Կախովկայի ՀԷԿ-ի ավերումից հետո 7 մարդ անհետ կորել է, 1 գյուղ անցել է ջրի տակ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայում պատերազմի ընթացքում մասամբ ՌԴ-ի վերահսկողության տակ անցած Խերսոնի մարզի Նովայա Կախովկայում առնվազն 7 մարդ անհետ կորել է ՀԷԿ-ի կոնստրուկցիաների փլուզման և դրա հետևանքով ջրամբարից ջրի անվերահսկելի բացթողումից հետո։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ТАСС-ին հայտնել է քաղաքային վարչակազմի ղեկավար Վլադիմիր Լեոնտևը։
«Յոթ հոգի, որոնց մասին մենք հստակ գիտենք», - ասել է նա՝ պատասխանելով անհայտ կորածների թվի մասին հարցին։
Ըստ ТАСС-ի՝ Կախովկայի ՀԷԿ-ի ամբարտակի փլուզման հետևանքով Նովայա Կախովկայում ջրի մակարդակը հասել է 12 մետրի, հեղեղվել է 14 բնակավայր:
Մեկ այլ հրապարակման համաձայն՝ Դնեպր գետի ձախ ափին գտնվող Կորսունկա բնակավայրն ամբողջովին անցել է ջրի տակ:
«Կորսունկա գյուղն ամբողջությամբ ջրի տակ է, Դնեպրյանի, Կրինկի, Կազաչի Լագերի բնակավայրերը հեղեղված են մինչև տանիքները», - ասել է քաղաքապետ Վլադիմիր Լեոնտևը։
ՀԷԿ-ի գնդակոծության համար Ուկրաինան և Ռուսաստանը մեղադրում են մեկը մյուսին: Ավելի վաղ Ուկրաինայի նախագահի գրասենյակի ղեկավարի խորհրդական Միխայիլ Պոդոլյակը հայտարարել էր, որ ըստ ուկրաինական հետախուզության տվյալների՝ ՀԷԿ-ը պայթեցրել է Ռուսաստանի զինված ուժերի 205-րդ մոտոհրաձգային բրիգադը: Իսկ ըստ ռուսական կողմի՝ հունիսի 6-ի գիշերը ուկրաինական բանակը հարված է հասցրել Կախովկայի ՀԷԿ-ին, ենթադրաբար, «Օլխա» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերից: ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հիդրոէլեկտրակայանի վրա հարձակումն անվանել է Ուկրաինայի կողմից միտումնավոր դիվերսիա։

После обрушения конструкций Каховской ГЭС 7 человек пропали без вести, 1 село ушло под воду
В Новой Каховке Херсонской области, которая во время войны в Украине частично контролировалась Российской Федерацией, после обрушения конструкций ГЭС и связанного с этим неконтролируемого сброса воды из водохранилища не менее 7 человек пропали без вести. Как передает «Арменпресс», об этом ТАСС сообщил глава городской администрации Владимир Леонтьев.
«Семь человек, о которых мы знаем точно», - сказал он, отвечая на вопрос о количестве пропавших без вести.
По данным ТАСС, в результате разрушения задвижек Каховской ГЭС, начался неконтролируемый сброс воды, ее уровень в Новой Каховке достиг 12 метров, затоплено 14 населенных пунктов.
Согласно другой публикации, поселок Корсунка, расположенный на левом берегу Днепра, полностью ушел под воду.
«Населенный пункт Корсунка весь под водой, Днепряны, Крынки, Казачьи Лагери затоплены по крыши», - сообщил глава городской администрации Владимир Леонтьев.
Украина и Россия обвиняют друг друга в обстреле ГЭС. Ранее советник главы Офиса президента Украины Михаил Подоляк заявлял, что по данным украинской разведки, ГЭС взорвала 205-я мотострелковая бригада ВС России. А по версии российской стороны, в ночь на 6 июня украинская армия атаковала Каховскую ГЭС, предположительно, из реактивных систем залпового огня «Ольха». Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков назвал атаку на ГЭС преднамеренной диверсией со стороны Украины.