ԼՂ–ում պայթյունից տուժած 4 բուժառու կտեղափոխվեն Ֆրանսիա. Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիայի արտգործնախարար Կատրին Կոլոննան Հայաստանի առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանի ուղեկցությամբ Այրվածքաբանության ազգային կենտրոնում տեսակցել է Լեռնային Ղարաբաղում վառելիքի պայթյունից տուժած քաղաքացիներին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Առաջին լրատվական ալիքը։
Նշվում է, որ Ֆրանսիայի արտգործնախարարը կենտրոնին  է փոխանցել Ֆրանսիայի հումանիտար օգնությունը:
Կոլոննան տեղեկացրել է, որ մտադիր են 4 պացիենտի տեղափոխել Ֆրանսիա, բուժումն այնտեղ շարունակելու նպատակով:
«Իմ այցը արտահայտում է Ֆրանսիայի բարեկամությունը, բայց ոչ միայն բարեկամությունը, այլև՝ աջակցությունը և համերաշխությունը, նաև՝ դիվանագիտական համերաշխությունը: Ֆրանսիան արագ արձագանքեց ողբերգությանը, երբ մարդիկ ուժի սպառնալիքով ստիպված էին թողնել տները և դառնալ բռնի տեղահանված: Կշարունակենք լինել ձեր կողքին»,- ասել է Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը։
Կատրին Կոլոննան նշել է, որ տեսնելով ԼՂ-ում իրավիճակի վատթարացումը, լիակատար շրջափակումը, որը միջազգային իրավունքի խախտում է, որոշել են մեծացնել Հայաստանին աջակցությունը։ Ըստ նրա՝ այն արդեն հասցրել են 12,5 միլիոն եվրոյի՝ բռնի տեղահանվածներին օգնության համար:
Հոկտեմբերի 3-ին Հայաստան է ժամանել Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը:  Ֆրանսիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը նախապես տարածել էր հաղորդագրություն, որ Կատրին Կոլոննային կընդունի ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Այնուհետև Կատրին Կոլոննան Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ կտեսակցի Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց։ «Այս առիթով Կատրին Կոլոննան ևս մեկ անգամ կհաստատի Ֆրանսիայի հանձնառությունը Հայաստանի հետ համագործակցությանը: Նա կհաստատի Ֆրանսիայի աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը և այդ հարցում՝ ծայրահեղ հետևողականությունը։ Կատրին Կոլոննան կուսումնասիրի Հայաստանի իշխանությունների հետ Ֆրանսիայի համագործակցության ամրապնդման կոնկրետ միջոցները՝ բոլոր ոլորտներում»,- նշված էր Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ։

4 patients injured in the explosion in Nagorno-Karabakh to be transferred to France: Foreign Affairs Minister of France
4 patients injured in the explosion in Nagorno-Karabakh to be transferred to France:
Foreign Affairs Minister of France
YEREVAN, OCTOBER 3, ARMENPRESS. Foreign Affairs Ministerof France Catherine Colonna, accompanied by Armenian Minister of Health Anahit Avanesyan, visited the citizens injured in the fuel explosion in Nagorno-Karabakh, the Public TV reports.
The Foreign AffairsMinister transferred the French humanitarian aid to the National Burn Center.Mrs. Colonna stated that they intend to transfer 4 patients to France to continue the treatment there.
"My visit expresses France's friendship, and not only thefriendship, but also the support and the solidarity, as well as the diplomatic solidarity. France reacted to the tragedyquickly. We will continue to be by your side," said the French Foreign Affairs Minister.
Catherine Colonna noted that seeing the deterioration of the situation in Nagorno-Karabakh, the complete blockade, which is a violation of the international law, they have already decided to increase the support intended for Armenia. According to her, it has already been increased to 12.5 million euros for purpose of assisting the forcibly displaced.