Լաչինի միջանցքի շրջափակումն անօրինական է. Ֆրանսիայի նախկին վարչապետը կոչ է անում վերադարձնել հայ գերիներին
Լաչինի միջանցքի շրջափակումն անօրինական է. Ֆրանսիայի նախկին
վարչապետը կոչ է անում վերադարձնել հայ գերիներին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախկին վարչապետ, Հավր քաղաքի քաղաքապետ Էդուարդ Ֆիլիպը Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակումը համարում է անօրինական, իսկ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքներից  օկուպացնելու փաստի առիթով շեշտում, որ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը սակարկելի չէ ու պետք է պաշտպանվի: Էդուարդ Ֆիլիպը նաև շեշտում է, որ Ադրբեջանում մինչև օրս պահվող հայ ռազմագերիները պետք է վերադարձվեն հայրենիք: Էդուարդ Ֆիլիպը, ով այցելել է Հայաստան, այս մասին շեշտեց՝ «Արմենպրես»-ի հարցերին ի պատասխան:
-Պարոն Ֆիլիպ, նախ կխնդրեմ ներկայացնեք, թե ի՞նչ օրակարգով եք Հայաստան ժամանել, ի՞նչ հանդիպումներ, այցեր են սպասվում:
-Ես Հայաստան եմ եկել բաց մտքով և բաց սրտով։ Ուզում եմ իմ աչքերով տեսնել իրավիճակը, լսել մարդկանց մտահոգություններն ու նախաձեռնությունները և համերաշխություն հայտնել հայ ժողովրդին։ Հասկանալի պատճառներով կգնամ Գորիս, հանդիպումներ կունենամ Երևանում՝ Հայաստանի վարչապետի, արտգործնախարարի և խորհրդարանականների հետ։ Ես նաև մտադիր եմ հանդիպել տեղական իշխանություններին, ուրախ եմ նաև հանդիպել կաթողիկոսին։
-Պարոն Ֆիլիպ, Դուք Հայաստան եք այցելում երկրի համար դժվարին ժամանակում, Ադրբեջանը շրջափակել է Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը, Արցախի ժողովուրդը հումանիտար ճգնաժամի է բախվել, որպես միջազգային հանրության անդամ, Հայաստանի բարեկամ Ֆրանսիայի ներկայացուցիչ, ի՞նչ վերաբերմունք ունեք Ադրբեջանի այս քայլի վերաբերյալ:
-Արդեն 70 օրից ավել շարունակվող շրջափակումն անօրինական է և ոչ լեգիտիմ: Ադրբեջանն առանց պատճառի հումանիտար ճգնաժամ է ստեղծում, իսկ Ռուսաստանը ոչինչ չի անում խնդիրը լուծելու համար։
-Ինչպես գիտեք՝ Ադրբեջանը նաև 2021, 2022 թթ ընթացքում օկուպացրել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքները, շարունակում է պահել 2020-ի Արցախի պատերազմի ընթացքում գերեվարված հայերին: Ըստ ձեզ՝ միջազգային հանրություն ի՞նչ անելիք ունի, ի՞նչ քայլեր են պետք՝ ստիպելու Ադրբեջանին դուրս գալ Հայաստանի տարածքից, վերադարձնել հայ ռազմագերիներին, հնարավոր համարո՞ւմ եք սանկցիաների կիրառումը:
-Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը սակարկելի չէ ու պետք է պաշտպանվի: Բավականին երկար ժամանակ Եվրամիությունը շատ հեռու էր: Ես հիմա հանգիստ եմ, որ Հայաստանում տեղակայվում է ԵՄ առաքելությունը, որը կարող է դրական դեր ունենալ խաղաղ բնակչությանը հանգստացնելու համար: Բոլոր ռազմագերիները պետք է վերադարձվեն հայրենիք, իսկ անհետ կորած անձանց ճակատագիրը պետք է պարզվի: Անհրաժեշտ է նաև լիարժեքորեն պահպանել ու պաշտպանել տարածաշրջանի մշակութային ժառանգությունը։
-Որպես Ֆրանսիայի նախկին վարչապետ, Հավր քաղաքի քաղաքապետ՝ Հայաստանի հետ ո՞ր ոլորտներում եք համագործակցությունը խորացնելու հեռանկարներ տեսնում:
-Ես կայցելեմ ու կհետևեմ համագործակցության մի քանի ծրագրերի, որոնք իրականացվում են առողջապահության ոլորտում, տեղահանված անձանց աջակցելու համար: Եվ ես նաև մտադիր եմ հանդիպել տեխնոլոգիական ոլորտի դերակատարներին, ովքեր մասնակցում են Հայաստանի ապագայի ձևավորմանը: Դեռ շատ անելիքներ կան՝ խթանելու ֆրանս-հայկական հարաբերություններն ու համագործակցությունը:

Azerbaijan creates humanitarian crisis with illegal and illegitimate blockade of Lachin corridor - former French PM
Azerbaijan creates humanitarian crisis with illegal and illegitimate blockade of Lachin
corridor - former French PM
YEREVAN, FEBRUARY 20, ARMENPRESS. The former French Prime Minister Édouard Philippe said that Azerbaijan is creating a humanitarian crisis for no reason with its “illegal and illegitimate” blockade of the Lachin corridor.
In an interview with ARMENPRESS, Philippe, who is now the Mayor of the French city of Le Havre, said that Azerbaijan must release the Armenian POWs. Regarding the Azerbaijani occupation of sovereign territories of Armenia, the former French PM, who is visiting Armenia, said that the territorial integrity of Armenia is not negotiable and must be protected.
ARMENPRESS: Mr. Philippe, first of all, I would like to ask you to introduce what agenda you are coming to Armenia with, what meetings and visits are expected?
Édouard Philippe: I come to Armenia with an open mind and an open heart. I want to see the situation with my own eyes, hear people’s concerns and initiatives and express solidarity with the Armenian people. I will go to Goris, for obvious reasons and have meetings in Erevan, with the Prime minister, the minister for Foreign affairs and members of the Parliament. I also intend to meet local authorities and am delighted to meet the Catholicos.
ARMENPRESS: Mr. Philippe, You are visiting Armenia at a difficult time for the country, Azerbaijan has blocked the only road connecting Artsakh to Armenia, the Lachin corridor, the people of Artsakh are facing a humanitarian crisis. As a member of the international community, a representative of Armenia's friend France, what is your attitude towards this step by Azerbaijan?
Édouard Philippe: The current blockade, which has lasted already 70 days, is both illegal and illegitimate, Azerbaijan is creating a humanitarian crisis for no reason and Russia is doing nothing to solve the issue.
ARMENPRESS: As you know, Azerbaijan also occupied the sovereign territories of Armenia in 2021 and 2022, and continues to keep Armenian prisoners of war after the 2020 Artsakh war. According to you, what should the international community do, what steps are needed to force Azerbaijan to withdraw from the territory of Armenia, to return the Armenian prisoners of war, do you consider it possible to apply sanctions?
Édouard Philippe: The territorial integrity of Armenia is not negotiable and must be protected. For too long the EU was too distant. I am relieved that the EU mission to Armenia is being deployed and can have a positive role to reassure civilian populations. Prisoners of war must all be returned to their homeland and the fate of missing persons must be fully disclosed, I would add the necessity to fully preserve and protect the cultural heritage of the region.
ARMENPRESS: As the former prime minister of France, mayor of Le Havre, in what areas do you see prospects for deepening cooperation with Armenia?
Édouard Philippe: I will visit several cooperation projects, in the health sector and for support to displaced people. And I also intend to meet actors of the Tech sector, who participate in framing the future of Armenia. There are still many things to do to foster French Armenian relations and cooperation.