Լաչինի միջանցքի շրջափակումն անօրինական է. Ֆրանսիայի նախկին վարչապետը կոչ է անում վերադարձնել հայ գերիներին
Լաչինի միջանցքի շրջափակումն անօրինական է. Ֆրանսիայի նախկին
վարչապետը կոչ է անում վերադարձնել հայ գերիներին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախկին վարչապետ, Հավր քաղաքի քաղաքապետ Էդուարդ Ֆիլիպը Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակումը համարում է անօրինական, իսկ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքներից  օկուպացնելու փաստի առիթով շեշտում, որ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը սակարկելի չէ ու պետք է պաշտպանվի: Էդուարդ Ֆիլիպը նաև շեշտում է, որ Ադրբեջանում մինչև օրս պահվող հայ ռազմագերիները պետք է վերադարձվեն հայրենիք: Էդուարդ Ֆիլիպը, ով այցելել է Հայաստան, այս մասին շեշտեց՝ «Արմենպրես»-ի հարցերին ի պատասխան:
-Պարոն Ֆիլիպ, նախ կխնդրեմ ներկայացնեք, թե ի՞նչ օրակարգով եք Հայաստան ժամանել, ի՞նչ հանդիպումներ, այցեր են սպասվում:
-Ես Հայաստան եմ եկել բաց մտքով և բաց սրտով։ Ուզում եմ իմ աչքերով տեսնել իրավիճակը, լսել մարդկանց մտահոգություններն ու նախաձեռնությունները և համերաշխություն հայտնել հայ ժողովրդին։ Հասկանալի պատճառներով կգնամ Գորիս, հանդիպումներ կունենամ Երևանում՝ Հայաստանի վարչապետի, արտգործնախարարի և խորհրդարանականների հետ։ Ես նաև մտադիր եմ հանդիպել տեղական իշխանություններին, ուրախ եմ նաև հանդիպել կաթողիկոսին։
-Պարոն Ֆիլիպ, Դուք Հայաստան եք այցելում երկրի համար դժվարին ժամանակում, Ադրբեջանը շրջափակել է Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը, Արցախի ժողովուրդը հումանիտար ճգնաժամի է բախվել, որպես միջազգային հանրության անդամ, Հայաստանի բարեկամ Ֆրանսիայի ներկայացուցիչ, ի՞նչ վերաբերմունք ունեք Ադրբեջանի այս քայլի վերաբերյալ:
-Արդեն 70 օրից ավել շարունակվող շրջափակումն անօրինական է և ոչ լեգիտիմ: Ադրբեջանն առանց պատճառի հումանիտար ճգնաժամ է ստեղծում, իսկ Ռուսաստանը ոչինչ չի անում խնդիրը լուծելու համար։
-Ինչպես գիտեք՝ Ադրբեջանը նաև 2021, 2022 թթ ընթացքում օկուպացրել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքները, շարունակում է պահել 2020-ի Արցախի պատերազմի ընթացքում գերեվարված հայերին: Ըստ ձեզ՝ միջազգային հանրություն ի՞նչ անելիք ունի, ի՞նչ քայլեր են պետք՝ ստիպելու Ադրբեջանին դուրս գալ Հայաստանի տարածքից, վերադարձնել հայ ռազմագերիներին, հնարավոր համարո՞ւմ եք սանկցիաների կիրառումը:
-Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը սակարկելի չէ ու պետք է պաշտպանվի: Բավականին երկար ժամանակ Եվրամիությունը շատ հեռու էր: Ես հիմա հանգիստ եմ, որ Հայաստանում տեղակայվում է ԵՄ առաքելությունը, որը կարող է դրական դեր ունենալ խաղաղ բնակչությանը հանգստացնելու համար: Բոլոր ռազմագերիները պետք է վերադարձվեն հայրենիք, իսկ անհետ կորած անձանց ճակատագիրը պետք է պարզվի: Անհրաժեշտ է նաև լիարժեքորեն պահպանել ու պաշտպանել տարածաշրջանի մշակութային ժառանգությունը։
-Որպես Ֆրանսիայի նախկին վարչապետ, Հավր քաղաքի քաղաքապետ՝ Հայաստանի հետ ո՞ր ոլորտներում եք համագործակցությունը խորացնելու հեռանկարներ տեսնում:
-Ես կայցելեմ ու կհետևեմ համագործակցության մի քանի ծրագրերի, որոնք իրականացվում են առողջապահության ոլորտում, տեղահանված անձանց աջակցելու համար: Եվ ես նաև մտադիր եմ հանդիպել տեխնոլոգիական ոլորտի դերակատարներին, ովքեր մասնակցում են Հայաստանի ապագայի ձևավորմանը: Դեռ շատ անելիքներ կան՝ խթանելու ֆրանս-հայկական հարաբերություններն ու համագործակցությունը:

Интервью бывшего премьер-министра Франции, мэра Гавра Эдуара Филиппа
Бывший премьер-министр Франции, мэр Гавра Эдуар Филипп назвал незаконным блокирование Лачинского коридора Азербайджаном, а в связи с оккупацией Азербайджаном суверенных территорий Армении подчеркнул, что территориальная целостность Армении не подлежит обсуждению и должна быть защищена. Эдуар Филипп коснулся и возвращения армянских военнопленных, все еще находящихся в Азербайджане. Обо всем этом Эдуар Филипп, посетивший с визитом Армению, говорил в интервью, данном «Арменпресс».
- Господин Филипп, прежде всего я хотела бы попросить Вас представить, с какой повесткой Вы прибыли в Армению, какие ожидаются встречи и визиты?
- Я приехал в Армению с открытым разумом и открытым сердцем. Я хочу своими глазами увидеть ситуацию, выслушать опасения и инициативы людей и выразить армянскому народу свою солидарность. По вполне понятным причинам я поеду в Горис, в Ереване у меня будут встречи с премьер-министром Армении, министром иностранных дел и парламентариями. Я также намерен встретиться с местными властями, и буду рад встрече с Католикосом.
-Господин Филип, Вы посетили Армению в трудное для страны время, Азербайджан перекрыл единственную дорогу, соединяющую Арцах с Арменией - Лачинский коридор, народ Арцах переживает гуманитарный кризис. Вы, как член международного сообщества, представитель дружественной Армении Франции, как Вы воспринимаете это действие Азербайджана?
- Блокада, которая продолжается уже более 70 дней, незаконна и нелегитимна. Азербайджан без причины создает гуманитарный кризис, а Россия ничего не делает для решения проблемы.
- Как известно, Азербайджан в 2021 и 2022 годах оккупировал и суверенные территории Армении, продолжает удерживать военнопленных армян, захваченных во время Арцахской войны 2020 года. По Вашему мнению, что должно предпринять международное сообщество, какие шаги необходимы, чтобы заставить Азербайджан уйти с территории Армении, вернуть армянских военнопленных. Считаете ли Вы возможным применение санкций к Азербайджану?
- Территориальная целостность Армении не подлежит обсуждению и должна быть защищена. Европейский Союз слишком долго держался далеко. Я сейчас спокоен, что в Армении размещается миссия ЕС, которая может сыграть положительную роль в том, чтобы успокоить мирное население. Все военнопленные должны быть возвращены на Родину, а судьба без вести пропавших лиц должна быть выяснена. Также необходимо в полной мере сохранить и защитить культурное наследие региона.
- Как бывший премьер-министр Франции, как мэр Гавра, в каких сферах Вы видите перспективы углубления сотрудничества с Арменией?
- Я рассмотрю несколько программ сотрудничества, которые реализуются в сфере здравоохранения для помощи перемещенным лицам. Я также намерен встретиться с деятелями технологического сектора, которые участвуют в формировании будущего Армении. Для развития французско-армянских отношений и сотрудничества многое еще предстоит сделать.