ՄԱԿ-ը 44-օրյա պատերազմում վարձկաններ ներգրավելու համար մեղադրական նամակներ է ուղարկել Ադրբեջանին և Թուրքիային
ՄԱԿ-ը 44-օրյա պատերազմում վարձկաններ ներգրավելու համար մեղադրական
նամակներ է ուղարկել Ադրբեջանին և Թուրքիային
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի դեմ 2020 թվականին սանձազերծված պատերազմում վարձկաններ ներգրավելու համար ՄԱԿ-ից մեղադրանքներ են ուղարկվել Ադրբեջանին ու Թուրքիային: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  այս մասին  ասուլիսում ասացին վարձկանների կիրառման հարցերով ՄԱԿ աշխատանքային խմբի Հայաստան ժամանած անդամները՝ անդրադառնալով լրագրողների հարցերին:
Խմբի մանդատը ձևավորվել է ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների խորհրդի նախաձեռնությամբ: Աշխատանքային խմբի մանդատը լայն է, այն ընդգրկում է վարձկանների ներգրավումը և  մասնավոր ռազմական և պահնորդական ընկերությունների օգտագործումը՝ մարդու իրավունքների խախտումների տեսանկյունից: Այդ մանդատի շրջանակում աշխատանքային խումբն իրականացնում է այցելություն երկրներ, և Հայաստան այցելությունը դրանցից մեկն է: Խումբը տարբեր աղբյուրներից ստանում է հաղորդումներ՝ մարդու իրավունքների ենթադրյալ խախտումների վերաբերյալ:
«Մեր խումբը 2020 թվականին արդեն ստացել է հաղորդում՝ վարձկանների օգտագործման վերաբերյալ: Եվ այդ ժամանակ մենք արդեն արձագանքել ենք, գործել ենք, համապատասխան հաղորդագրություն ենք ներկայացրել»,-ասաց խմբի անդամ Ելենա Ապարաքը, ով Խորվաթիայից է:
Խմբի այցելությունը Հայաստան բավականին երկար ժամանակ նախապատրաստվել է Հայաստանի իշխանությունների հետ:
«Այս պահին մեզ հասած տեղեկատվությունը հիմնականում վերաբերում է երկու վարձկաններին, որոնց գերի են վերցրել, որոնց մեղադրանք է ներկայացվել, դատական գործընթաց է սկսվել, լսումներ են տեղի ունեցել: Մենք այդ ամենի վերաբերյալ դեռ հավաքագրում ենք տեղեկատվությունը»,-ասաց նա:
Խումբը գործում է իրեն տրամադրված տեղեկատվության հիման վրա, որը կարող է տրամադրվել ՀԿ-ներից կամ ցանկացած այլ աղբյուրից: Փաստ արձանագրելը տեղի է ունենում պաշտոնական գործընթացով, այսինքն՝ տեղեկատվությունը ստանում են պաշտոնական աղբյուրից, և այդ տեղեկատվության հիման վրա կարող են որոշել, թե ով է իրադարձությունների համար պատասխանատու կողմը: Աշխատանքային խմբի անդամ Ռավինդրան Դանիելը շեշտեց, որ չեն կարող գործել այն տեղեկատվության հիման վրա, որը պաշտոնական աղբյուրներից տրամադրված չէ:
«Մենք ունենք այսպիսի գործիք՝ «մեղադրական նամակ», ինչն արել ենք 2020 թվականին: Մենք դա ներկայացնում են պետություններին և ոչ պետական կառույցներին»,-նշեց Ելենա Ապարաքը:
Անդրադառնալով ճշտող հարցին, թե արդյոք Ադրբեջանին և Թուրքիային մեղադրական նամակներ ուղարկվել են՝ նա դրական պատասխան տվեց:
Աշխատանքային խումբը 2020 թվականի իր թեմատիկ զեկույցների մեջ նկատել է, որ գլոբալ մակարդակով շատանում է վարձկանների  և մասնավոր պահնորդական ընկերությունների օգտագործումը: Ինչ վերաբերում է մեղադրական նամակների հետևանքներին, ապա, ցավոք,  աշխատանքային խմբի մանդատն այդ հարցով բավականին սահմանափակ է: «Մենք կարող ենք պատասխաններ ստանալ: Այդ պատասխանները հրապարակային են: Եվ հետո արդեն մյուս շահագրգիռ կողմերը պետք է օգտագործեն մեր այդ մեղադրական նամակները, արձագանքները և դրանց հիման վրա գործողությունների դիմեն՝ կլինեն ՀԿ-ներ, միջազգային կազմակերպությունները, այլ պետություններ»,-ասաց Ելենա Ապարաքը:
Ռավինդրան Դանիելը նկատեց, որ իրենց աշխատանքի արդյունքում խնդիրներն ավելի տեսանելի են դառնում, ինչը տեղի ունեցավ 2020 թվականին:
Աշխատանքային խմբի անդամները դրական են գնահատում, որ Հայաստանը վավերացրել է ՄԱԿ-ի՝ «Վարձկանների հավաքագրման, օգտագործման, ֆինանսավորման և ուսուցման դեմ» միջազգային կոնվենցիան:

The UN has sent letters of allegation to Azerbaijan and Turkey for involving mercenaries in the 44-day war
The UN has sent letters of allegation to Azerbaijan and Turkey for involving mercenaries in
the 44-day war
YEREVAN, FEBRUARY 27, ARMENPRESS. The UN sent allegation letters to Azerbaijan and Turkey for involving mercenaries in the war unleashed against Artsakh in 2020, ARMENPRESS reports the members of the UN working group on the use of mercenaries, who have arrived in Armenia, said in a press conference.
The group's mandate was formed at the initiative of the UN Human Rights Council. The mandate of the group covers broad areas, including involvement of mercenaries and the use of private military and security companies from the perspective of human rights violations. Within the framework of that mandate, the working group conducts visits to countries, and the visit to Armenia is one of them. The group receives reports of alleged human rights violations from various sources.
"Our group has already received a report in 2020 about the use of mercenaries. And back at that time we had already responded, acted, presented an appropriate message," said group member Jelena Aparac from Croatia.
The group's visit to Armenia has been prepared for a long time with the Armenian authorities.
"At the moment, the information that has reached us mainly concerns the two mercenaries who were taken prisoner, who were charged, a court process was started, hearings were held. We are still collecting information on all that," she said.
The group acts on the basis of information provided to it, which may be provided by NGOs or any other source. Fact-finding is done through a formal process, that is, information is obtained from an official source, and based on that information, they can determine who is responsible for the given incident. Ravindran Daniel, a member of the task force, stressed that they cannot act based on information that is not provided by official sources.
"We have a tool called "allegation letter”. We present it to states and non-state structures," said Jelena Aparac.
Referring to the clarifying question whether letters of allegation have been sent to Azerbaijan and Turkey, she gave a positive answer.
The task force noted in its 2020 thematic reports that the use of mercenaries and private security firms is increasing globally. As for the consequences of letters of allegation, unfortunately, the task force's mandate on that matter is quite limited. “We can get answers. Those answers are public. And then other concerned parties should use our allegation letters, responses to them and take measures based on them: these can be NGOs, international organizations, other states," said Jelena Aparac.
Ravindran Daniel noted that as a result of their work, problems became more visible, which happened in 2020.
The members of the working group positively assess that Armenia has ratified the UN International Convention "Against the Recruitment, Use, Financing and Training of Mercenaries".
The working group has submitted a request to pay a visit to Azerbaijan, but has not yet received a response.