Ռուսաստանը 80 տոննա հումանիտար օգնություն և 1 մլն դոլար է ուղարկել Թուրքիա
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայում Թուրքիայի դեսպան Մեհմեթ Սամսարը հայտնել է, որ ավերիչ երկրաշարժից հետո Ռուսաստանն 80 տոննա հումանիտար օգնություն Է ուղարկել Թուրքիա և փոխանցել Է ավելի քան մեկ միլիոն դոլար։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում Է «РИА Новости» գործակալությունից:
«Մինչև այսօր Ռուսաստանից Թուրքիայի աղետի գոտու կարիքների համար 80 տոննա մարդասիրական օգնություն է ուղարկվել և փոխանցվել է ավելի քան 1 միլիոն դոլար», - Սամսարի խոսքը մեջբերում Anadolu գործակալությունը։
Թուրք դիվանագետը հիշեցրել է, որ արդեն աղետի առաջին օրը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հեռախոսազրույց է ունեցել իր ռուս գործընկեր Վլադիմիր Պուտինի հետ։
«Պուտինը զանգահարել Է Թուրքիայի ղեկավարին և ցավակցություն հայտնել, ինչպես նաև հաղորդել Է անհրաժեշտ օգնություն ուղարկելու մասին: Այս նախաձեռնությունների շրջանակներում ռուսական գերատեսչություններն անհապաղ միջոցներ են ձեռնարկել և առաջին իսկ օրերին երեք ինքնաթիռով 150 մարդուց բաղկացած որոնողափրկարարական խումբ, ինչպես նաև բժիշկների բրիգադով աերոմոբիլային հոսպիտալ են ուղարկել Թուրքիա», - ասել է դիվանագետը։
Սամսարը նշել է, որ նույն օրը Ռուսաստանի ԱԻՆ-ի ինքնաթիռ է ուղարկվել Թուրքիա՝ Իսկենդերուն նավահանգստում բռնկված հրդեհը մարելու համար։ Նրա խոսքով՝ երկրաշարժի երկրորդ օրը 50-հոգանոց աերոմոբիլային խմբավորման երկրորդ էշելոնն Է մեկնել երկու ինքնաթիռով։
Ընդհանուր առմամբ, մինչև այսօր Թուրքիայի աղետի գոտում գտնվել են ՌԴ-ի շուրջ 350 մասնագետներ, այդ թվում՝ որոնողափրկարարական թիմերը, Ռուսաստանի ԱԻՆ-ի, ՊՆ-ի բժիշկները, արձանագրել է դեսպանը։
Նա նշել է, որ Թուրքիայի տուժած տարածաշրջաններին օգնություն է ուղարկել նաև ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը։ 7,7 և 7,6 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժերը փետրվարի 6-ին ինը ժամ ընդմիջումով տեղի են ունեցել Թուրքիայի հարավ-արևելքում գտնվող Քահրամանմարաշ նահանգում։
Ստորգետնյա ցնցումները, որոնց հաջորդել են հարյուրավոր հետցնցումներ, զգացվել են երկրի 10 նահանգներում և հարևան պետություններում, Բացի Թուրքիայից, երկրաշարժից մեծապես տուժել Է Սիրիան: Վերջին տվյալների համաձայն՝ աղետից Թուրքիայում զոհվել Է 35 418 մարդ, վիրավորվել՝ ավելի քան 105 հազարը:

Россия направила Турции 80 тонн гуманитарной помощи
Посол Турции в Москве Мехмет Самсар сообщил, что из России на нужды в зоны бедствия в Турции отправлено 80 тонн гуманитарной помощи и перечислено свыше одного миллиона долларов, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"До сегодняшнего дня из России на нужды зоны бедствия в Турции отправлено 80 тонн гуманитарной помощи и перечислено свыше 1 миллиона долларов", - приводит слова Самсара агентство Anadolu.
Турецкий дипломат напомнил, что уже в первый день бедствия состоялся телефонный разговор президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана с российским коллегой Владимиром Путиным.
"Путин позвонил турецкому лидеру и выразил соболезнования, а также сообщил об отправке необходимой помощи. В рамках этих инициатив российские ведомства приняли незамедлительные меры и в первые же сутки направили тремя самолетами поисково-спасательную группировку в составе 150 человек, а также аэромобильный госпиталь с бригадой медиков", - рассказал дипломат.
Самсар, отметил, что в тот же день по линии МЧС России в Турцию был направлен самолет для тушения пожара в порту Искендерун.
По его словам, на второй день землетрясения на двух самолетах вылетел второй эшелон аэромобильной группировки в составе 50 человек. В целом до сегодняшнего дня в зоне бедствия в Турции находилось около 350 специалистов из РФ, в том числе поисково-спасательные команды и медики МЧС и Минобороны России, констатировал посол.
Он отметил, что помощь пострадавшим регионам Турции направило и Минобороны РФ.
Землетрясения магнитудой 7,7 и 7,6 произошли 6 февраля с интервалом в 9 часов в провинции Кахраманмараш на юго-востоке Турции. Подземные толчки, за которыми последовали сотни афтершоков, ощущались в 10 провинциях страны и соседних государствах, из которых больше всего пострадала Сирия. По последним данным, в результате катастрофы погибли более 35 тысяч человек, пострадали более 105 тысяч.