Շիրակի երկրագիտական թանգարանի շենքի հարցը դեռ չի լուծվել
ԳՅՈՒՄՐԻ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «ՀՀ Շիրակի մարզի Շիրակի երկրագիտական թանգարան» ՊՈԱԿ-ը «Թանգարանային գիշեր» ակցիային մասնակցեց խորհրդանշական  ցուցադրությամբ՝ այցելուներին ներկայացնելով իր հարստության փոքր հատվածը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Շիրակի երկրագիտական թանգարանի պահոցում պատմական Շիրակ գավառի նյութական և հոգևոր մշակույթն արտացոլող 25 հազարից ավելի ցուցանմուշներ կան, որոնց թիվն ամեն տարի պեղումների արդյունքում ավելանում է։
345867785_532011258954757_8078486341483153554_n.jpg (323 KB)
Թանգարանի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Մերուժան Մինասյանը «Արմենպրես»-ի թղթակցին հայտնեց, որ ցուցանմուշներն հասարակության համար հասանելի չեն` շենքային պայմանների բացակայության պատճառով: Թեև 2018 թվականին, ՀՀ կառավարության որոշմամբ, Գյումրու Ջիվանու փողոցի 74 հասցեում գտնվող հիվանդանոցի նախկին շենքն անհատույց, անժամկետ օգտագործման իրավունքով հատկացվել է ՀՀ Շիրակի մարզի «Շիրակի երկրագիտական թանգարան» ՊՈԱԿ-ին, մինչ օրս դեռ տեսանելի քայլեր արված չեն կառույցի վերանորոգման ու թանգարանային պայմաններին հարմարեցման ուղղությամբ: Մինասյանն ասաց, որ նախագիծը ևս կա, բայց աշխատանքներ չեն իրականացվում։
345984837_1280821412603687_6624480295573040994_n.jpg (393 KB)
Նախնական որոշմամբ՝  նշվել է նաև կառույցի մեկ հատվածում պատկերասրահ ունենալու մասին: Ըստ նախնական հաշվարկի` շենքը նորոգելու համար անհրաժեշտ է 1 մլրդ 200 մլն դրամ գումար: «Ըստ նախագծի` թանգարանն ունենալու է ոչ միայն ցուցադրության սենյակներ, այլ նաև ֆոնդերի պահպանման հատված, ռեստավրացիոն սենյակ և այլն, մնում է միայն կառավարության ուշադրությունը և գումար՝ հատկացված կառույցը վերանորոգելու ու թանգարանի ցուցանմուշները տեղափոխելու համար»,- նկատեց տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարը:
346029503_926633411940699_878375737410483503_n.jpg (557 KB)
Ըստ Մինասյանի՝ դեռ 2018 թվականին թանգարանի՝ նորմալ շենք ունենալու որոշումն ուրախացրեց բոլորին, թանգարանին աջակցելու համար դրամահավաքի մասին ևս խոսվում էր, սակայն, ինչպես տարիներ առաջ, հիմա ևս թանգարանը տեղակայված է Գյումրու Մյասնիկյան փողոցի 118 հասցեում գտնվող վթարային շենքի 6 սենյակում, իսկ հատկացված շենքի մասով ոչ մի աշխատանք իրականացված չէ:
346037122_786811946096120_1419245086554771586_n.jpg (356 KB)
1930թ.-ին ստեղծված երկրագիտական թանգարանը, որտեղ պահվում է ավելի քան 25 հազար ցուցանմուշ, տարիներ շարունակ զրկված է շենքային և գործունեություն ծավալելու նորմալ պայմաններից:
346100993_1407007106700399_5521600605260447347_n.jpg (263 KB)
Հին քարե դարի՝ 500 հազար տարվա վաղեմության եզակի նմուշներից մինչև ուշ միջնադարի խեցեգործական ցուցանմուշներ ու զարդեր, ամենահին երաժշտական գործիքներ, 2000 տարվա հնության ապակեղեն, կենդանիների հիանալի պահպանված մնացորդներ, կարպետներ, գորգեր ու զենքեր, Տրոգոնթերյան փղի ժանիքը՝ սրանք բոլորը տարիներ շարունակ մնում են փակի տակ՝ թանգարանի ֆոնդում՝ արկղերի մեջ, միայն երբեմն-երբեմն հանվում ու ներկայացվում են այլ թանգարաններում կազմակերպվող ցուցադրություններում, մինչդեռ, նորմալ պայամաններում ներկայացնելու դեպքում այս թանգարանը կդառնա Գյումրու ու ողջ մարզի կարևոր այցեքարտերից մեկը:

До сих пор не решен вопрос о здании Ширакского краеведческого музея
ГНКО «Ширакский краеведческий музей Ширакской области» принял участие в акции «Ночь музеев» с символической выставкой, представив посетителям лишь малую часть своего богатства.
345867785_532011258954757_8078486341483153554_n.jpg (323 KB)
Как передает Арменпресс, в фондах Ширакского краеведческого музея насчитывается более 25 000 экспонатов, отражающих материальную и духовную культуру исторической Ширакской области, количество которых увеличивается с каждым годом в результате раскопок.
345984837_1280821412603687_6624480295573040994_n.jpg (393 KB)
Исполняющий обязанности директора музея Меружан Минасян сообщил, что экспонаты недоступны для публики из-за отсутствия строительных условий. Хотя в 2018 году решением Правительства РА бывшее здание больницы, расположенное по адресу: г. Гюмри, ул. Дживани, 74, было передано музею  с правом безвозмездного, бессрочного пользования, до сих пор не предпринято видимых шагов в сторону ремонта и приспособления его к музейным условиям. Минасян сказал, что есть и проект, но работы не ведутся.
346029503_926633411940699_878375737410483503_n.jpg (557 KB)
По предварительному решению было отмечено также наличие галереи в одной части здания, и по подсчетам, для ремонта здания необходимо 1 млрд. 200 млн. драмов. «Согласно проекту, в музее будут не только выставочные залы, но и фондохранилище, реставрационная комната и т. д., остается только внимание и деньги государства на ремонт выделенного сооружения и перемещение экспонатов музея», — сказал исполняющий обязанности директора.
346037122_786811946096120_1419245086554771586_n.jpg (356 KB)
По словам Минасяна, решение музея иметь нормальное здание в 2018 году обрадовало всех, также шли разговоры о сборе средств на поддержку музея, однако, как и годы назад, сейчас музей находится в помещении 6 аварийного корпуса на ул. Мясникяна 118,  а в выделенном здании никакой работы не проделано.
Музей, основанный в 1930 году и насчитывающий более 25 тысяч экспонатов, долгие годы лишен нормального строительства и условий эксплуатации.
346100993_1407007106700399_5521600605260447347_n.jpg (263 KB)
От уникальных образцов древнекаменного века, насчитывающих 500 тысяч лет, до гончарных экспонатов и украшений позднего средневековья, древнейших музыкальных инструментов, изделий из стекла, насчитывающих 2000 лет, отлично сохранившиеся останки животных, ковры, коврики и оружие, бивень трогонтерского мамонта — все это годами лежит в ящиках в музейной коллекции. Их  лишь изредка вывозят и выставляют на выставках, организованных в других музеях, а между тем, представленный в нормальных условиях, этот музей станет одной из важных визитных карточек Гюмри и всего региона.