Չենք կարող դիտորդի դերում մնալ. իտալացի պատգամավորներն անդրադարձել են Արցախի շրջափակմանն ու ողջունել են Եվրոպական խորհրդարանի բանաձևը
Չենք կարող դիտորդի դերում մնալ. իտալացի պատգամավորներն անդրադարձել են
Արցախի շրջափակմանն ու ողջունել են Եվրոպական խորհրդարանի բանաձևը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալիայի խորհրդարանի մի խումբ պատգամավորներ անդրադարձել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը փակելու հետևանքով Արցախում ստեղծված իրավիճակին և Եվրոպական խորհրդարանում ընդունված համատեղ բանաձևին՝ նշելով, որ Եվրոպան և Իտալիան չեն կարող երես թեքել այն ամենից, ինչ կատարվում է:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Իտալիայի խորհրդարանում «Ժողովրդավարական» կուսակցությունը ներկայացնող պատգամավոր Անդրեա Կազուն «Թվիթեր»-ի իր էջում նշել է, որ Եվրախորհրդարանը հավանություն է տվել Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման հումանիտար հետեւանքների վերաբերյալ համատեղ բանաձեւին: «Պարտավորություն, որ կտանենք նաև Պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողով։ Իտալիան և Եվրոպան չեն կարող երես թեքել այն ամենից, ինչ կատարվում է»։
Պատգամավորները շեշտում են՝ ժամանակն է գործել՝ փրկելու շրջափակման մեջ հայտնված 120 հազար մարդկանց:
Եվրոպական խորհրդարանի բանաձևին անդրադարձել է նաև Իտալիայի Պատգամավորների պալատի անդամ Ջուլիո Չենտեմերոն. «Եվրոպական խորհրդարանը հավանություն է տվել համատեղ ներկայացված բանաձեւին՝ ի պաշտպանություն Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետեւանքով փաստացի պատանդ վերցված Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության։ Ժամանակն է գործել՝ փրկելու 120,000 մարդու, այդ թվում՝ 30,000 երեխաների կյանքը»,- «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում գրել է Չենտեմերոն:
Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը փակելուն անդրադարձել է նաև Իտալիայի Պատգամավորների պալատի պատգամավոր Էմանուելե Պոցցոլոն: Նա նշել է, որ Արևմուտքը չի կարող դիտորդի դերում մնալ: «Արևմուտքը չի կարող շարունակել լուռ հետևել. առկա է սննդի, դեղորայքի, վառելիքի պակաս։ Բնակչությունը՝ ներառյալ 30,000 երեխա և 20,000 տարեց, գտնվում է հսկայական հումանիտար ճգնաժամի շեմին»,- ասել է նա։

YEREVAN, JANUARY 20, ARMENPRESS. A group of Italian Members of Parliament commented on the situation in Artsakh as a result of the Azerbaijani blockade of Lachin Corridor and the resolution adopted by the European Parliament. The legislators of the Chamber of Deputies said Europe and Italy cannot ignore the events in Artsakh.
“The European Parliament approved the joint resolution on the humanitarian consequences of the blockade in Nagorno Karabakh . A commitment that we will also bring to the Foreign Affairs Committee of the Chamber [of Deputies]. Italy and Europe cannot turn away from what is happening,” Democratic Party MP Andrea Casu tweeted.
The legislators emphasize that it is time to act to save the 120,000 people who are now blockaded.
Member of Parliament Giulio Centemero also commented on the adoption of the resolution in the European Parliament. “The European Parliament approved the joint motion of resolution for the protection of the population of Nagorno Karabakh who are held hostage as a result of the blockade of Lachin Corridor. It is time to act to save the lives of 120,000 people, including 30,000 children,” Centemero tweeted.
MP Emanuele Pozzolo also addressed the Azeri blockade of Lachin Corridor. He said that the West cannot remain in the role of an observer. “The West cannot continue to watch silently. There are shortages of food, medicine and fuel. The population, including 30,000 children and 20,000 elderly people, are on the brink of a huge humanitarian crisis,” he said.