Սուրբ Աթոռի առաքելական նվիրակն Արարատ Միրզոյանին հանձնել է Սուրբ Գրիգոր Մեծի պապական շքանշան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հոկտեմբերի 13-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Սուրբ Աթոռի առաքելական նվիրակ Ժոզե Ավելինու Բետենկուրին` Հայաստանում դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ:Սուրբ Աթոռի առաքելական նվիրակն Արարատ Միրզոյանին հանձնել է Սուրբ Գրիգոր Մեծի պապական շքանշան։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, արձանագրելով, որ Հայաստանում Սուրբ Աթոռի նվիրակի առաքելությունը համընկել է Հայաստանի և հայ ժողովրդի համար բարդ ժամանակահատվածի հետ՝ նախարար Միրզոյանը արժևորել է երկկողմ հարաբերությունների խորացման և զարգացման գործում նրա ներդրումն ու ջանքերը և հաջողություն մաղթել հետագա գործունեության մեջ:
«Ընդգծելով, որ իր համար առանձնահատուկ էր առաքելությունը քրիստոնեությունն առաջինը որպես պետական կրոն ընդունած երկրում՝ Սուրբ Աթոռի առաքելական նվիրակը շնորհակալություն է հայտնել կապերի ամրապնդմանն ուղղված արդյունավետ համագործակցության և ջանքերի համար՝ նախարար Միրզոյանին փոխանցելով Սուրբ Գրիգոր Մեծի պապական շքանշանը:
Զրուցակցիները քննարկել են Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև փոխգործակցության տարբեր հարցեր՝ գոհունակությամբ նշելով վերջին շրջանում երկկողմ բարձրաստիճան այցերի իրականացումը, մասնավորապես 2022թ. ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի այցը Վատիկան և 2023թ. Սուրբ Աթոռի պետական քարտուղար Պիետրո Պառոլինի ացը Երևան»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտումների քաղաքականության հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի հայաթափմանը՝ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ 100 հազարից ավելի հայության բռնի տեղահանմանը նախորդել էին սեպտեմբերի 19-ի ադրբեջանական ռազմական հարձակումը և շուրջ 10-ամսյա շրջափակումը: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ, չնայած միջազգային հանրության, այդ թվում՝ Սուրբ Աթոռի կոչերին և հայտարարություններին, փաստացի հնարավոր չեղավ կանխել Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի հայրենազրկման ծրագրավորված քաղաքականությունը:
Նշվում է, որ շեշտվել է պահպանվող հումանիտար խնդիրների, ԼՂ-ից տեղահանված հայերի իրավունքների հասցեագրամ, ինչպես նաև տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման ուղղությամբ միջազգային դերակատարների գործուն ներգրավածության և գործողությունների կարևորությունը:
Սուրբ Գրիգոր Մեծի պապական շքանշանն հիմնադրվել է Հռոմի պապ Գրիգոր XVI-ի կողմից 1831թ. և շնորհվում է Սուրբ Աթոռին և Եկեղեցուն մատուցած ծառայության, անձնվեր և օրինակելի աշխատանքի, հասարակության առջև ունեցած վաստակի համար:

Апостольский нунций Ватикана вручил главе МИД Армении папский орден Орден Святого Григория Великого
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 13 октября принял апостольского нунция Святого Престола в Республике Армения Жозе Авелину Бетанкура по случаю завершения его дипломатической миссии в Армении.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, отметив, что миссия нунция Святого Престола в Армении совпала с трудным периодом для Армении и армянского народа, министр Мирзоян высоко оценил его вклад и усилия в углублении и развитии двусторонних отношений и пожелал ему успехов в дальнейшей деятельности.
Подчеркнув, что миссия была для него особенной в стране, которая первой приняла христианство в качестве государственной религии, апостольский нунций Святого Престола поблагодарил за эффективное сотрудничество и усилия, направленные на укрепление связей, вручив министру Мирзояну папский орден Орден Святого Григория Великого.
Собеседники обсудили различные вопросы взаимодействия между Арменией и Святым Престолом, с удовлетворением отметив реализацию двусторонних визитов на высоком уровне в последнее время, особенно визит министра иностранных дел Арарата Мирзояна в Ватикан в 2022 году и визит государственного секретаря Святого Престола Пьетро Паролина в Ереван в 2023 году.
Коснувшись деармяниции Нагорного Карабаха в результате проводимой Азербайджаном политики этнической чистки, Арарат Мирзоян отметил, что насильственному переселению более 100 тысяч армян предшествовало военное нападение Азербайджана 19 сентября и почти 10-месячная блокада. В этом контексте министр иностранных дел Армении отметил, что, несмотря на призывы и заявления международного сообщества, в том числе Святого Престола, предотвратить запланированную Азербайджаном политику патрицида народа Нагорного Карабаха фактически не удалось.
Была подчеркнута важность решения текущих гуманитарных проблем, прав вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, а также активного участия и действий международных акторов в направлении установления мира в регионе.
Справка: Папский орден Орден Святого Григория Великого был учрежден Папой Григорием XVI в 1831 году и выдается за верность и заслуги перед Святым Престолом и Церковью, преданный и образцовый труд, заслуги перед обществом.