Լաչինի միջանցքի շրջափակման պատճառով հումանիտար օգնության մատակարարումն Արցախ խիստ սահմանափակ է. ԱՄՆ ՄԶԳ-ի ղեկավար
Լաչինի միջանցքի շրջափակման պատճառով հումանիտար օգնության
մատակարարումն Արցախ խիստ սահմանափակ է. ԱՄՆ ՄԶԳ-ի ղեկավար
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ՄԶԳ) ղեկավար Սամանթա Փաուերը Ներկայացուցիչների պալատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի լսումների ժամանակ հայտարարել է, որ օգնության ուղարկումն Արցախ խիստ սահմանափակ է Լաչինի միջանցքի շրջափակման պատճառով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ կոնգրեսական Քրիս Սմիթը հարց է բարձրացրել՝ արդյոք ամերիկյան որևէ օգնություն հասնում է Լեռնային Ղարաբաղ, որտեղ 120 հազար մարդիկ շարունակում են շրջափակման ենթարկվել Ադրբեջանի կողմից:
«Լեռնային Ղարաբաղի առնչությամբ… ինչպես հասկանում եմ, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ավտոշարասյունն այսօր (մայիսի 17-ին), ըստ էության, մտել է այնտեղ, սակայն մուտքը չափազանց սահմանափակված է: Հիմնական սննդամթերքի շատ տեսակների պակաս կա», - ասել է Փաուերը:
Նա հավելել է, որ սննդամթերքը պետք է տարածաշրջան հասնի առևտրային ուղիներով, սակայն ճանապարհի արգելափակման և անցակետերի տեղադրման պատճառով դա հնարավոր չէ, հետևաբար, հնարավորության դեպքում օգնությունը տեղ են հասցնում ռուսական խաղաղապահ զորակազմը և ԿԽՄԿ-ն: Սամանթա Փաուերը նաև հիշեցրել է, որ ԱՄՆ-ն երկու առաքելություն է ուղարկել Արցախ՝ իրավիճակը գնահատելու համար: Նա հավելել է, որ գործակալությունը կոչ է անում ՄԱԿ-ին միջգերատեսչական առաքելություն ուղարկել տարածաշրջան՝ իրավիճակը գնահատելու համար:
Իր հերթին կոնգրեսական Բրեդ Շերմանը հարց է բարձրացրել այն մասին՝ արդյոք Արցախի շրջափակումը ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից կարող է որակվել որպես ճգնաժամ, և ինչ կարող է անել ԱՄՆ ՄԶԳ-ն՝ Արցախի ժողովրդին օգնելու համար:
Դարձյալ հիշեցնելով, որ մայիսի 17-ին՝ լսումներից առաջ, ԿԽՄԿ-ի ավտոշարասյունը կարողացել է մտնել Լեռնային Ղարաբաղ, Փաուերը նաև շեշտել է, որ Լեռնային Ղարաբաղը չպետք է ստիպված լինի հույսը դնել հումանիտար շարասյուների վրա, ուստի ճանապարհի բացումը հրամայական է:

Из-за блокады Лачинского коридора гуманитарная помощь не доходит до Нагорного Карабаха: глава USAID
Глава Агентства США по международному развитию (USAID) Саманта Пауэр на слушаниях в комитете по международным отношениям Палаты представителей заявила, что отправка помощи в Арцах невозможна из-за блокады Лачинского коридора.
Как передает «Арменпресс», конгрессмен Крис Смит поднял вопрос, поступает ли какая-либо американская помощь до Нагорного Карабаха, где 120 000 человек продолжают оставаться в осаде Азербайджана.
«Что касается Нагорного Карабаха... насколько я понимаю, колонна Международного комитета Красного Креста действительно въехала туда сегодня (17 мая), но доступ крайне ограничен. Существует нехватка многих основных продуктов питания», - ответила Пауэр.
Она добавила, что продовольствие должно поступать в регион по торговым путям, но это невозможно из-за блокады и КПП, поэтому российские миротворческие силы и МККК доставляют помощь туда, где это возможно. Саманта Пауэр также добавила, что США направили в Арцах две миссии для оценки ситуации.
Со своей стороны конгрессмен Брэд Шерман поднял вопрос, может ли USAID квалифицировать блокаду Арцаха как кризис и что USAID может сделать для помощи народу Арцаха.
Еще раз напомнив, что 17 мая, до слушаний, колонна МККК смогла въехать в Нагорный Карабах, Пауэр в то же время подчеркнула, что Нагорный Карабах не должен надеяться лишь на гуманитарные колонны, необходимо открытие дороги.