Պետք է առաջ մղենք ԼՂ միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղելու գաղափարը. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անհրաժեշտ է համարում շարունակել Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հումանիտար ճգնաժամի վրա միջազգային ուշադրություն կենտրոնացնելուն ուղղված ջանքերը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նա հայտարարեց Կառավարության հերթական նիստի ժամանակ։
Նրա խոսքով՝ այդ ուշադրության առանցքում պետք է լինեն Արդարադատության միջազգային դատարանի սույն թվականի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումները։
«Այդ որոշումներով Դատարանն Ադրբեջանին պարտավորեցրել է ձեռնարկել իրեն հասու միջոցները երաշխավորելու Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը։ Դատարանը շեշտել է, որ իր որոշումը պարտադիր իրավական ուժ է առաջացնում Ադրբեջանի համար։ Այս որոշման բացահայտ արհամարհումը Ադրբեջանի կողմից այդ երկրի հայրենազրկման քաղաքականության բացահայտ դրսևորում է, որովհետև նման քաղաքականություն իրականացնողների գործելակերպի առանձնահատկությունն իրավական ուժ ունեցող որոշումների արհամարհումն է։
Եվ մենք պետք է անհոգնել առաջ մղենք Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղելու գաղափարը, որովհետև հատկապես հիմա դա բացարձակ անհրաժեշտություն է»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Միևնույն ժամանակ, Փաշինյանը առաջնային խնդիր է համարում Լեռնային Ղարաբաղ րոպե առաջ հումանիտար բեռների հասցեագրումը և նրանց մուտքի հնարավորության ապահովումը Լեռնային Ղարաբաղ։

Необходимо продвигать идею отправки в НК международной миссии по установлению фактов: премьер-министр РА
Необходимо продвигать идею отправки в НК международной миссии по
установлению фактов: премьер-министр РА
ЕРЕВАН, 31 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. Премьер-министр Никол Пашинян считает необходимым продолжить усилия, направленные на привлечение международного внимания к гуманитарному кризису, сложившемуся в Нагорном Карабахе. Как сообщает «Арменпресс», об этом он заявил на очередном заседании правительства.
По его словам, в центре внимания должны быть решения Международного суда от 22 февраля и 6 июля этого года.
"Этими решениями суд обязал Азербайджан принять доступные ему меры, чтобы гарантировать бесперебойное движение граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях через Лачинский коридор. В суде подчеркнули, что его решение имеет обязательную юридическую силу для Азербайджана. Открытое игнорирование этого решения со стороны Азербайджана является ярким проявлением политики депатриации этой страны, поскольку особенностью практики тех, кто реализует такую ​​политику, является игнорирование юридически обязательных решений.
И мы должны неустанно продвигать идею отправки международной миссии по установлению фактов в Лачинский коридор и Нагорный Карабах, потому что это абсолютная необходимость, особенно сейчас", - подчеркнул Пашинян.
При этом Пашинян считает приоритетной доставку гуманитарных грузов в Нагорный Карабах и обеспечение их доступа в Нагорный Карабах.