Մենք միտված չենք որևէ անբարյացակամ գործողության Ռուսաստանի կամ նրա ղեկավարի նկատմամբ. ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Արշակյան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Աժ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը ելույթ է ունեցել խորհրդարանում 1998 թվականի հուլիսի 17-ին ստորագրված` Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունը վավերացնելու և կանոնադրության 12-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն Միջազգային քրեական դատարանի իրավազորությունը (Հռոմի ստատուտ) հետադարձորեն ճանաչելու մասին հայտարարություն ընդունելու մասին նախագծի քննարկման ժամանակ՝ նշելով. «Մենք միտված չենք որևէ անբարյացակամ գործողության Ռուսաստանի կամ նրա ղեկավարի նկատմամբ, ինչում, ցավոք, մեզ փորձում են մեղադրել ռուսաստանյան մեր գործընկերները, իսկ հայաստանյան ընդդիմության որոշ գործիչներ փորձ են կատարում միջպետական լարվածություն ստեղծելու միջոցով դիվիդենտներ շահել քաղաքական ասպարեզում»։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ Աժ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանն իր ելույթում ընդգծել է. «Հաշվի առնելով այսօրվա օրակարգում գտնվող Հռոմի ստատուտի վավերացման հարցի շուրջ հնչած գնահատականները, դրանցում առկա որոշակի լարվածությունը՝ որպես հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի ղեկավար, կարևորում եմ խոսել ստեղծված իրադրության մասին։
Հայաստանը մշտապես մեծ ուշադրության է արժանացնում Ռուսաստանի հետ ունեցած մեր հարաբերություններին։ Շատ կարևոր է, որ այդ հարաբերությունները հիմնված լինեն փոխադարձ հարգանքի, արժանապատվության, ինչպես նաև միմյանց նկատմամբ իրավական պարտավորությունների կատարման սկզբունքների վրա։
Ավելորդ է նշել, որ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամների միջև առկա է փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված անձնական և գործնական ջերմ հարաբերություններ։ Մեր օրակարգային հարցերը մշտապես բխում են երկու երկրների և ժողովուրդների շահերից։
Մենք միտված չենք որևէ անբարյացակամ գործողության Ռուսաստանի կամ նրա ղեկավարի նկատմամբ, ինչում, ցավոք, մեզ փորձում են մեղադրել ռուսաստանյան մեր գործընկերները, իսկ հայաստանյան ընդդիմության որոշ գործիչներ փորձ են կատարում միջպետական լարվածություն ստեղծելու միջոցով դիվիդենտներ շահել քաղաքական ասպարեզում։
Բազմիցս փաստել ենք, որ տվյալ նախագիծը բխում է Հայաստանի շահերից, և կա մեխանիզմ, որով լուծվում են բոլոր երկկողմ հարցերը։ Այդ մեխանիզմի իրագործման համար հարցի՝ Կառավարության դաշտում գտնվելու հավելյալ ժամանակը, ցավոք, նույնպես չօգտագործվեց։ Երկկողմ համաձայնագիր ստորագրելու հնարավորությունն այսօր էլ առկա է։ Հուսով եմ, որ Ռուսաստանի մեր գործընկերները չեն շարունակի այն անտեսել։
Վերջում ցանկանում եմ նշել, որ տարաձայնություններ և լարվածություններ լինում են բոլոր գործընկերների, բարեկամների և հարազատների միջև: Թվացող լարվածությունը ժամանակավոր է, և վստահ եմ, որ այն կպարզաբանվի և կհաղթահարվի»:

Мы не нацелены на какие-либо недружественные действия в отношении России или ее руководителя: вице-спикер НС Армении
Вице-спикер Национального Собрания Армении Акоп Аршакян выступил в парламенте с речью на обсуждении вопроса “О ратификации подписанного 17 июля 1998 г. Римского статута Международного уголовного суда (МУС) и принятии заявления об ретроактивном признании юрисдикции МУС в соответствии со ст.12.3 Статута”.
Как сообщает Арменпресс, в своей речи вице-спикер НС Армении отметил:
“Учитывая озвученные оценки по вопросу ратификации Римского статута, находящегося сегодня на повестке дня и имеющуюся в них определенную напряженность, как руководитель армяно-российской межпарламентской комиссии, считаю важным высказаться о сложившейся ситуации.
Армения всегда уделяет большое внимание нашим отношениям с Россией. Очень важно, чтобы эти отношения основывались на взаимном уважении, достоинстве, принципах выполнения правовых обязательств друг перед другом.
Излишне говорить, что между членами межпарламентской комиссии существуют теплые личные и рабочие отношения, основанные на взаимном уважении. Наши вопросы повестки дня всегда исходят из интересов двух стран и народов.
Мы не нацелены на какие-либо недружественные действия в отношении России или ее руководителя, в чем, к сожалению, нас пытаются обвинить наши российские коллеги, а некоторые деятели армянской оппозиции пытаются посредством создания межгосударственной напряженности получить дивиденды на политической арене.
Мы неоднократно констатировали, что данный проект исходит из интересов Армении, и есть механизм, которым решаются все двусторонние вопросы. Для реализации этого механизма дополнительное время пребывания вопроса на поле правительства, к сожалению, также не использовалось. Возможность подписания двустороннего соглашения есть и сегодня. Надеюсь, что наши коллеги в России не будут продолжать игнорировать его.
В заключение хочу отметить, что между всеми коллегами, друзьями и родственниками бывают разногласия и напряженность․ Кажущееся напряжение временное, и я уверен, что оно прояснится и будет преодолено”.