Այս պահին Հայաստանի սահմաններին կուտակումներ արձանագրված չեն․Պապիկյան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռազմական էսկալացիայի վտանգը երբեք էլ չի դադարել, դրա մասին իշխանությունները մշտապես հայտարարել են։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը։
«Էսկալացիայի վտանգը երբեք էլ չի դադարել, մենք դրա մասին մշտապես հայտարարել ենք՝ հաշվի առնելով մեր հարևան երկրի ղեկավարի հայտարարությունը, այդ թվում՝ ագրեսիվ հռետորաբանությունը։ Դա մեզ տեղիք է տալիս լինել աչալուրջ եւ պատրաստ լինել մեր երկրի սահմանների պաշտպանությանը»,-ասաց նա:
Հարցին, թե ինչպե՞ս ենք դիմակայելու ռազմական էսկալացիային, Պապիկյանը պատասխանեց։
«Դա զինված ուժերի դիմակայման խնդիրն է, ես մանրամասներ այստեղ չեմ ուզում ասել: Անհրաժեշտության դեպքում դիմելու ենք նաև գործընկերներին: Եթե կարիք լինի, կդիմենք, եկեք հիմա չեղած բանի մասին չխոսենք: Հարցնում եք՝ պատրա՞ստ եք դիմակայելու, մենք պատրաստ ենք ամեն գնով պաշտպանելու մեր երկրի յուրաքանչյուր միլիմետրը»:
Արդյոք Արցախի և Հայաստանի սահմաններին կուտակումներ կան․ հարցին ի պատասխան Սուրեն Պապիկյանն ասաց․
«ԼՂ շուրջ կուտակումների եւ մնացածի մասին ՊԲ-ն մշտապես հանդես է գալիս հայտարարություններով: Նաեւ ռուս խաղաղապահներն են դրա մասին ամենօրյա հաղորդագրություն տարածքում: Սրանով կառաջարկեմ հարցը փակել:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ սահմաններին, այս պահին կուտակում արձանագրված չէ, բայց սա չի ենթադրում, որ մենք պետք է մեր աչալրջությունը դադարեցնենք կամ պակասեցնենք: Քանի որ խոսվում է պատրաստ լինելու մասին, չստացվի, որ մենք պատրաստվում ենք պատերազմի, մենք մեր խաղաղության օրակարգից չենք շեղվում, բայց դա չի նշանակում, որ մեր երկրի սահմանները կամ տարածքային ամբողջականությունը սակարկելի են»:

Опасность военной эскалации была всегда, и власти всегда об этом говорили. Как сообщает «Арменпресс», это на брифинге с журналистами заявил министр обороны Сурен Папикян.
«Опасность эскалации никогда не прекращалась, и мы всегда об этом говорили, принимая во внимание заявления главы соседней страны, в том числе и агрессивную риторику. Это дает нам повод быть бдительными и готовыми защищать границы нашей страны», - сказал он.
Папикян ответил на вопрос, как мы ответим на военную эскалацию.
«Это проблема противостояния вооруженных сил, я не хочу здесь вдаваться в детали. При необходимости мы обратимся и к нашим партнерам. Если надо будет, обратимся, не будем говорить о том, чего сейчас нет. Вы спрашиваете, готовы ли мы к противостоянию, мы готовы защищать каждый миллиметр нашей страны любой ценой».
В ответ на вопрос, есть ли скопления ВС на границах Арцаха и Армении? Сурен Папикян сказал:
«Министерство обороны постоянно делает заявления о скоплениях вокруг Нагорного Карабаха и об остальном. Российские миротворцы также ежедневно дают сообщения о ситуации в этом районе. На этом хочу закрыть этот вопрос.
Что касается границ РА, то скоплений в настоящее время не зафиксировано, но это не означает, что мы должны снижать нашу бдительность. Поскольку речь идет о готовности, не хотелось бы создавать впечатления, что мы готовимся к войне, мы не отклоняемся от нашей мирной повестки, но это не означает, что границы или территориальная целостность нашей страны подлежат обсуждению».