Հայաստանը չի քննարկել Ադրբեջանի կազմում Արցախի ինտեգրացիայի հարց․ ԱԽ քարտուղար
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանի կազմում Արցախի ինտեգրացիայի հարց Հայաստանը չի քննարկել։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում այս մասին ասել է Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն՝ անդրադառնալով այն հարցին, թե Բաքուն պնդում է, որ այդ երկխոսության օրակարգում պետք է լինի Ղարաբաղի հայերի ինտեգրացիայի հարցը, և հայտնի է՝ Ստեփանակերտը մերժում է:
«Մենք այդպիսի հարց չենք քննարկել: Բոլորն էլ հրապարակային խոսել են, որ այդ քննարկումները իրավունքների և անվտանգության մասին են, և միջազգային պայմանավորվածությունները հենց սրանք էին, և հենց այս պայմանավորվածությունները պետք է ի կատար ածվեն»,- ասել է Գրիգորյանը։
Հարցին, թե Երևանի դիրքորոշու՞մն է, որ չպետք է քննարկվի, ԱԽ քարտուղարը պատասխանել է․
«Երևանի դիրքորոշումն է, որ քննարկվի այն, ինչ պայմանավորվել ենք, այսինքն՝ իրավունքներ և անվտանգություն միջազգային մեխանիզմի շրջանակներում»։
Դիտարկմանը, թե ըստ Ադրբեջանի՝ դա կարող է և ենթադրել ինտեգրացիա, Գրիգորյանն ընդգծել է՝ եթե կանխորոշվում է վերջնարդյունքը, ապա այդ բանակցությունները դժվար են առաջ գնալու, որովհետև Լեռնային Ղարաբաղն էլ կարող է հայտարարել իր ակնկալիքների վերջնարդյունքների մասին:
«Դրա համար որպեսզի բանակցությունները տեղի ունենան, պետք է հնարավորություն ստեղծել քննարկումների մասին, և պետք է մնալ պայմանավորվածությունների շրջանակում, որովհետև մենք պայմանավորվել ենք քննարկելու անվտանգություն և իրավունքներ»,- եզրափակել է Գրիգորյանը։

Армения не обсуждала вопрос интеграции Арцаха в состав Азербайджана: секретарь Совбеза Армении
Армения не обсуждала вопрос интеграции Арцаха в состав Азербайджана. Как сообщает Арменпресс, об этом в интервью радиостанции “Азатутюн” сказал секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян, касаясь вопроса о том, что Баку настаивает на том, чтобы вопрос интеграции карабахских армян был в повестке дня диалога, и известно, что Степанакерт отвергает это.
“Мы не обсуждали такого вопроса. Все публично говорили, что эти дискуссии о правах и безопасности, и международные договоренности заключаются именно в этом, и эти договоренности должны выполняться”, - сказал Григорян.
На вопрос о том, заключается ли позиция Еревана в том, что вопрос не должен обсуждаться, секретарь Совета безопасности ответил: “Позиция Еревана заключается в том, чтобы обсудить то, о чем мы договорились, то есть права и безопасность в рамках международного механизма”.
Относительно замечания о том, что, по мнению Азербайджана, это может означать интеграцию, Григорян подчеркнул, что если конечный результат уже предопределен, то эти переговоры будет сложно продвинуть, потому что Нагорный Карабах также может озвучить конечные результаты своих ожиданий.
“Поэтому для того, чтобы переговоры состоялись, необходимо создать возможность для дискуссий, и необходимо оставаться в рамках договоренностей, потому что мы договорились обсудить безопасность и права”, — заключил Григорян.