Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններում որոշ առաջընթաց կա. Արարատ Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չնայած հարաբերությունների և իրողությունների ամբողջ բարդությանը՝ Հայաստանի Հանրապետությունն իր օգնության ձեռքն է մեկնել և հումանիտար աջակցության պատրաստակամություն է հայտնել և՛ Թուրքիային, և՛ Սիրիային: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարի հետ հանդիպումից հետո կայացած ասուլիսի ընթացքում այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը:
«Մենք՝ որպես 1988 թ. մեր տարածքում ավերիչ երկրաշարժ տեսած ազգ, կարևորում ենք, որ բնական աղետների ժամանակ որևէ հասարակություն միայնակ չմնա»,-ընդգծեց ՀՀ ԱԳ նախարարը՝ իր ցավակցությունը հայտնելով Թուրքիայում և Սիրիայում տեղի ունեցած երկրաշարժի կապակցությամբ:
Հստակեցնող հարցին ի պատասխան, թե Հայաստանը կոնկրետ ի՞նչ աջակցություն է առաջարկել Թուրքիային, նախարարը մանրամասնեց.
«Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է և այս պահին քննարկում է հումանիտար օգնության տեսքով առաջին անհրաժեշտության ապրանքների փոխանցումը Թուրքիայի և Սիրիայի երկրաշարժից տուժած շրջաններ, ինչպես նաև փրկարար ծառայության ջոկատների գործուղումը համապատասխան վայրեր՝ գետնի վրա օգնություն ցույց տալու համար։ Ես ուզում եմ կրկնել այն, ինչ ասացի ներածական խոսքում. ինքներս 1988 թ.–ին մեր տարածքում՝ Հայաստանի Հանրապետությունում, տեսել ենք, թե ինչպիսի աղետալի հետևանքներ կարող է ունենալ երկրաշարժը և մենք այն ժամանակ միայնակ չենք մնացել. մենք ստացել ենք միջազգային հանրության օգնությունը: Ես կարծում եմ, որ պետք է նաև պատրաստ լինենք մեր օգնության ձեռքը մեկնել բոլոր ժողովուրդներին, որոնք այդ պահին բնական աղետների հետևանքով այդ օգնության կարիքն ունեն»:
ՀՀ արտաքին գերատեսչության ղեկավարը անդրադարձավ նաև Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ընթացող երկխոսությանը.
«Կա երկխոսություն, ինչպես տեղյակ եք, սահմանների բացման և դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ։
Ուզում եմ վերահաստատել Հայաստանի Հանրապետության պատրաստակամությունն անկեղծորեն ներգրավված լինելու այս գործընթացում և այն տրամաբանական և հնարավորինս արագ դրական վերջաբանի հասցնելու։ Ուզում եմ տեղեկացնել, որ որոշ առաջընթաց կա: Մեր ընկալմամբ՝ մի փոքր դանդաղ է գործընթացը, բայց, այնուամենայնիվ դրական է շատ, որ մենք ունենք գետնի վրա դրական արձանագրումներ:
Վերջերս Թուրքիան և Հայաստանը որոշեցին վերացնել օդային բեռնափոխադրումների արգելքը։ Սա հերթական և դրական քայլ է, և մենք հույս ունենք, որ այս գործընթացն ավելի արագ և ավելի շոշափելի ձեռքբերումներով կշարունակվի: Համենայն դեպս ՀՀ կողմից ուզում եմ նաև այս հարցի առնչությամբ վերահաստատել մեր դիրքորոշումը խաղաղ, համագործակցային և կայուն մեծ տարածաշրջան ունենալու հարցում»:

There is some progress in Armenia-Turkey relations – FM Mirzoyan
YEREVAN, FEBRUARY 7, ARMENPRESS. Despite all the complexity of relations and realities, the Republic of Armenia extended its helping hand and expressed its readiness to provide humanitarian support to both Turkey and Syria, ARMENPRESS reports Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said during the press conference held after the meeting with the Minister of Foreign Affairs of Germany.
"We, as a nation that suffered a devastating earthquake in our territory in 1988, consider it important that no society should be left alone during natural disasters," the Armenian FM emphasized, expressing his condolences regarding the earthquake that occurred in Turkey and Syria.
In response to a clarifying question, what kind of support Armenia has offered to Turkey, the minister detailed:
“The Republic of Armenia is ready and is currently discussing the transfer of essential goods in the form of humanitarian aid to the earthquake-affected regions of Turkey and Syria, as well as to dispatch rescue service teams to relevant places to provide assistance on the ground. I want to repeat what I said in my introductory speech. In 1988, in our territory, in the Republic of Armenia, we ourselves saw what disastrous consequences an earthquake can have, and we were not alone at that time. we have received help from the international community. I believe that we should also be ready to extend our helping hand to all the peoples who at that moment need that help as a result of natural disasters."
Minister Mirzoyan also referred to the ongoing dialogue between Armenia and Turkey.
"There is a dialogue, as you know, about the opening of borders and the establishment of diplomatic relations.
I want to reaffirm the readiness of the Republic of Armenia to be sincerely involved in this process and bring it to a logical and positive conclusion as quickly as possible. I want to let you know that there is some progress. In our opinion, the process is a bit slow, but it is still very positive that we have positive records on the ground.
Recently, Turkey and Armenia decided to lift the air cargo ban. This is another positive step, and we hope that this process will continue faster and with more tangible achievements. In any case, on behalf of the Armenian side, I want to reaffirm our position regarding this issue in having a peaceful, cooperative and stable large region."