023 թվականի մրցանակի դափնեկիրներ։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այդ մասին հայտարարել է Եվրախորհրդարանի ղեկավար Ռոբերտա Մեցոլան։
«Այդ խիզախ կանայք ոգեշնչեցին աշխարհին հավասարության, ազատության և արժանապատվության համար պայքարով»,- ասել է ԵԽ ղեկավարը։
Մրցանակների հանձնման արարողությունը տեղի կունենա դեկտեմբերի 13-ին Ստրասբուրգում, Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում։
2022 թվականի սեպտեմբերից մինչև դեկտեմբեր Իրանում տեղի ունեցան զանգվածային բողոքի ցույցեր և անկարգություններ՝ երիտասարդ իրանցի կնոջ՝ Մահսա Ամինիի մահից հետո, երբ նա կալանավորվել էր բարոյականության ոստիկանության կողմից: Հանրապետության իշխանությունները մեղադրում են արևմտյան երկրներին և Իսրայելին՝ ցուցարարներին աջակցելու և իրավիճակը ապակայունացնելու ցանկության համար։

YEREVAN, OCTOBER 19, ARMENPRESS. The European Union on Thursday, October 19, awarded its top human rights honor, the Sakharov Prize for Freedom of Thought, to Mahsa Amini, the Iranian Kurdish woman who died in Iranian custody a year ago, and the "Woman, Life, Freedom" movement her death triggered.
European Parliament President Roberta Metsola announced the 2023 laureate in the Strasbourg plenary chamber on Thursday, following a decision by Parliament’s Conference of Presidents.
President Metsola declared: ʺOn 16 September we marked one year since the murder of Jina Mahsa Amini in Iran. The European Parliament proudly stands with the brave and defiant who continue to fight for equality, dignity and freedom in Iran. We stand with those who, even from prison, continue to keep Women, Life and Freedom alive. By choosing them as laureates for the Sakharov Prize for Freedom of Thought 2023, this House remembers their struggle and continues to honour all those who have paid the ultimate price for liberty.ʺ
The award ceremony will take place on 13 December 2023 in the European Parliament’s hemicycle in Strasbourg.