Պետք է առաջ մղենք ԼՂ միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղելու գաղափարը. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անհրաժեշտ է համարում շարունակել Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հումանիտար ճգնաժամի վրա միջազգային ուշադրություն կենտրոնացնելուն ուղղված ջանքերը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նա հայտարարեց Կառավարության հերթական նիստի ժամանակ։
Նրա խոսքով՝ այդ ուշադրության առանցքում պետք է լինեն Արդարադատության միջազգային դատարանի սույն թվականի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումները։
«Այդ որոշումներով Դատարանն Ադրբեջանին պարտավորեցրել է ձեռնարկել իրեն հասու միջոցները երաշխավորելու Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը։ Դատարանը շեշտել է, որ իր որոշումը պարտադիր իրավական ուժ է առաջացնում Ադրբեջանի համար։ Այս որոշման բացահայտ արհամարհումը Ադրբեջանի կողմից այդ երկրի հայրենազրկման քաղաքականության բացահայտ դրսևորում է, որովհետև նման քաղաքականություն իրականացնողների գործելակերպի առանձնահատկությունն իրավական ուժ ունեցող որոշումների արհամարհումն է։
Եվ մենք պետք է անհոգնել առաջ մղենք Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղելու գաղափարը, որովհետև հատկապես հիմա դա բացարձակ անհրաժեշտություն է»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Միևնույն ժամանակ, Փաշինյանը առաջնային խնդիր է համարում Լեռնային Ղարաբաղ րոպե առաջ հումանիտար բեռների հասցեագրումը և նրանց մուտքի հնարավորության ապահովումը Լեռնային Ղարաբաղ։

Armenia reiterates need for international fact-finding mission in Lachin Corridor and Nagorno-Karabakh
Armenia reiterates need for international fact-finding mission in Lachin Corridor and
YEREVAN, AUGUST 31, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has said that his administration will continue to advance the need for dispatching an international fact-finding mission to Lachin Corridor and Nagorno-Karabakh, something he described as an “absolute necessity.”
Speaking at the August 31 Cabinet meeting, PM Pashinyan said that the Armenian government must continue efforts to draw international attention on the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh, and the International Court of Justice (ICJ) rulings of 22 February and 6 July must be in the focus.
“With these rulings, the ICJ ordered Azerbaijan to take all steps at its disposal to ensure unimpeded movement of persons, vehicles and cargo along the Lachin Corridor in both directions. The court emphasized that the ruling is binding by law for Azerbaijan. The explicit disregard for this ruling by Azerbaijan is an overt manifestation of its policy of dispossession, because disregard for binding rulings is characteristic to the conduct of those who are committing such policy. And we must tirelessly advance the idea of sending an international fact-finding mission to Lachin Corridor and Nagorno-Karabakh, because especially now this is an absolute necessity,” PM Pashinyan said.
The Armenian Prime Minister added that ensuring access of essential humanitarian aid to Nagorno-Karabakh is a priority task.