Աբու Դաբիում աշխատանքներն ավարտեց Համաշխարհային մեդիա կոնգրեսը
ԱԲՈՒ ԴԱԲԻ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Համաշխարհային մեդիա կոնգրեսը նոյեմբերի 17-ին ավարտեց եռօրյա աշխատանքները։ Պատմության մեջ առաջին անգամ կազմակերպվող այս խոշոր միջոցառումը մի քանի տասնյակ երկրից ուներ ավելի քան 1200 մասնակից։ Միջոցառման շրջանակում քննարկվեցին հարցերի լայն շրջանակ՝ մեդիայի զարգացման գործում երիտասարդության ներգրավումից, նորագույն տեխնոլոգիաների ու արհեստական բանականության ներգրավումից մինչև փաստերի ստուգում ու ֆեյք լուրերի դեմ պայքար։
Միջոցառումն անց էր կացվում ԱՄԷ փոխվարչապետ, նախագահական հարցերով նախարար շեյխ Մանսուր բին Զայեդ Ալ Նահյանի բարձր հովանու ներքո։ Կոնգրեսի կազմակերպիչներն էին Աբու Դաբիի Ազգային ցուցադրությունների ընկերությունն (ADNEC) ու Էմիրաթների լրատվական գործակալությունը (WAM)։
Գործակալության կենտրոնական խմբագրական բաժնի տնօրեն Ֆայսալ Բարութն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ նմանօրինակ խոշոր միջոցառում անցկացնելու նպատակը տարբեր լրատվամիջոցներին մեկ սեղանի շուրջ հավաքելն էր՝ քննարկելու մեդիա ոլորտին առնչվող ընդհանուր հարցերն ու խնդիրները։ Նա նշեց, որ մեր ժամանակներում կարևորագույն առաջնահերթություններից է դարձել նորարարությունների ու նոր տեխնոլոգիաների օգտագործումը լրատվական արտադրանքի ստեղծման գործում։
«Կոնգրեսի առաջին օրը մենք ականատեսը դարձանք մետավերսի իրականության մեջ գտնվող կերպարին WAM-ի գլխավոր տնօրեն Մոհամադ Ջալալ ալ Ռայիսիի տված հարցազրույցին։ Դա նշանակում է, որ այդ ամենը (խմբ. - նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառումը մեդիայում) այդքան էլ հեռու չէ, այդ ամենը մի քանի տարում իրականություն կդառնա, քանի որ մենք ունենք համապատասխան տեխնոլոգիաները։ Պետք է կենտրոնացնել ջանքերն ու տեսնել, թե ինչ է սպասվում ապագայում»,- նշեց նա։
Խոսելով սոցիալական մեդիայի դերի մասին՝ Ֆայսալ Բարութը նշեց, որ դրանք գործիքներ են, որոնք օգնում են աշխատանքի կազմակերպման գործում։ «Այսօր բոլորն ունեն բոլորի կարիքը։ Նմանօրինակ գործիքները կօգնեն մեզ ցույց տալ մեդիայի զարգացման ճիշտ օրինակ»,- նշեց նա։
Խոսելով «Արմենպրես»-ի հետ համագործակցության մասին՝ Ֆայսալ Բարութը նկատեց, որ արդյունավետ համագործակցության արդյունքում երկու կողմերն էլ ի ցույց են դնում գործընկեր լրատվամիջոցի նվաճումներն ու ձեռքբերումները, ինչը շահեկան է երկու կողմի համար էլ։
«Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը հանդես էր գալիս որպես Համաշխարհային մեդիա կոնգրեսի մեդիա հովանավոր։ Կոնգրեսի շրջանակում «Արմենպրես»-ը միացել էր Լրատվամիջոցների հանդուրժողականության խարտիային։

ABU DHABI, NOVEMBER 17, ARMENPRESS. The third day of the Global Media Congress featured a panel discussion hosted by Saeed Al Eter, Chair of the UAE Government Media Office, which addressed the role of the media in promoting national identity amidst the challenges posed by cultural globalization.
The session was moderated by Abdullah Abdul Karim, Acting Executive Director for News Content at the Emirates News Agency (WAM).
The first edition of the Global Media Congress brought together over 1200 journalists and media executives from around the world. The congress featured a wide range of discussions, covering topics such as the involvement of youth in the development of the media, modern technologies and artificial intelligence, fact checking and fighting fake news.
The congress was organized by the Abu Dhabi National Exhibition Centre (ADNEC), in partnership with WAM and was held under the patronage of Sheikh Mansour bin Zayed Al Nahyan, UAE Deputy Prime Minister and Minister of the Presidential Court.
ARMENPRESS joined the congress as a media partner.
Faisal Barout, Director of the Central Editorial Department told ARMENPRESS that the goal of holding such a major event was to bring together various news outlets to discuss common issues and problems of the media sector. Barout said that one of the most important priorities nowadays is the utilization of innovations and new technologies in creating news products.
“At the first day of the congress we witnessed the interview of WAM Director General Mohammed Jalal Al Rayssi to the first Metaverse presenter. This means that this all [new technologies] isn’t that far away, this will become reality in a few years because we have the respective technologies. We must focus efforts and see what’s expected in the future,” he said.
Speaking about cooperation with ARMENPRESS, Barout said that as a result of the productive cooperation both sides display the achievements of their partner, which is mutually beneficial.
During the second day of the Global Media Congress, ARMENPRESS joined the Tolerance Charter for the Media.