Հայաստանում ԵՄ առաքելությունն ամբողջությամբ կատարում է իր մանդատը. ԱԳ փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Եվրամիության քաղաքացիական առաքելությունն ամբողջությամբ կատարում է իր մանդատը, ադրբեջանական ագրեսիային իրենք չէին կարող արձագանք տալ, իրենց դերակատարումն է պարբերաբար այցելել սահմանի բոլոր հատվածներ, զեկույցներ պատրաստել Բրյուսելի համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանն՝ անդրադառնալով մայիսի 11-ից Սոթքի ուղղությամբ Ադրբեջանի ագրեսիային ու ԵՄ առաքելության արձագանքին:
«Դիտորդները չէին կարող որևէ արձագանք տալ: Իրենց դերակատարումն է պարբերաբար զեկույցներ պատրաստել Բրյուսելի, ԵՄ անդամ երկրների համար, պարբերաբար այցելել սահմանի բոլոր հատվածներ: Իրենց ներկայությունն արդեն իսկ ներդրում է իրավիճակը բարելավելու առումով: Դա ստեղծում է հոգեբանական առումով ավելի ապահով մթնոլորտ տեղում: Եվ այդ առումով առաքելությունն ամբողջությամբ կատարում է իր վրա դրված մանդատը»,-ասաց Հովհաննիսյանը:

YEREVAN, MAY 12, ARMENPRESS. The EU civilian monitoring mission in Armenia is fully implementing its mandate, the Deputy Foreign Minister of Armenia Paruyr Hovhannisyan said on May 12.
Asked on the Azerbaijani attacks in Sotk and the EU mission’s reaction, Hovhannisyan said that the mission couldn’t have reacted to the aggression because their role is to regularly visit all sections of the border and prepare reports for Brussels.
“The observers couldn’t have reacted in any way. Their role is to regularly prepare reports for Brussels and EU member states, regularly visit all parts of the border. Their presence is already a contribution in terms of improving the situation. This created a safer environment on the ground psychologically. And in this regard the mission is fully implementing its mandate,” he said.
He said that the Armenian authorities had no doubts that provocations would happen, and that’s what happened on May 11.
“But at this moment we can positively assess the activities of the [EU] mission,” Hovhannisyan said.