Ստեփանակերտը թոթափել է պատերազմից կրած նյութական վնասները. քաղաքապետ Դավիթ Սարգսյանի հարցազրույցը «Արմենպրես»-ին
Ստեփանակերտը թոթափել է պատերազմից  կրած նյութական վնասները. քաղաքապետ Դավիթ Սարգսյանի հարցազրույցը «Արմենպրես»-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստեփանակերտի քաղաքապետ Դավիթ Սարգսյանն անդրադարձել է պատերազմական գործողությունների հետևանքների վերացման ուղղությամբ իրականացված ծրագրերին, շինարարական աշխատանքներին, բնակչության աճով պայմանավորված խնդիրներին ու դրական փոփոխություններին, Ստեփանակերտի հետպատերազմական կյանքին վերաբերող այլ ուշագրավ հարցերի: Դավիթ Սարգսյանը հարցազրույց է տվել «Արմենպրես»-ին, որը ներկայացնում ենք ստորև.
-Պատերազմից հետո Ստեփանակերտում որքանով են վերականգնվել հրթիռահրետակոծության հետևանքով վնասված շենք-շինությունները, ենթակառուցվածքները և այլն: Այդ աշխատանքներն արդեն ավարտվե՞լ են, թե շարունակվում են:
- Պատերազմից հետո մայրաքաղաքում ձևավորվել է փաստահավաք խումբ, որը տարբեր գերատեսչությունների հետ տեղերում ուսումնասիրել և վեր է հանել հրետակոծությունից վնասված շենք-շինությունների հասցեներն ու ենթակառուցվածքները: Բայց մինչ այսօր էլ մեր քաղաքացիների կողմից ստանում ենք դիմումներ՝ իրենց այս կամ այն անշարժ գույքի հրետակոծված լինելու վերաբերյալ, սակայն դրանց վնասների ծավալները անհամեմատ փոքր են: Պատերազմի օրերին, բացի մասնավոր հատվածից, հասարակական նշանակության օբյեկտներից ու բազմաբնակարան շենքերից, մեծապես տուժել են ենթակառուցվածքները ևս: Վերջիններս նպատակային էին թիրախավորվել, քանզի գաղտնիք չէ, որ նաև նրանց հուսալիության շնորհիվ է հնարավոր ապահովել բնակավայրի կենսագործունեությունը: Թշնամու նշանառության տակ էր մասնավորապես էներգոցանցը: Քանի որ քաղաքի ողջ վարչական տարածքն էր օրուգիշեր հրետակոծվում, լրջորեն վնասվել են նաև տրանսպորտը, լուսացուցային համակարգն ու ջրաբաշխիչ ցանցը: Ի պատիվ մեր համայնքային ընկերությունների ու գործընկեր կազմակերպությունների և հուրախություն բոլորիս՝ Ստեփանակերտի ենթակառուցվածքներն այսօր լրիվությամբ վերականգնված են: Թերահավատներին հրավիրում եմ Արցախի մայրաքաղաք դրանում անձամբ համոզվելու: Քաղաքը հիմնականում թոթափել է նյութական վնասները: Որոշ տեղերում պատերազմից մնացած հետքեր դեռ կան, բայց դրանց վերացումն էլ արդեն ընթացքավորված է:
-Քաղաքապետարանը ինչ գործառույթներով է մասնակցություն ունենում Ստեփանակերտում ընթացող լայնածավալ շինարարությանը: Որքանո՞վ են լուծում ստացել սոցիալական տարբեր խմբերի՝ մասնավորապես զոհված, անհայտ կորած զինծառայողների և դեռևս Արցախյան շարժման և առաջին պատերազմի տարիներից փախստական ընտանիքների բնակարանային ապահովման հարցը:
-Քաղաքապետարանը նշված ոլորտի ծրագրերին մասնակցում է իր լիազորությունների և հնարավորությունների շրջանակներում: Ստեփանակերտում շինաշխատանքներն իրականացվում են ինչպես համայնքային բյուջեի հաշվին, այնպես էլ կապիտալ շինարարության ծրագրերով՝ պետական միջամտությամբ: Փորձում ենք սոցիալական տարբեր խմբերից հնարավորինս շատ շահառուներ ընդգրկել վերանորոգման ծրագրերում: Այդ գործընթացը շարունակվելու է: Հարկ է նշել, որ վերջին տարիներին ուշադրության կենտրոնում է եղել գոյամարտի տարիներին զոհված ազատամարտիկների ընտանիքների բնակարանային պայմանների բարելավման խնդիրը: Ընթացիկ տարում ծրագիրը շարունակվել է՝ բնակարանների վերանորոգման և փոխհատուցման տեսքով: Ի դեպ, մեր նահատակների ընտանիքների բնակպայմանների բարելավումը դեռ 2019 թվականին իմ նախընտրական ծրագրի դրույթներից էր, որի իրագործման հարցում հետևողական եղել ու լինելու եմ միշտ:
-Պատերազմից հետո Ստեփանակերտում հաստատվեցին բազմաթիվ տեղահանված ընտանիքներ: Ի՞նչ խնդիրներ էին առկա այդ առումով, որքանո՞վ են դրանք լուծվել և ի՞նչ դրական առանձնահատկություններ է բերել բնակչության թվի աճը Ստեփանակերտում:
- Բոլորս գիտակցում ենք, որ տեղահանվածներն ունեն բազմաբնույթ խնդիրներ՝ սկսած բնակարանայինից, մինչև հոգեբանական: Ճիշտ է, պատերազմից հետո ստեղծվել են համապատասխան պետական կառույցներ, որոնք կոչված են լուծել նրանց խնդիրները, բայց Ստեփանակերտում հաստատվածները, բնականաբար, կենցաղային շատ խնդիրների դեպքում առնչվում են քաղաքապետարանի հետ: Մենք մեր հնարավորության շրջանակում ընդառաջում ենք նրանց: Հիշեցնեմ՝ Ստեփանակերտը բոլոր արցախցիների հայրենի տունն է, հետևաբար նրա իշխանությունն էլ գրկաբաց ընդունեց տնանկ մեր հայրենակիցներին: Ուղղակի բնակչության այդ կտրուկ աճը մեր կողմից անսպասելի էր ու չնախատեսված, ինչն էլ հանգեցրեց քաղաքի ենթակառուցվածքների ծանրաբեռնվածության զգալի աճի: Բայց չեմ տրտնջում: Ես, քաղաքապետարանի ողջ աշխատակազմն ու համայնքային ընկերությունները պատրաստ ենք բազմակի ջանասիրությամբ աշխատել՝ մեր տուժած հայրենակիցների խնդիրներն օր առաջ լուծելու համար: Առավել ևս նրանցից յուրաքանչյուրն իր ինքնատիպությունն է բերել Ստեփանակերտ, իրեն բնորոշ գույնով է համալրել ստեփանակերտյան ներկապնակը՝ այն ավելի բազմերանգ ու գրավիչ դարձնելով:
-Հետպատերազմյան ժամանակահատվածում նաև եռուն աշխատանքներ են տարվում փողոցների ու բակային հատվածների բարեկարգման ուղղությամբ: Այս ընթացքում ի՞նչ աշխատանքներ են իրականացվել այդ ուղղությամբ:
-Փողոցների բարեկարգումը մեր գործունեության գլխավոր ուղղություններից էր նաև նախքան 2020 թվականի աշունը: Պատերազմից հետո մենք չենք շեղվել այդ ուղուց: Հատկապես ծավալուն ճանապարհաշինական աշխատանքներ ենք կատարել ծայրամասային հատվածներում: Խաղահրապարակների վերանորոգումն ու կառուցումը ևս մեր ուշադրության կենտրոնում է: Շուտով դրանց թիվը կմեծանա: Ստեփանակերտն ունի բավականին ընդգրկուն լուսավորման ցանց՝ հիմնականում լուսադիոդային (էներգախնայող) համակարգով: Տեղացիներն էլ են փաստում՝ Արցախի մայրաքաղաքը երբեք այսչափ լուսավորված չէր եղել: Ուզում եմ նշել, որ բոլոր վերոնշյալ աշխատանքներում շեշտը դրվում է քաղաքի ծայրամասային հատվածների վրա: Ստեփանակերտի համաչափ զարգացումը մեր գործունեության առանցքն է:
-Ի՞նչ փուլում է հրետակոծությունից մեծապես վնասված՝ Ստեփանակերտի 10-րդ դպրոցի վերանորոգումը:
- Նախ ասեմ, որ համար 10 դպրոցի շենքային համալիրը մասնագետների եզրակացությամբ վթարային է գնահատվել դեռ նախքան պատերազմը: Հրետակոծվելու հետևանքով շենքի վիճակը վատթարացել է: Ուստի արդեն այն ոչ թե վերանորոգելու, այլ հիմնովին վերակառուցելու խնդիր է դրվել՝ ներառյալ հիմքերի ուժեղացում և սեյսմակայունության աստիճանի բարձրացում: Մեծ ծավալի աշխատանք արդեն կատարվել է: Ներկա դրությամբ ծրագրի ընթացքն ակտիվ փուլում է: Օրերս 10 հիմնանորոգ դասարաններ կհանձնվեն աշակերտներին: Շենքի մի մասում ներքին հարդարում է կատարվում, մյուսում տանիքն է փոխարինվում ու այդպես շարունակ: Այսինքն, համալիրի տարբեր հատվածներում համաժամանակյա տարբեր աշխատանքներ են կատարվում:
-Ավարտվել է Ստեփանակերտի հուշահամալիրում նոր Եղբայրական գերեզմանոց-պանթեոնի կառուցումը: Ընդհանուր առմամբ ի՞նչ աշխատանքներ են իրականացվել: Ի՞նչ է խորհրդանշում նոր հուշակոթողը: Աշխատանքներ կտարվե՞ն նաև Արցախյան առաջին պատերազմում նահատակվածների պանթեոնի և ընդհանուր հուշահամալիրի տարածքի բարեկարգման ուղղությամբ:
-Հարցին պատասխանեմ վերջից: Արցախյան առաջին պատերազմի նահատակների գերեզմանոցը վերանորոգելու, պատշաճ տեսքի բերելու նպատակ ունեինք դեռ նախքան 44-օրյա պատերազմը: Բայց պատերազմի դառը հետևանքները խմբագրեցին մեր անելիքները: Այլևս առաջնահերթ էր վերջին պատերազմում մարտիրոսված տղաների գերեզմանատան կառուցումը: Ինչը հիրավի համազգային պատվի հարց էր. մեր հերոսների հիշատակը նաև այդ կերպ ենք պարտավոր վառ պահել: Նոր Եղբայրական գերեզմանոցի նախագիծը իրականացվել է շատ բարդ ռելիեֆային գոտում: Կատարվել են բարդ հողային աշխատանքներ: Հենապատեր են կառուցվել: Հաջորդիվ բետոնացման ու սալիկապատման աշխատանքներն էին: Շիրմաքարերի տեղադրումից հետո տարածքը բարեկարգվել, կանաչապատվել է: Նաև լուսավորման համակարգ է տեղադրվել: Նորակառույց կոթողը՝ «Լուսո խորան»-ը մատուռ է, որտեղ ցանկացողները կարող են մոմ վառել և աղոթել մեր նվիրյալների հոգիների հանգստության համար: Բայց այդքանով մեր անելիքը Եղբայրական գերեզմանոցում չի սահմանափակվել: Մենք հիշում ենք մեր նախապատերազմյան ուխտը և արդեն առաջարկել ենք նախագծող ընկերություններին Արցախյան առաջին պատերազմի զոհերի գերեզմանոցի վերանորոգման համար: Այն նորակառույցի հետ պետք է համահունչ լինի: Ի վերջո, այնտեղ ննջում են հանուն հայրենիքի ընկածները, իսկ հերոսությունը վաղեմության ժամկետ չունի:
-Ի՞նչ առանձնահատկություններ ունի ներկայում Ստեփանակերտ-Երևան և ՀՀ այլ քաղաքների հետ համագործակցությունը: Այդ շրջանակներում ի՞նչ ծրագրեր են իրականացվել պատերազմից հետո, որո՞նք են ընթացքում, և ինչ ծրագրեր են նախատեսվում:
-Մենք մեծ նշանակություն ենք տալիս այլ քաղաքների հետ համագործակցությանը: Այս համատեքստում, իհարկե, իր խորհրդով ու կարևորությամբ կառանձնացնեի հատկապես հայկական երկու գլխավոր քաղաքների միջև փոխգործակցությունը: Այն միշտ եղել է բարձր մակարդակի վրա: Պատերազմի օրերին շատուշատ արցախցիներ՝ այդ թվում և ստեփանակերտցիներ, ապաստանել են հենց Երևանում: Պատերազմից հետո, Երևանի ավագանու որոշմամբ, մեծածավալ օգնություն է տրամադրվել Ստեփանակերտի հրետակոծված ենթակառուցվածքների վերանորոգմանն ու արդիականացմանը: Նաև 2021 թվականին երկու քաղաքապետարանների նախաձեռնությամբ Երևանում կազմակերպվել է իր ձևաչափով նախադեպը չունեցող ցուցահանդես-տոնավաճառ՝ «Արցախյան բարիքները» խորագրով: Այսօր էլ շարունակվում է այդ համագործակցությունը տարբեր մակարդակներում: Նախատեսված համատեղ ծրագրեր ունենք, սակայն դրանց իրականացումը կախված է խաղաղության առկայությունից թե՛ Արցախում, և թե՛ Հայաստանում: Այդ իսկ պատճառով կնախընտրեի փակագծեր չբացել: Երևանից բացի Ստեփանակերտը սերտ հարաբերություններ ունի նաև Սյունյաց քաղաքների հետ: Մասնավորապես, ամռանը Ստեփանակերտի քաղաքապետարանի և Կապանի համայնքապետարանի պատվիրակությունները փոխայցեր են կատարել: Որոշակի համատեղ ծրագրեր ենք նախանշել մշակույթի, սպորտի և այլ հնարավոր ոլորտներում: Եղել ենք նաև Գորիսում ու Քաջարանում: Ուզում եմ վստահեցնել՝ մենք բաց ենք կառուցողական համագործակցության համար բոլոր մեծուփոքր բնակավայրերի հետ:
-Ներկայում ի՞նչ առաջնահերթ լուծում պահանջող խնդիրներ ունի Ստեփանակերտը:
-Ամենաառաջնահերթ խնդիրը Ստեփանակերտում՝ ինչպես և ողջ Արցախում, անվտանգության ապահովումն է:
Հայ գերիների հարցը միայն հայերինը չէ, այն վերաբերում է նաև միջազգային հանրությանը. ՄԻՊ-ի հարցազրույցը
ԼՂՓԻՄ ՀԿ-ի նպատակներից մեկն Ադրբեջանին միջազգային իրավական պատասխանատվության ենթարկելն է
Հայաստանն ունի խաղաքարտեր, որոնք դեռ ամբողջությամբ չի խաղարկել. ֆրանսիացի քաղաքագետի հարցազրույցը
Հասնելու ենք նրան, որ աշխարհը ընդունի ԼՂ-ից և Ադրբեջանից հայ փախստականների իրավունքների իրացման հրամայականը․ Վիլեն Գաբրիելյան
Չփորձեցի գերմանացու, ֆրանսիացու կամ անգլիացու պես լինել, այն եմ, ինչ կամ. բացառիկ զրույց վիրտուոզ ջութակահար Արա Մալիկյանի հետ
Բժշկագիտական հայկական հանդեսը կարող է հետաքրքրություն առաջացնել միջազգային ասպարեզում. Սամսոն Խաչատրյան
Հայ-հնդկական պաշտպանական համագործակցությունը շատ լավ է ընթանում․ դեսպանի հարցազրույցը
Սահմանային հարցերը պետք է լուծվեն, որպեսզի Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի դեմ հարձակվելու պատրվակ չդառնան․ շվեյցարացի պատգամավոր
Հայ համայնքը պետք է ավելի մեծ ազդեցություն ունենա Բելգիայում․ երկրի շրջանային, դաշնային եւ եվրոպական ընտրություններում 5 հայ թեկնածու է առաջադրվել

Степанакерт восстанавливается после войны: интервью мэра Степанакерта Давида Саркисяна
Мэр Степанакерта Давид Саркисян в интервью, данному «Арменпресс», коснулся программ ликвидации последствий боевых действий, строительных работ, проблем и позитивных изменений, вызванных ростом населения, и других важных вопросов послевоенной жизни Степанакерта. «Арменпресс» ниже приводит интервью Давида Саркисяна.
- В какой степени в Степанакерте восстановлены здания и объекты инфраструктуры, пострадавшие при ракетных обстрелах во время войны ? Эти работы уже завершены или еще продолжаются?
- После войны в столице была сформирована группа по сбору фактов, которая вместе с различными ведомствами на местах изучала и фиксировала адреса объектов инфраструктуры, зданий и сооружений, поврежденных обстрелом. Но даже сегодня поступают заявления от наших граждан по поводу повреждения той или иной их недвижимости, масштаб ущерба которой сравнительно невелик. Во время войны, помимо частного сектора, общественных объектов и многоквартирных домов, сильно пострадала и инфраструктура. Они обстреливались целенаправленно, ведь не секрет, что их надежность обеспечивает жизнедеятельность населения. В частности, объектом нападения противника была и электросеть. В связи с тем, что ночью был обстрелян весь административный район города, серьезно пострадали транспорт, система освещения и водопроводная сеть. Сказать к чести наших общественных компаний и партнерских организаций, и на радость всем нам инфраструктура Степанакерта сегодня полностью восстановлена. Я приглашаю всех недоверчивых в столицу Арцаха, чтобы убедиться в этом воочию. Город в значительной степени восстановил материальный ущерб. Кое-где еще остались следы войны, но и их ликвидация уже в процессе.
- В каких функциях мэрия принимает участие в масштабной стройке Степанакерта? Насколько решен вопрос обеспечения жильем различных социальных групп, в частности, погибших, пропавших без вести военнослужащих и семей беженцев в годы арцахского движения и первой войны?
- Каким образов мэрия участвует в широкомасштабном строительстве в Степанакерте. Как решается вопрос жилищного обеспечения различных социальных групп, в частности, семей погибших, без вести пропавших военнослужащих и семей беженцев, еще со времен Арцахского движения и первой войны?
Мэрия участвует в программах данной сферы в рамках своих полномочий и возможностей. Строительные работы в Степанакерте осуществляются как за счет общинного бюджета, так и по программам капитального строительства при государственном вмешательстве. Мы стараемся вовлечь в ремонтные проекты как можно больше бенефициаров из разных социальных групп. Этот процесс будет продолжаться. Следует отметить, что в последние годы в центре внимания находится и проблема улучшения жилищных условий семей воинов-освободителей, погибших в годы войны. В текущем году программа продолжалась в виде ремонта их жилья и компенсаций. Кстати, улучшение жилищных условий семей воинов-освободителей было одним из положений моей предвыборной программы в 2019 году, и я всегда был и буду последовательным в вопросе ее реализации.
- После войны в Степанакерте обосновалось много семей вынужденных переселенцев. Какие проблемы появились в связи с этим, в какой степени они решены и что положительного принес рост населения Степанакерта?
- Все мы понимаем, что у переселенцев есть много проблем, начиная с жилищных, до психологических. После войны для решения их проблем были созданы соответствующие государственные структуры. Те, которые обосновались в Степанакерте, естественно, по многим бытовым вопросам обращаются в мэрию. Мы встречаемся с ними по мере возможности. Напомню, что Степанакерт является родиной всех арцахцев, поэтому его руководство с распростертыми объятиями приняло всех наших соотечественников. Такой резкий рост населения был для нас неожиданным и незапланированным, что привело к значительному увеличению нагрузки на инфраструктуру города. Но я не жалуюсь. Я, и весь коллектив мэрии и коммунальных предприятий готовы работать столько, сколько понадобится для решения проблем наших пострадавших соотечественников. Тем более, что все они придали Степанакерту своеобразие, дополнили палитру города их особым цветом, сделав ее ярче и привлекательней.
- Какие работы по благоустройству улиц и дворовых территорий были проведены в послевоенный период?
- Благоустройство улиц было одним из основных направлений нашей деятельности еще до осени 2020 года. Мы не отклонялись от этого пути со времен войны. Мы провели масштабные работы по строительству дорог в периферийных районах. Ремонт и строительство детских площадок также находится в центре нашего внимания. Скоро их количество увеличится. Степанакерт имеет довольно разветвленную сеть освещения, в основном светодиодную (энергосберегающую) систему. Местные жители утверждают, что столица Арцаха никогда не была такой освещенной. Хочу отметить, что во всех вышеперечисленных работах акцент делается на окраинах города. Сбалансированное развитие Степанакерта - основа нашей деятельности.
- На каком этапе находится ремонт 10-й школы Степанакерта, пострадавшей при обстрелах?
- Прежде всего, отмечу, что школьный комплекс № 10 специалисты еще до войны признали аварийным. В результате обстрелов состояние здания ухудшилось. Поэтому его нужно не ремонтировать, а полностью перестраивать, включая усиление фундамента и повышение степени сейсмостойкости. Уже проделано много работы. В настоящее время проект находится в активной фазе. Через несколько дней ученикам будут сданы 10 отремонтированных классов. В одной части здания делается внутренняя отделка, в другой заменяется кровля и так далее. Другими словами, в разных частях комплекса одновременно выполняются разные работы.
- Завершены строительные работы Мемориала пантеона Степанакерта. Какие работы были проведены? Что символизирует новый Мемориал? Будут ли проведены работы по благоустройству территории пантеона погибших в первой Арцахской войнеы и всего Мемориального комплекса?
- Я начну отвечать с последнего вопроса. Цель отремонтировать пантеон погибших в первой Арцахской войне и привести его в надлежащий вид у нас была еще до начала 44-дневной войны. Но тяжелые последствия войны изменили наши планы. Приоритетом стало строительство кладбища для ребят, погибших в последней войне. Это было делом национальной чести, таким образом мы должны хранить память о наших героях. Проект нового Братского кладбища был реализован в очень сложной рельефной зоне. Были проведены сложные земляные работы. Возведены подпорные стены, после - бетонные и плиточные работы. После установки надгробий территория была благоустроена и озеленена. Установлена и система освещения. Есть часовня «Лусо Хоран», в которой могут зажечь свечу и помолиться об упокоении душ наших воинов. Но этим наша деятельность на Братском кладбище не ограничивалась. Мы помним и о нашем довоенном плане и уже предложили проектным компаниям заняться реконструкцией пантеона первой Арцахской войны. Он должен соответствовать новому пантеону. Ведь там лежат те, кто погиб за Родину, а героизм не имеет срока давности.
- Каковы особенности сотрудничества Степанакерта с Ереваном и с другими городами РА на данный момент? Какие программы в этих рамках были реализованы после войны, какие в процессе, какие планируются?
- Мы придаем большое значение сотрудничеству с другими городами. В этом контексте, конечно, я бы выделил сотрудничество между двумя армянскими столицами. Оно всегда было на высоком уровне. Во время войны многие арцахцы, в том числе и степанакертцы, нашли убежище в самом Ереване. После войны по решению Совета старейшин Еревана большая помощь была оказана в вопросе ремонта и модернизации обстрелянных инфраструктур Степанакерта. В 2021 году по инициативе двух мэрий в Ереване была организована беспрецедентная по своему формату выставка-ярмарка «Товары Арцаха». Это сотрудничество продолжается на разных уровнях. Запланированы совместные программы, но их реализация зависит от наличия мира как в Арцахе, так и в Армении. Вот почему я бы предпочел не раскрывать скобки. Помимо Еревана, Степанакерт  имеет тесные связи и с городами Сюника. В частности, летом состоялись взаимные визиты делегаций мэрий Степанакерта и Капана. Мы наметили определенные совместные программы в области культуры, спорта и в других возможных сферах. Мы побывали в Горисе и Каджаране. Хочу заверить, что мы открыты для конструктивного сотрудничества со всеми крупными и малыми населенными пунктами.