ՀՀ-ն երբեք չի համաձայնի իր տարածքով արտատարածքային միջանցքի․ ՀՀ ԱԽ քարտուղարը՝ «Նովայա գազետա Եվրոպա»-ին
ՀՀ-ն երբեք չի համաձայնի իր տարածքով արտատարածքային միջանցքի․ ՀՀ ԱԽ
քարտուղարը՝ «Նովայա գազետա Եվրոպա»-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Նովայա գազետա Եվրոպա» պարբերականն իր կայքում հարցազրույց է հրապարակել Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հետ: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հարցազրույցի ամբողջական տեքստը։
- Մոտ մեկ տարի է, ինչ Հայաստանի կառավարությունը տարօրինակ պարեր է պարում Արևելքի և Արևմուտքի միջև։ Հանդիպում Վաշինգտոնում, հանդիպում Մոսկվայում: ՀԱՊԿ-ի քննադատություն, բարի խոսքեր ՀԱՊԿ-ի հասցեին։ Պուտինի վերաբերյալ Միջազգային քրեական դատարանի որոշումների համարձակ ճանաչում, իսկ մի քանի շաբաթ անց՝ բազմաթիվ վերապահումներ այն մասին, որ ամեն ինչ այդքան էլ միանշանակ չէ։ Եվ վերջապես, Փաշինյանի ժամանումը Մայիսի 9-ի շքերթին։ Քայլ առաջ, քայլ հետ: Ինչի՞ հետ է դա կապված:
- Այստեղ ոչ մի տարօրինակ բան չկա։ Վերջին տարիներին աշխարհում և, մասնավորապես, մեր տարածաշրջանում անվտանգության ճարտարապետությունը արմատապես փոխվել է։ Նախկինում ամեն ինչ պարզ ու հասկանալի էր։ Պայմանականորեն ասած, մենք կարծում էինք, որ կարելի կլինի զանգահարել և ասել . «Ես խնդիր ունեմ»։ Ի պատասխան՝ կասեն. «Օքեյ, թանկագինս, մենք կօգնենք»։ Մենք փորձեցինք և տեսնում ենք, որ այդ մեխանիզմը չի աշխատում։ Պայմանագրային պարտավորությունները չեն պահպանվում: Մեր անվտանգության ամբողջ հայեցակարգը կառուցված էր դրա վրա, իսկ նորը դեռ չկա։
Այն մեխանիզմները, որոնք պետք է ապահովեին Հայաստանի անվտանգությունը, փլուզվել են, նորերը չեն ստեղծվել։
Հենց դա է ճգնաժամը։
- Եվ ի՞նչ անել:
- Փնտրել նոր մեխանիզմներ և սպառազինության մատակարարումներ, որովհետև օբյեկտիվորեն մենք չենք ստանում այն, ինչ պատվիրել և ինչի համար վճարել ենք Ռուսաստանին:
- Որքան հասկանում եմ, խոսքը 2021 թվականի հարյուր միլիոնավոր դոլարների պայմանագրի մասին է, որը մինչ այժմ փակված չէ։
- Մի քանի նման պայմանագրերի մասին, այն միակը չէ։ Նաև մենք ՀԱՊԿ-ից ակնկալում էինք, որ այն կաշխատի անցյալ տարվա սեպտեմբերին հայկական տարածքի վրա Ադրբեջանի ուղղակի ագրեսիայի ժամանակ։ Այն չաշխատեց, և այդպես շարունակ:
- Իսկ ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու մասին խոսք եղե՞լ է:
- Եթե անկեղծ, այո, նման քննարկումներ եղել են, դա բնական արձագանք է։
- Ռուսաստանը շատ կոշտ է արձագանքում Արևմուտքի հետ Հայաստանի ցանկացած շփմանը։ Արևմտյան գործընկերների մասնակցությամբ յուրաքանչյուր բանակցություն ավարտվում է սահմանին կրակոցներով և սադրանքներով։ Ձեզ կարծես պատժում են այն բանի համար, որ գործ ունեք, բացի ՌԴ-ից, այլ մեկի հետ։
- Ինչ-որ տեղ Դուք ճիշտ եք, ինչ-որ տեղ՝ ոչ։ Գնդակոծություններն ու սադրանքները տեղի են ունենում ոչ միայն այն ժամանակ, երբ մենք բանակցում ենք Արևմուտքի հետ։ 2018-ին, երբ Հայաստանում հեղափոխություն տեղի ունեցավ, մենք ասացինք, որ դա ներքին ժողովրդավարական գործընթաց է, արտաքին քաղաքականության վրա այն չի ազդի։ Եվ շարունակեցինք աշխատել Ռուսաստանի հետ, բայց դա էլ մեզ անվտանգություն չերաշխավորեց. մենք ստացանք 2020 թվականի պատերազմը։ Մեկ այլ օրինակ: 2013 թվականին նախագահ Սերժ Սարգսյանը Մաքսային միությանը միանալու որոշում կայացրեց, որը հետագայում կոչվեց ԵԱՏՄ: Նրան հասկացրին, որ եթե նա դա չանի, Լեռնային Ղարաբաղում խնդիրներ կլինեն։ Սարգսյանի համար Միությանը միանալու գլխավոր փաստարկը Ղարաբաղի անվտանգությունն էր։ Դրանից հետո մենք ստացանք երկու պատերազմ։ 2016-ի ապրիլին և 2020-ի սեպտեմբերին:
- Ճնշումը միայն Ղարաբաղի գծով չէ։ Ռուսաստանում հայ քաղաքացիների վիճակը վերջին շրջանում բարդացել է, նրանց սկսել են զրկել ժամանակավոր գրանցումից։ Ավելին՝ կա բանակում հայտնվելու և Ուկրաինա մահանալու գնալու վտանգ։ Տեսանյութ կա, որտեղ ռուսաստանցի զինկոմը փորձում է հայ քաղաքացուն զորակոչել և ուղարկել ռազմաճակատ։
- Բոլորը տեսնում են, թե ինչ է կատարվում, այստեղ մեկնաբանելու բան չկա։ Ես այլ բան կասեմ: Հայաստան անցյալ տարի տեղի ունեցած զանգվածային միգրացիայի ժամանակ շատ հայեր կային. և՛ Ռուսաստանում ծնվածներ, և՛ նրանք, ովքեր ժամանակին մեկնել են այնտեղ աշխատելու։ Նրանք հեռանում էին մի երկրից, որն ավելի ծանր տնտեսական վիճակում էր, քան հիմա։ Հիմա էլ ամեն ինչ կարգին չէ, բայց կան փաստեր. նախորդ տարի ՀՆԱ-ն աճել է 12.6%-ով, դա շատ լավ արդյունք է։ Ինտենսիվ շինարարություն է ընթանում, շինարարների և շատ այլ մասնագիտությունների մարդկանց համար, ովքեր հեռացել են վաստակելու անհնարինության պատճառով, աշխատանք է հայտնվել։
- Այսինքն՝ դուք ի վիճակի չեք պաշտպանել հայերին Ռուսաստանում, բայց պատրաստ եք նրանց ընդունել հայրենիքում:
- Ես ուղիղ ասում եմ՝ մենք սպասում ենք նրանց։ Հիմա Հայաստանի բնակչությունը մոտ երեք միլիոն է, մենք կցանկանայինք ավելին լիներ։ Բայց ես խուճապի չէի մատնվի և չէի չափազանցնի: Ժամանակավոր գրանցման հետ կապված խնդիրները հիմա չեն հայտնվել, դրանք միշտ էլ եղել են։ Դրանք պարզապես կյանքի այդպիսի պայմաններ են:
- Այլ խնդիրներ էլ կան։ Վերջերս «Ռոսպոտրեբնադզոր»-ը սահմանափակեց հայկական մթերքի վաճառքը Ռուսաստանում։ Վերին Լարսում մթերքով հայկական բեռնատարներ են կանգնած, դրանց չեն թողնում ՌԴ մտնել։ Ժամանակին այդպես են վարվել Վրաստանի հետ։ Սկզբում արգելեցին վրացական մթերքները, իսկ հետո սկսեցին բեռնատար ինքնաթիռներով արտաքսել վրացիներին։ Եվ դուք շատ ավելի խոցելի եք: Հայաստանում շատ են ռուսական ապրանքները։ Երկաթուղիները պատկանում են ՀԿԵ-ին։ Գազի հիմնական մատակարարումները ռուսական են։ Այս ամենը հեշտ է փակել, և կոլապս տեղի կունենա։
- Այո, այդպիսի վտանգ կա։ Իրականում խոցելի տեղերը շատ ավելի շատ են, քան Դուք թվարկեցիք: Մենք պետք է դիվերսիֆիկացնենք տնտեսությունը, բայց մենք չենք կարող դա անել մեկ օրում։
Առայժմ ինքնիշխանությունը պահպանելու և Հայաստանի ներքին գործերին միջամտությունը խոչընդոտելու միայն մեկ ճանապարհ կա. դրանք ժողովրդավարական ինստիտուտներն են, որոնք մեզ հաջողվել է կառուցել։
- Դուք անընդհատ արտաբերում եք «ինքնիշխանություն» բառը։ Բայց մենք գիտենք, որ «Զվարթնոց» օդանավակայանի սահմանապահ ծառայությունն ընդհանուր համակարգչային բազա ունի Ռուսաստանի հետ։ Երևանը բառացիորեն լցված է ռուսական հատուկ ծառայություններով, և նրանց ոչ ոք ձեռք չի տալիս։ Ինչպե՞ս բացատրել դա և ի՞նչ անել դրա հետ:
- Ցանկացած հետախուզական գործունեություն կասեցնելու համար անհրաժեշտ է անվտանգության կառույցների ամբողջական բարեփոխում։ Պետք է հասնել նրան, որ մեր ինստիտուտները ծառայեն միայն Հայաստանին։
- Կներեք, բայց դա բավականին անօգնական պատասխան է։ Դրանից հետևում է, որ դուք ոչինչ չեք կարող անել դրա հետ:
- Հենց հիմա չենք կարող, բայց հեռանկարում կարող ենք և կանենք։ Ի դեպ, «Զվարթնոց»-ի մասին։ Բոլորը հիշում են, որ դեռ վերջերս այնտեղ նստած էին ռուս սահմանապահները, իսկ հիմա նստած են նաև հայ սահմանապահները։ Ուրեմն, այնուամենայնիվ, առաջընթաց կա։ Սակայն ինքնիշխանությունը երկար ճանապարհ է։ Դու չես կարող մի հրաշալի օր արթնանալ և դառնալ լիովին անկախ։ Պետք է նախ մի քայլ անել, հետո՝ երկրորդը, հետո՝ երրորդը։
- Իսկ կհասցնե՞ք։ Երկիրը անդունդի եզրին է հենց հիմա, ոչ թե հեռավոր հեռանկարում: Աղետ կարող է տեղի ունենալ յուրաքանչյուր օր։
- Դա բոլորը հասկանում են։ Բայց նույնիսկ եթե շատ շտապել, անհնար է փոխել գործողությունների հաջորդականությունը: Միայն այսպես՝ նախ՝ մեկ քայլ, հետո՝ երկրորդը, հետո՝ երրորդը: Եվ տեսնել, թե ինչ կստացվի, ինչպես կփոխվի իրավիճակը։ Մենք ազնվորեն ընդունում ենք, որ դեռ լուծում չունենք, բայց փնտրում ենք այն։ Մենք ունենք շանս, հնարավորություն: Եվ ոչ մի երաշխիք չկա:
-Ես վերջերս խոսել եմ Ստեփանակերտի հետ, այնտեղ վստահ են, որ Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական անցակետ տեղադրելուց հետո ամեն օր կարող են ադրբեջանցիներ գալ Արցախ, և կլինի, ինչպես 1915-ին։ Եթե դա տեղի ունենա, ինչպե՞ս կարձագանքի Հայաստանը։
- Հայաստանը դեկտեմբերի սկզբից միջազգային բոլոր հարթակներում խոսում է այն մասին, որ Ադրբեջանը Ղարաբաղում էթնիկ զտումների ծրագրեր ունի։ Եկեք տեսնենք, թե ով ունի դրանք կանխելու հնարավորություն: Նախ՝ Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերը, որոնք գտնվում են Լեռնային Ղարաբաղում։ Ավելին՝ 2020 թվականի համաձայնագրերով՝ նրանք պարտավոր են դա անել։
- Բայց չեն անում։ Հանձնում են այն ամենը, ինչ հնարավոր է։
- Հասկանում եք, թե որն է իրավիճակի ողբերգությունը. ռուս խաղաղապահները Ղարաբաղում են, իսկ մարդիկ խոսում են էթնիկ զտումների սպառնալիքի մասին։ Նրանք հույս չունեն, որ իրենց կփրկեն։ Երկրորդ շանսը միջազգային հանրությունն է։ Հայաստանը վաղուց է լոբբինգ անում միջազգային դիտորդական առաքելություն Ղարաբաղ ուղարկելը. առնվազն դիտորդական:
- Այստեղ նրբություն կա՝ Ղարաբաղը չճանաչված հանրապետություն է։ Իսկ չճանաչված հանրապետություններին միջազգային հանրությունը շատ թերահավատորեն է վերաբերվում։ Հենց այդ պատճառով էլ Ղարաբաղին չեն պաշտպանում։
- Չճանաչված, բայց միջազգային հանրությունը պարտավորություն է ստանձնել կանխել ցեղասպանությունը, որտեղ էլ որ այն տեղի ունենա:
- Դուք էլ այդտեղից, Մարտունուց։ Ճի՞շտ են ասում, որ Ղարաբաղը ռուսամետ կողմնորոշում ունեցող տարածաշրջան է։
- Եղել է մինչ վերջերս։ Այժմ տրամադրությունները փոխվել են հանգամանքների ազդեցության տակ։ Սա շատ հետաքրքիր թեմա է։ Այսպիսի քաղաքական դիսկուրս կա. Ռուսաստանը սկսել է ավելի վատ վերաբերվել Հայաստանին այն պատճառով, որ հեղափոխությունից հետո կառավարման է եկել արևմտամետ թիմ։ Մարդիկ լրջորեն հավատում են դրան:
Եկեք միասին խորհենք. կարո՞ղ է արդյոք Ռուսաստանի նման հսկայական երկիրը փոխել իր աշխարհաքաղաքական պլանները և վերակառուցել ռազմավարությունն այն պատճառով, որ Հայաստանի ղեկավարությունում փոփոխություններ են տեղի ունեցել:
Մի 5-10 հոգու փոխարեն հայտնվեցին մյուս 5-10-ը, և Մոսկվան նեղացա՞վ: Իմ կարծիքով՝ դա անհեթեթություն է։
- Բայց Ուկրաինայի հետ այդպես էլ եղավ։ Երբ ուկրաինացիները չընտրեցին նրան, ում ցանկանում էր Պուտինը, տեղի ունեցավ հակամարտություն, որն ավարտվեց պատերազմով։
- Այդքան էլ այդպես չէ։ Այնտեղ նաև մեղադրանքներ կային ՆԱՏՕ-ի հետ մերձեցման, ազգայնականության, հակառուսական տրամադրությունների վերաբերյալ։ Ռուսաստանը համարեց, որ Ուկրաինան դուրս է գալիս իր ազդեցության գոտուց։ Բայց չէ որ Հայաստանը ոչ մի տեղ չի՛ գնացել։ Մենք ի սկզբանե հայտարարել ենք, որ հեղափոխությունը չի ազդի արտաքին քաղաքականության վրա։ Այնուամենայնիվ, վերաբերմունքը փոխվել է։
- Իսկ հիմա եկեք Ղարաբաղի մասին խոսենք։
- Եկեք։ Լեռնային Ղարաբաղում արևմտամետ տրամադրություններ չկան։ Սորոս չկա։ ՆԱՏՕ-ի փոխարեն ՌԽԶ-ն է՝ ռուսական խաղաղապահ զորակազմը։ Եվ, այնուամենայնիվ, այնտեղ հակառուսական տրամադրություններ են ի հայտ եկել։ Ինչ եք կարծում՝ ինչո՞ւ: Հենց Ռուսաստանի պատճառով, ոչ թե Արևմուտքի պատճառով։ Ռուսաստանն ինքն է իր նկատմամբ վերաբերմունք ձևավորում։
- Ինչ եք կարծում՝ ի՞նչ նպատակ են հետապնդում նրանք Ղարաբաղում: Վարկածներից մեկն այն է, որ ուզում են օգնել Ալիևին Զանգեզուրի միջանցք բացել դեպի թուրքական կողմ։ Այդ միջանցքով, շրջանցելով պատժամիջոցները, ռուսական գազը կմղվի ադրբեջանականի անվան տակ։
- Բայց դա արդեն տեղի է ունենում, գազն արդեն մղվում է գոյություն ունեցող ենթակառուցվածքների շրջանակներում։ Կարծում եմ՝ բանը դա չէ, կամ, առնվազն, միայն դա չէ: Ամեն դեպքում, Հայաստանը երբեք չի համաձայնի իր տարածքով արտատարածքային միջանցքին։ Մեզ համար դա կարմիր գիծ է։

РА никогда не согласится на экстерриториальный коридор по своей территории: секретарь СБ РА – «Новой газете Европа»
Издание «Новая газета Европа» на своем сайте опубликовало интервью с секретарем Совета безопасности Армении Арменом Григоряном. Арменпресс представляет полый текст интервью.
— Уже примерно год правительство Армении танцует странные танцы между Востоком и Западом. Встреча в Вашингтоне — встреча в Москве. Критика ОДКБ — добрые слова в адрес ОДКБ. Смелое признание решений Международного уголовного суда по Путину, а через несколько недель — множество оговорок о том, что всё не так однозначно. И наконец, приезд Пашиняна на Парад 9 мая. Шаг вперед — шаг назад. С чем это связано?
— Ничего странного тут нет. В последние годы архитектура безопасности в мире и, в частности, в нашем регионе кардинально изменилась. Раньше всё было ясно и понятно. Условно говоря, мы думали, что можно будет позвонить по телефону и сказать: «У меня проблема». В ответ скажут: «Окей, дорогой, мы поможем». Мы попробовали и видим, что этот механизм не работает. Договорные обязательства не соблюдаются. Вся наша концепция безопасности была построена на этом, а новой пока нет.
Механизмы, которые должны были обеспечить безопасность Армении, рухнули, новые не созданы.
Это и есть кризис.
— И что делать?
— Искать новые механизмы и поставки вооружения, потому что объективно мы не получаем то, что заказали и за что заплатили России.
— Насколько я понимаю, речь о контракте 2021 года на сотни миллионов долларов, который до сих пор не закрыт.
— О нескольких таких контрактах, он не единственный. А еще мы ожидали от ОДКБ, что она сработает в сентябре прошлого года во время прямой агрессии Азербайджана на армянской территории. Она не сработала, и так далее.
— А шла речь о том, чтобы выйти из ОДКБ?
— Если честно, да, такие обсуждения были, это естественная реакция.
— Россия очень жестко реагирует на любые контакты Армении с Западом. Каждые переговоры с участием западных партнеров заканчиваются обстрелами и провокациями на границе. Вас как будто наказывают за то, что вы имеете дело с кем-то, кроме РФ.
— В чем-то вы правы, в чем-то нет. Обстрелы и провокации происходят не только тогда, когда мы ведем переговоры с Западом. В 2018 году, когда в Армении произошла революция, мы сказали, что это внутренний демократический процесс, на внешнюю политику он не будет влиять. И продолжили работать с Россией, но и это не гарантировало нам безопасность: мы получили войну 2020 года. Еще пример. В 2013 году президент Серж Саргсян принял решение о присоединении к Таможенному союзу, который позже стал называться ЕАЭС. Ему дали понять, что если он это не сделает, в Нагорном Карабахе будут проблемы. Главным аргументом за присоединение к Союзу для Саргсяна была безопасность Карабаха. После этого мы получили две войны. В апреле 2016-го и в сентябре 2020-го.
— Давление оказывается не только по линии Карабаха. Положение армянских граждан в России в последнее время стало сложным, их начали лишать временной регистрации. Более того: есть риск попасть в армию и поехать умирать в Украину. Есть видео, на котором российский военком пытается призвать армянского гражданина и отправить его на фронт.
— Все видят, что происходит, тут нечего комментировать. Я скажу другое. Среди массовой миграции в Армению, которая произошла в прошлом году, было много армян. И родившихся в России, и уехавших в свое время туда работать. Они уезжали из страны, находившейся в более тяжелом экономическом положении, чем сейчас. Сейчас тоже не всё в порядке, но есть факты: в прошлом году ВВП вырос на 12,6%, это очень хороший результат. Идет интенсивное строительство, для строителей и людей многих других специальностей, которые уезжали из-за невозможности заработать, появилась работа.
— То есть вы не в силах защитить армян в России, но готовы принять их на родине.
— Я прямо говорю: мы их ждем. Сейчас население Армении около трех миллионов, мы хотели бы иметь больше. Но я бы не паниковал и не преувеличивал. Проблемы с временной регистрацией появились не сейчас, они были всегда. Это просто такие условия жизни.
— Есть и другие проблемы. Недавно Роспотребнадзор ограничил продажу армянских продуктов в России. В Верхнем Ларсе стоят армянские фуры с продуктами, их не пропускают в РФ. Так поступили с Грузией в свое время. Сначала запретили грузинские продукты, а потом стали высылать грузин грузовыми самолетами. А вы гораздо более уязвимы. В Армении много российских товаров. Железные дороги принадлежат РЖД. Основные поставки газа — российские. Всё это легко перекрыть, и случится коллапс.
— Да, есть такая опасность. На самом деле уязвимых мест гораздо больше, чем вы перечислили. Нам необходимо диверсифицировать экономику, но мы не можем это сделать в один день.
Пока есть только один способ сохранить суверенитет и препятствовать вмешательству во внутренние дела Армении — это демократические институты, которые нам удалось построить.
— Вы постоянно произносите слово «суверенитет». Но мы знаем, что у пограничной службы аэропорта Звартнотц общая компьютерная база с Россией. Ереван буквально напичкан русскими спецслужбами, и их никто не трогает. Чем это объяснить и что с этим делать?
— Для пресечения любой разведывательной деятельности необходима полная реформа структур безопасности. Надо добиться того, чтобы наши институты служили только Армении.
— Простите, но это довольно беспомощный ответ. Из него следует, что вы ничего не можете с этим сделать.
— Прямо сейчас не можем, но в перспективе можем и сделаем. Кстати, по поводу Звартнотца. Все помнят, что еще недавно там сидели российские пограничники, a сейчас сидят и армянские тоже. Значит, всё-таки прогресс есть. Но суверенитет — это долгий путь. Ты не можешь в один прекрасный день проснуться и стать полностью независимым. Надо сделать сначала один шаг, потом другой, потом третий.
— А успеете? Страна на краю пропасти прямо сейчас, а не в отдаленной перспективе. Катастрофа может произойти каждый день.
— Это все понимают. Но даже если очень спешить, невозможно изменить последовательность действий. Только так: сначала один шаг, потом другой, потом третий. И смотреть, что получится, как изменится ситуация. Мы честно признаем, что решения у нас пока нет, но мы его ищем. У нас есть шанс, возможность. И нет никаких гарантий.
— Я говорил недавно со Степанакертом, там уверены, что после того, как в Лачинском коридоре установили азербайджанский КПП, в Арцах каждый день могут прийти азербайджанцы, и будет, как в 1915-м. Если это произойдет, как отреагирует Армения?
— Армения с начала декабря на всех международных площадках говорит о том, что у Азербайджана есть планы этнических чисток в Карабахе. Давайте посмотрим, у кого есть возможность их предотвратить. Во-первых, у миротворческих сил Российской Федерации, которые находятся в Нагорном Карабахе. Более того, по соглашениям 2020 года они обязаны это сделать.
— Но не делают. Сдают всё, что только можно.
— Понимаете, в чем трагизм ситуации: российские миротворцы находятся в Карабахе, а люди говорят об угрозе этнических чисток. У них нет надежды, что их спасут. Второй шанс — международное сообщество. Армения уже давно лоббирует отправку международной наблюдательной миссии в Карабах. Как минимум наблюдательной.
— Тут есть тонкость: Карабах — непризнанная республика. А к непризнанным республикам международное сообщество относится очень скептически. Именно поэтому за Карабах не вступаются.
— Непризнанная, но международное сообщество взяло на себя обязательства предотвращать геноцид, где бы он ни случился.
— Вы же сами оттуда родом, из Мартуни. Правду говорят, что Карабах — пророссийски ориентированный регион?
— Был до недавнего времени. Сейчас настроения изменились под влиянием обстоятельств. Это очень интересная тема. Есть такой политический дискурс: Россия стала хуже относиться к Армении из-за того, что после революции к управлению пришла прозападная команда. Люди всерьез в это верят.
Давайте подумаем вместе: может ли такая огромная страна, как Россия, изменить свои геополитические планы и перестроить стратегию из-за того, что в руководстве Армении произошли изменения?
Вместо одних 5–10 человек появились другие 5–10 человек, и Москва обиделась? По-моему, это абсурд.
— Но с Украиной было именно так. Когда украинцы выбрали не того, кого хотел Путин, произошел конфликт, закончившийся войной.
— Не совсем так. Там были еще обвинения в сближении с НАТО, в национализме, в антироссийских настроениях. Россия сочла, что Украина уходит из зоны ее влияния. Но Армения-то никуда не уходила! Мы с самого начала декларировали, что революция не повлияет на внешнюю политику. Тем не менее, отношение изменилось.
— А теперь давайте про Карабах.
— Давайте. В Нагорном Карабахе нет прозападных настроений. Нет Сороса. Вместо НАТО — РМК, российский миротворческий контингент. И, тем не менее, там появились антироссийские настроения. Как вы думаете, почему? Из-за самой России, не из-за Запада. Россия сама формирует отношение к себе.
— Как вы думаете, какую цель они преследуют в Карабахе? Одна из версий: хотят помочь Алиеву пробить Зангезурский коридор на турецкую сторону. По этому коридору в обход санкций пойдет российский газ под видом азербайджанского.
— Но это уже происходит, газ уже идет в рамках тех инфраструктур, которые существуют. Думаю, дело не в этом или, по крайней мере, не только в этом. В любом случае, Армения никогда не согласится на экстерриториальный коридор по своей территории. Для нас это — красная линия.