ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ընդունել է Բրազիլիայի դեսպանին
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը մարտի 7-ին ընդունել է Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ֆաբիո Վազ Պիտալուգային:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԺ-ի տարածած հաղորդագրությունից, ողջունելով դեսպանին խորհրդարանում` Հակոբ Արշակյանը նշել է` Հայաստանի եւ Բրազիլիայի միջեւ աշխարհագրական հեռավորությունը խոչընդոտ չի հանդիսացել երկրների միջեւ ամուր բարեկամության հաստատմանը:
ԱԺ փոխնախագահի խոսքով երկու երկրների միջեւ հաստատվել են հարգանքի եւ փոխվստահության վրա հիմնված բարեկամական հարաբերություններ:
«Մենք կարեւորում ենք քաղաքական եւ տնտեսական առումներով աշխարհի առաջատար երկրներից մեկի` Բրազիլիայի հետ բազմաբնույթ կապերի զարգացումը»,- ընդգծել է Հակոբ Արշակյանը` հավելելով, որ երկու պետություններում մշտական դեսպանությունները կարեւոր դեր են խաղում կապերի ամրապնդման գործում:
Խոսելով միջխորհրդարանական համագործակցության խորացումից` ԱԺ փոխխոսնակը նշել է, որ այդ հարցում նշանակալի է բարեկամական խմբերի դերակատարությունը: Այս համատեքստում կողմերը կարեւորել են խորհրդարանականների հաճախակի փոխայցերը:
Երկկողմ հարաբերությունների խորացման համատեքստում արժեւորելով նաեւ իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը` Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ այն կարող է ամուր հիմք հանդիսանալ սերտ առեւտրատնտեսական համագործակցության զարգացման համար:
«Հայաստանը շահագրգռված է նաեւ կրթության, մշակույթի, գյուղատնտեսության, սպորտի, զբոսաշրջության, սոցիալական եւ գիտատեխնիկական ոլորտներում համագործակցության հետագա խորացմամբ»,- ընդգծել է ԱԺ փոխնախագահը` կարծիք հայտնելով, որ այդ բնագավառներում գործակցությունն ընդլայնելու զգալի ներուժ կա:
Հակոբ Արշակյանը բարձր է գնահատել երկու երկրների արդյունավետ համագործակցությունը միջազգային կազմակերպություններում:
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում տիրող իրավիճակին, մարտահրավերներին` ԱԺ փոխխոսնակը նշել է, որ մեր տարածաշրջանում խաղաղության հաստատումը Հայաստանի կառավարության համար առաջնահերթություն է:
Հանդիպմանը ներկա ԱԺ Հայաստան-Բրազիլիա բարեկամական խմբի անդամ, առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արսեն Թորոսյանը խոսել է Հայաստանի կառավարության նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի մասին` ընդգծելով, որ ծրագրի նպատակն է զարգացնել տարածաշրջանային հաղորդակցությունները` հիմնված ինքնիշխանության, փոխադարձության եւ իրավահավասարության սկզբունքների վրա:
Հայ խորհրդարանականներն անդրադարձել են Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի կնքման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին, բարձրաձայնել  Ադրբեջանում գտնվող հայ գերիների եւ պահվող այլ անձանց հարցը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Ֆաբիո Վազ Պիտալուգան կարեւորել է միջխորհրդարանական կապերի զարգացումը, տարբեր ոլորտներում համագործակցության խորացման նպատակով համատեղ նախագծերի իրականացումը:

Вице-спикер Национального Собрания Армении провел встречу с послом Бразилии
Вице-спикер Национального Собрания Армении Акоп Аршакян 7 марта принял Чрезвычайного и Полномочного посла Федеративной Республики Бразилия в Республике Армения Фабио Ваза Питалугу.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, приветствуя посла в парламенте, А.Аршакян отметил, что географическая удаленность Армении и Бразилии не стала препятствием для установления крепкой дружбы между государствами.
По словам зампредседателя НС, между двумя странами установились дружественные отношения, основанные на уважении и взаимном доверии.
“Мы придаем значение развитию разносторонних связей с Бразилией, одной из ведущих стран мира в политико-экономическом аспекте”, - подчеркнул А.Аршакян, добавив, что важную роль в укреплении связей играют постоянные посольства в двух государствах.
Коснувшись углубления межпарламентского сотрудничества, вице-спикер НС отметил, что в этом плане весома роль групп дружбы. В данном контексте стороны подчеркнули важность частых взаимных визитов парламентариев.
В русле углубления двусторонних отношений также высоко оценив расширение договорно-правового поля, А.Аршакян отметил, что это может послужить прочной основой развития тесного торгово-экономического сотрудничества.
“Армения также заинтересована в дальнейшем углублении сотрудничества в области образования, культуры, сельского хозяйства, спорта, туризма, социальной и научно-технической сферах”, - подчеркнул вице-спикер НС, выразив мнение, что налицо ощутимый потенциал для расширения взаимодействия в этих направлениях.
А.Аршакян высоко оценил эффективное сотрудничество двух стран в международных организациях.
Затронув ситуацию, вызовы на Южном Кавказе, вице-спикер НС отметил, что установление мира в нашем регионе – приоритет для правительства Армении.
Присутствовавший на встрече член группы дружбы НС Армения-Бразилия, председатель Постоянной комиссии по вопросам здравоохранения А.Торосян представил инициированный правительством Армении проект “Перекресток мира”, подчеркнув, что цель программы – развитие региональных коммуникаций на основе принципов суверенитета, взаимности и равенства.
Армянские парламентарии коснулись работы по подписанию мирного договора с Азербайджаном, а также подняли вопрос армянских пленных и других лиц, удерживаемых в Азербайджане.
Выразив благодарность за прием, Фабио Ваз Питалуга подчеркнул важность развития межпарламентских связей, реализации совместных проектов по углублению сотрудничества в различных сферах.