Օգտագործելու ենք բոլոր քաղաքական և դիվանագիտական միջոցները ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելու համար. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն օգտագործելու է բոլոր քաղաքական և դիվանագիտական միջոցները՝ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելու և ագրեսոր Ադրբեջանի ԶՈւ-ն ՀՀ տարածքից դուրս բերելու համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին վստահեցրեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանին՝ անդրադառնալով պատգամավորների հարցերին:
Վարչապետը հիշեցրեց, որ նախորդ տարվա մայիսի իրադարձություններից հետո հայկական կողմը հանդես էր եկել զորքերի հայելային հետքաշման առաջարկով: «Ես կարծում եմ՝ հետագա իրադարձություններն ապացուցեցին, որ զորքերի հայելային հետքաշման և սահմանային գծի երկայնքով միջազգային մոնիթորինգ իրականացնելու հարցն իր հրատապությունն այս իրադարձություններով ապացուցեց: Երեկ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստում նաև նման առաջարկություն է հնչել՝ դիտարկել դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի ընթացքում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջազգային մոնիթորինգ ստեղծելու հարցը՝ հրադադարի ռեժիմի պահպանման նկատմամբ հսկողություն իրականացնելու նպատակով: Եվ կարծում եմ, որ սա առաջիկայում պետք է լինի մեր գործնական իրագործման խնդիրներից մեկը: Եվ մենք օգտագործելու ենք բոլոր քաղաքական, դիվանագիտական միջոցները՝ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելու և ագրեսոր Ադրբեջանի ԶՈւ-ն ՀՀ տարածքից դուրս բերելու համար»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա նշեց՝ իհարկե ցանկալի է րոպե առաջ դադարեցնել ռազմական գործողությունները և հարցը լուծել դիվանագիտական, քաղաքական եղանակներով, սակայն, ցավոք, փորձը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները չեն դադարում: «Եվ մենք պետք է շարունակենք մեր աշխատանքը՝ բոլոր հնարավոր ուղղություններով այս խնդիրը լուծելու համար, նաև միջազգային հանրության հետ մեր աշխատանքը սերտացնել շարունակելով»,-ասաց վարչապետը:
Այս խնդրի գործնական իրագործման համար վարչապետը շատ կարևոր համարեց տեղի ունեցողի վերաբերյալ միջազգային ճիշտ պատկերացում ձևավորելը: Այս առումով նա նախորդ օրվա Հավաքական անվտանգության պայմանագրի խորհրդի նիստը բավականին արդյունավետ համարեց՝ նշելով, որ ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաև անդամ մի շարք երկրների կողմից հնչեցին գնահատականներ իրադրության վերաբերյալ, որոնք ճշգրիտ համընկնում են Հայաստանի մոտեցման հետ:

Будем использовать все политико-дипломатические средства для восстановления территориальной целостности Армении: Пашинян
![Будем использовать все политико-дипломатические средства для восстановления территориальной целостности Армении: Пашинян](http://armenpress.am/resized/480/static/news/b/2022/09/1092516.jpg)
Армения будет использовать все политические и дипломатические средства для восстановления территориальной целостности Армении и вывода вооруженных сил агрессора Азербайджана с территории Армении. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе правительственного часа в Национальном Собрании сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Премьер-министр напомнил, что после майских событий прошлого года армянская сторона предложила зеркальный отвод войск. «Думаю, последующие события доказали, что вопрос зеркального отвода войск и международного мониторинга вдоль линии границы этими событиями доказал свою актуальность.
Вчера на заседании Совета коллективной безопасности также прозвучало аналогичное предложение рассмотреть вопрос о создании международного мониторинга между Арменией и Азербайджаном при делимитации и демаркации, с целью наблюдения за соблюдением режима прекращения огня. И я думаю, что это должно стать одной из задач нашей практической реализации в ближайшем будущем. И мы будем использовать все политико-дипломатические средства для восстановления территориальной целостности Армении и вывода вооруженных сил агрессора Азербайджана с территории Армении», - сказал Пашинян.
Он отметил, что, конечно, желательно как можно скорее прекратить военные действия и решить вопрос дипломатическими и политическими методами, но, к сожалению, опыт показывает, что агрессивные действия Азербайджана не прекращаются. «И мы должны продолжать нашу работу по решению этой проблемы во всех возможных направлениях, в том числе продолжая тесно сотрудничать с международным сообществом», — сказал премьер-министр.
Для практической реализации этой задачи премьер-министр посчитал очень важным сформировать правильное международное понимание происходящего. В этой связи он посчитал состоявшееся накануне заседание Совета коллективной безопасности достаточно эффективным, отметив, что не только Армения, но и ряд стран-участниц дали оценки ситуации, точно совпадающие с подходом Армении.