Արսեն Թորոսյանի կարծիքով՝ պետության համար բախտորոշ ժամանակաշրջանում պետք չէ տրվել էմոցիաներին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետության և պետականության համար այս բախտորոշ ժամանակաշրջանում պետք է շատ լայնախոհ և իմաստուն գտնվել և որևէ կերպ չտրվել էմոցիաներին, որպեսզի հնարավոր լինի ճիշտ որոշումներ կայացնել: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արսեն Թորոսյանը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ի՞նչ մեսիջներ է պարունակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Հայաստանի Հանրապետության Անկախության հռչակագրի ընդունման 32-ամյակի առիթով շնորհավորական ուղերձը և ի՞նչ հետևություններ պետք է անի հանրությունը, Թորոսյանը չցանկացավ մեկնաբանել վարչապետի շնորհավորական ուղերձը՝ նշելով, որ յուրաքանչյուրը կարող է հասկանալ, թե ինչ նկատի ունի վարչապետը: Պատգամավորը ընդգծեց, որ վարչապետը իր խոսքում միշտ անկեղծ է եղել թե՛ Կառավարության նիստերի, թե՛ Ազգային ժողովի հարց ու պատասխանի ժամանակ: Թորոսյանը վստահ է, որ վարչապետը այդպես էլ ներկայացնելու է այն օրակարգերը, որոնք Հայաստանի առջև կանգնած են:
«Կարծում եմ, որ պետության և պետականության համար այս բախտորոշ ժամանակաշրջանում պետք է շատ լայնախոհ և իմաստուն գտնվենք ճիշտ որոշումներ կայացնելու համար, որևէ կերպ չտրվենք էմոցիաներին, որպեսզի կարողանանք դիմագրավել մարտահրավերներին թե տարածաշրջանային, և թե ավելի լայն՝ Արևելք և Արևմուտք, Ռուսաստանի Դաշնություն- Ուկրաինա հակամարտությունով պայմանավորված: Կարծում եմ, որ եթե մենք հենց այդպես որոշումներ կայացնենք փաստերի, իրողությունների հիման վրա, ապա մենք կարող ենք դիմագրավել մարտահրավերներին, ինչքան էլ որոշումները մեզ դուր գան կամ չգան, որովհետև կարող է որևէ բանի հետ համաձայն չլինել, բայց մեր համաձայն չլինելուց կարող է իրողությունը չփոխվել: Եթե մենք կրկին տրվենք էմոցիաներին և չառաջնորդվենք ողջամտությամբ և ողջախոհությամբ, ավելի մեծ կորուստներ կունենք, ինչը չպետք է թույլ տանք»,- շեշտեց Թորոսյանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի Հանրապետության Անկախության հռչակագրի ընդունման 32-ամյակի առիթով շնորհավորական ուղերձում հայտարարել էր, որ Հայաստանի անկախության գործընթացը դեռ չի ավարտվել մինչև օրս, այն նման է առողջության, որի մասին հոգ պիտի տանես ամեն օր: Ըստ վարչապետի՝ կառավարությունն ամեն օր պայքարում է Հայաստանի անկախության համար: Խոսելով անվտանգության մասին՝ Փաշինյանը ընդգծել է, որ «անկախությունը մեզ համար անվտանգություն է, որն ապահովող միջազգային կառուցակարգերը բոլորիս աչքի առաջ ճաք են տալիս, և առաջիններից այդ ճաքը ցավոք արտահայտվեց Լեռնային Ղարաբաղում»:
Վարչապետը նաև նշել էր, որ «անկախությունը մեզ համար ամուր դաշնակցային հարաբերություններ են, բայց դաշնակիցները միշտ չէ, որ միայն քեզ են դաշնակից, այլև նրանց, ովքեր դաշնակցում են քո դեմ»:

Armenian lawmaker calls for not giving in to emotions at this crucial period for country
YEREVAN, AUGUST 29, ARMENPRESS. Member of Parliament of Armenia from the ruling Civil Contract faction Arsen Torosyan calls for being very broad-minded and wise and not giving in to emotions at this crucial period for the state in order to make right decisions.
Asked what was the message of the Armenian Prime Minister’s address over the 32nd anniversary of the adoption of the Declaration of Independence and what conclusions the society should draw, Torosyan refused to comment on the PM’s congratulatory address, stating that everyone can understand what the PM means. The lawmaker said that PM Nikol Pashinyan has always been sincere in his remarks both during the Cabinet meetings and the Q&As in the Parliament. Torosyan is confident that the Prime Minister will present in that way the agendas set before Armenia.
“I think that at this crucial period for the state and statehood, we need to be very broad-minded and wise for making right decisions, we should not give in to emotions in any way in order to be able to resist both the regional challenges, as well as those connected with broader, East and West, Russia-Ukraine conflict. I think that if we make decisions in that way based on facts and realities, we will be able to resist the challenges, no matter how much we like the decisions or not, because we may disagree with something, but the situation may not change with our disagreement. If we again give in to emotions and are not guided by common sense, we will have greater losses, which we must not allow”, he said.
In his congratulatory address on August 23, 2022, on the occasion of the 32nd anniversary of the adoption of the Declaration of Independence of Armenia, Prime Minister Nikol Pashinyan said that the process of Armenia’s independence de facto has not ended until today. He compared independence with health, stating that “even if you have it, you have to take care of it every day”. “The Government is fighting for the independence of the Republic of Armenia every day. Independence is security for us, the international structures that provide it are cracking in front of all of us, and one of the first cracks was unfortunately expressed in Nagorno-Karabakh. Independence is strong allied relations for us, but allies are not always allies of you, but of those who ally against you”, the PM said.