Ադրբեջանի կողմից անցակետի տեղադրումը հակասում է կողմերի միջև վստահություն կառուցելու ջանքերին. Ժոզեպ Բորել
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լաչինի միջանցքում Բաքվի կողմից անցակետի տեղադրումը հակասում է կողմերի միջև վստահություն կառուցելու ջանքերին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նման հայտարարություն է արել ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը Եվրոպական խորհրդարանում «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունները և Լեռնային Ղարաբաղում ու Լաչինի միջանցքում տիրող իրավիճակը» թեմայով քննարկման ժամանակ:
Հարցուպատասխանի ժամանակ Եվրախորհրդարանի պատգամավորը Ֆրանսուա Քսավիե Բելավին խստորեն քննադատել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակումը, որը Լեռնային Ղարաբաղում հանգեցրել է հումանիտար ճգնաժամի:
«Արդարադատության դատարանը դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից շրջափակումը, սակայն այս պետական ահաբեկչությունը չի հանգեցրել Խորհրդի կողմից որևէ պատժամիջոցի, իսկ Հանձնաժողովը, թվում է, անկարող է, ինչպես հարկն է, դատապարտել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի հիմնարար իրավունքների այս շատ լուրջ խախտումը», - նշել է ԵԽ պատգամավորը:
Անդրադառնալով պատգամավորի դիտարկումներին՝ ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելն ընդգծել է. «Ադրբեջանի կողմից կայացված միակողմանի որոշումը՝ այս անցակետը տեղադրելու վերաբերյալ, լիովին հակասում է կողմերի միջև վստահություն կառուցելու ջանքերին»:
Բորելը շեշտել է, որ Լաչինի միջանցքը գտնվում է ԵՄ դիտորդական առաքելության պատասխանատվության աշխարհագրական գոտուց դուրս:
«Կան տարածքային գոտիներ, Հայաստանի հետ սահմանային հատվածներ, որտեղից երևում է, թե ինչ է կատարվում Լաչինի միջանցքում, սակայն միջանցքն ինքնին առաքելության իրավասությունների և նրանց պատասխանատվության գոտուց դուրս է: Այժմ մենք փորձում ենք կոնկրետ այս խնդրի համար լուծում գտնել», - նշել է Բորելը:
Ինչ վերաբերում է ԵԽ պատգամավորի կողմից նշված անգործությանը, Բորելը շեշտել է, որ օրերս Մոլդովայում շատ կարևոր հանդիպում է տեղի ունեցել Ֆրանսիայի նախագահի, Գերմանիայի կանցլերի և Եվրոպական խորհրդի նախագահի միջև: Բացի այդ, ըստ Բորելի, Շառլ Միշելի հետ ևս մեկ հանդիպում նախատեսվում է հուլիսին Բրյուսելում:
Ըստ Ժոզեպ Բորելի՝ ջանքեր են գործադրվում հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը լուծելու համար, կողմերը նույնպես պատրաստակամություն են հայտնել՝ շարունակելու բանակցությունները:

The establishment of a checkpoint by Azerbaijan is against efforts to build trust between the parties. Josep Borrell
YEREVAN, JUNE 13, ARMENPRESS. Baku's installation of a checkpoint in the Lachin Corridor runs counter to efforts to build trust between the two sides, ARMENPRESS reports High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell said during the discussion on "Relations between Armenia and Azerbaijan and the situation in Nagorno-Karabakh and the Lachin Corridor" in the European Parliament.
During the question-and-answer session, MEP Francois Xavier Bellamy strongly criticized Azerbaijan's blockade of the Lachin Corridor, which led to a humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh.
"The Court of Justice has condemned the blockade by Azerbaijan, but this state terrorism has not led to any sanctions by the Council, and the Commission seems unable to properly condemn this very serious violation of the fundamental rights of the people of Nagorno-Karabakh," the MEP said.
Referring to the MEP’s observations, EU High Representative for for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell emphasized. "Azerbaijan's unilateral decision to install this checkpoint completely contradicts efforts to build trust between the parties."
Borrell emphasized that the Lachin Corridor is outside the geographical area of responsibility of the EU monitoring mission.
"There are territories, border areas with Armenia, from where it can be seen what is happening in the Lachin Corridor, but the corridor itself is outside the jurisdiction of the mission and their area of responsibility. Now we are trying to find a solution for this specific problem," Borrell said.
As for the inactivity mentioned by the MEPs, Borrell emphasized that a very important meeting between the French President, the German Chancellor, the President of the European Council and leaders of Armenia and Azerbaijan took place in Moldova recently. In addition, according to Borrell, another meeting with Charles Michel is planned in Brussels in July.
According to Josep Borrell, efforts are being made to resolve the Armenian-Azerbaijani conflict, the parties have also expressed readiness to continue negotiations.