Սենատում Հայաստանին պաշտպանող բանաձևի քննարկմանն ընդառաջ արցախցիները խնդրագիր հանձնեցին ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանատուն
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախյան 44-օրյա պատերազմի հետևանքով Արցախից տեղահանվածները նոյեմբերի 15-ին Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան առջև խաղաղ ակցիա իրականացրեցին, ապա խնդրագիր հանձնեցին դեսպանատանը՝ ի աջակցություն Ֆրանսիայի Սենատի կողմից նոյեմբերի 15-ին քննարկվելիք բանաձևի:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` «Հանուն Հադրութի» ՀԿ ղեկավար Լևոն Հայրիյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ խնդրագրի տակ ստորագրել է Արցախի ու Հայաստանի ավելի քան 1700 քաղաքացի, ներառյալ սփյուռքից:
«Մենք` Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության ներքոստորագրյալ քաղաքացիներս, մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում Ֆրանսիայի Սենատին, երկրի քաղաքական ուժերին և անձամբ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին՝ Ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման հարցում իրենց դիրքորոշման համար: Մենք ողջունում ենք Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար գրասենյակ բացելու մտադրությունը: Հուսով ենք, որ այս նախաձեռնությունը վերջինը չի լինի, հատկապես, որ դա պահանջում է տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը: Մենք վստահ ենք, որ Ֆրանսիայի Սենատի բանաձևն ամուր հարթակ կդառնա ղարաբաղյան հիմնախնդրի արդարացի կարգավորման համար»,- նշված է խնդրագրի մեջ:
Նոյեմբերի 15-ին Ֆրանսիայի Սենատում քննարկվելու է Հայաստանի օկուպացված տարածքներից Ադրբեջանի զինված ուժերի անհապաղ դուրսբերման, 2020թ.նոյեմբերի 9-ի հրադադարի մասին համաձայնագրի պահպանման եւ Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու կոչովբանաձեւը: Այս բանաձևի նախագծով Սենատը Ֆրանսիայի կառավարությանը նաև առաջարկում է քննարկել Արցախում հումանիտար գրասենյակ ստեղծելու հնարավորությունը:

В преддверии обсуждения в Сенате резолюции защиты Армении, арцахцы передали прошение в посольство Франции в РА
Лица, перемещенные из Арцаха в результате 44-дневной Арцахской войны, 15 ноября провели мирную акцию перед посольством Франции в Армении, после чего передали в посольство прошение в поддержку резолюции, которая будет обсуждаться в Сенате Франции 15 ноября.
Как сообщает «Арменпресс», глава общественной организации «Во имя Гадрута» Левон Айриян сообщил журналистам, что прошение подписали более 1700 граждан со всего мира.
«Мы, нижеподписавшиеся граждане Нагорно-Карабахской Республики и Республики Армения, выражаем признательность Сенату Франции, политическим силам страны и самому президенту Франции Эммануэлю Макрону за их позицию по урегулированию карабахской проблемы. Мы приветствуем намерение открыть гуманитарный офис в Нагорном Карабахе. Надеемся, что эта инициатива не будет последней, тем более что этого требует ситуация в регионе. Уверены, что резолюция Сената Франции станет прочной платформой справедливого урегулирования карабахской проблемы», - говорится в прошении.
Сенат Франции 15 ноября обсудит резолюцию, предусматривающую немедленный вывод азербайджанских вооруженных сил с оккупированных территорий Армении, соблюдение соглашения о прекращении огня от 9 ноября 2020 года и введение санкций против Азербайджана. Этим проектом резолюции Сенат также предлагает правительству Франции обсудить возможность создания в Арцахе гуманитарного офиса.