Լաչինի միջանցքի շրջափակման պատճառով հումանիտար օգնության մատակարարումն Արցախ խիստ սահմանափակ է. ԱՄՆ ՄԶԳ-ի ղեկավար
Լաչինի միջանցքի շրջափակման պատճառով հումանիտար օգնության
մատակարարումն Արցախ խիստ սահմանափակ է. ԱՄՆ ՄԶԳ-ի ղեկավար
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ՄԶԳ) ղեկավար Սամանթա Փաուերը Ներկայացուցիչների պալատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի լսումների ժամանակ հայտարարել է, որ օգնության ուղարկումն Արցախ խիստ սահմանափակ է Լաչինի միջանցքի շրջափակման պատճառով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ կոնգրեսական Քրիս Սմիթը հարց է բարձրացրել՝ արդյոք ամերիկյան որևէ օգնություն հասնում է Լեռնային Ղարաբաղ, որտեղ 120 հազար մարդիկ շարունակում են շրջափակման ենթարկվել Ադրբեջանի կողմից:
«Լեռնային Ղարաբաղի առնչությամբ… ինչպես հասկանում եմ, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ավտոշարասյունն այսօր (մայիսի 17-ին), ըստ էության, մտել է այնտեղ, սակայն մուտքը չափազանց սահմանափակված է: Հիմնական սննդամթերքի շատ տեսակների պակաս կա», - ասել է Փաուերը:
Նա հավելել է, որ սննդամթերքը պետք է տարածաշրջան հասնի առևտրային ուղիներով, սակայն ճանապարհի արգելափակման և անցակետերի տեղադրման պատճառով դա հնարավոր չէ, հետևաբար, հնարավորության դեպքում օգնությունը տեղ են հասցնում ռուսական խաղաղապահ զորակազմը և ԿԽՄԿ-ն: Սամանթա Փաուերը նաև հիշեցրել է, որ ԱՄՆ-ն երկու առաքելություն է ուղարկել Արցախ՝ իրավիճակը գնահատելու համար: Նա հավելել է, որ գործակալությունը կոչ է անում ՄԱԿ-ին միջգերատեսչական առաքելություն ուղարկել տարածաշրջան՝ իրավիճակը գնահատելու համար:
Իր հերթին կոնգրեսական Բրեդ Շերմանը հարց է բարձրացրել այն մասին՝ արդյոք Արցախի շրջափակումը ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից կարող է որակվել որպես ճգնաժամ, և ինչ կարող է անել ԱՄՆ ՄԶԳ-ն՝ Արցախի ժողովրդին օգնելու համար:
Դարձյալ հիշեցնելով, որ մայիսի 17-ին՝ լսումներից առաջ, ԿԽՄԿ-ի ավտոշարասյունը կարողացել է մտնել Լեռնային Ղարաբաղ, Փաուերը նաև շեշտել է, որ Լեռնային Ղարաբաղը չպետք է ստիպված լինի հույսը դնել հումանիտար շարասյուների վրա, ուստի ճանապարհի բացումը հրամայական է:

WATCH: USAID Administrator calls for reopening of roads into Nagorno Karabakh, encourages UN to send interagency mission
WATCH: USAID Administrator calls for reopening of roads into Nagorno Karabakh,
encourages UN to send interagency mission
YEREVAN, MAY 18, ARMENPRESS. United States Agency for International Development (USAID) Administrator Samantha Power has called for the roads into Nagorno Karabakh to be reopened.
“Nagorno Karabakh shouldn’t have to rely on humanitarian convoys. Prior to late last year, you had commercial traffic moving freely into the area. So it’s absolutely imperative that the roads into Nagorno Karabakh are reopened,” Power said at a House Foreign Affairs Committee hearing on the FY2024 Foreign Aid Budget.
Power did not answer Congressman Brad Sherman’s question whether the blockade of Artsakh/Nagorno Karabakh "meets USAID's definition of a crisis."
She mentioned that the ICRC has been delivering humanitarian supplies to the blockaded people of Nagorno Karabakh, and that the latest ICRC convoy moved in on May 17.
Congressman Chris Smith asked Power whether any U.S. aid has been delivered to Nagorno Karabakh.
Power said that access into Nagorno karabakh has been very limited due to the blockade. “You asked how food is getting in, when it is getting in. It should be getting in through commercial means as it always was, but since the road is blocked and the checkpoints have been erected commercial access has not been possible,” she said, adding that supplies are delivered by the ICRC and Russian peacekeepers.
She said that the USAID sent two assessment missions to the region and that the U.S. is encouraging the UN to send an interagency assessment mission as well.
Meanwhile, the Armenian National Committee of America (ANCA) criticized Power in a Facebook post for “dodging a straightforward Congressional inquiry” when asked whether the blockade of Artsakh "meets USAID's definition of a crisis."