Հակոբ Արշակյանը մասնակցել է Ճապոնիայի նախկին վարչապետ Շինձո Աբեի պետական հուղարկավորության արարողությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը սեպտեմբերի 27-ին մասնակցել է Ճապոնիայի նախկին վարչապետ Շինձո Աբեի պետական հուղարկավորության արարողությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ ԱԺ-ից, արարողության շրջանակում Հակոբ Արշակյանը ցավակցություն է հայտնել Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիշիդային, ԱԳ նախարար Յոշիմասա Հայաշիին, կառավարության գլխավոր քարտուղար Հիրոկազու Մացունոյին եւ Շինձո Աբեի այրի Ակիե Աբեին:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը եւ Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիշիդան կարճատեւ զրույցի ընթացքում մտքեր են փոխանակել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ:
Շինձո Աբեի հուղարկավորության արարողությանը մասնակցել են 100-ից ավելի երկրներից ժամանած պետական բարձրաստիճան պատվիրակություններ:

Акоп Аршакян присутствовал на церемонии государственных похорон бывшего премьер- министра Японии Синдзо Абэ
Акоп Аршакян присутствовал на церемонии государственных похорон бывшего премьер-
министра Японии Синдзо Абэ
27 сентября вице-спикер Национального собрания РА Акоп Аршакян присутствовал на церемонии государственных похорон бывшего премьер-министра Японии Синдзо Абэ.
Как сообщили «Арменпресс» в Национальном собрании РА, в рамках церемонии Акоп Аршакян выразил соболезнования премьер-министру Японии Фумио Кисида, министру иностранных дел Ёсимаса Хаяси, главному секретарю правительства Хирокадзу Мацуно и вдове Синдзо Абэ Акиэ Абэ.
В ходе короткой беседы заместитель председателя НС РА и премьер-министр Японии Фумио Кисида обменялись мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес.
В церемонии похорон Синдзо Абэ приняли участие высокопоставленные государственные делегации более чем из 100 стран мира.