Հասկանում ենք, որ դեպի Եվրամիություն տանող ճանապարհը երկար է. Վահագն Խաչատուրյան
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն անդրադարձել է Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթաց սկսելու մասին Հայաստանի Ազգային ժողովի ընդունած օրենքին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը թեմային անդրադարձել է Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի հետ  համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«Մենք հասկանում ենք, որ դեպի Եվրամիություն տանող ճանապարհը երկար է, և այնպես չէ, որ մեր օրակարգում այդ հարցը հենց հիմա պետք է կատարվի, որովհետև մենք տեսել ենք և այն երկրների փորձը, որոնք այդ ճանապարհն անցել են. դա տարիներ է տևում և նույնիսկ կան երկրներ, որոնք դեռևս սպասում են այդ անդամակցությանը։ Այստեղ գաղափարական հարց կա․ եթե դուք ծանոթանաք Հայաստանի Սահմանադրությանը, որն ընդունվել է 1995 թվականին, ապա այնտեղ սահմանվում է, որ մենք ուզում ենք ազատ, ժողովրդավարական երկիր լինել, որտեղ իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին»,-ընդգծել է Վահագն Խաչատուրյանը։
Հանրապետության նախագահը շեշտել է, որ Հայաստանը ժողովրդավարական ճանապարհով դեպի առաջ գնալու սկզբունքները կրող երկիր է, և դա իրականություն դարձնելու ձևերից մեկը Եվրոպական միությունն է։
«Մենք լսել ենք, տեսել ենք դրա հետ կապված այն տարբեր գնահատականներն ու ընկալումները, որոնք վախ առաջացնելու միտումներ ունեն։ Բայց դրանք ընդհանուր ոչինչ չունեն այն ամենի հետ, ինչին մենք ձգտում ենք։ Թե ե՞րբ կավարտվի այդ գործընթացը, ես չեմ կարող ասել և չեմ կարծում՝ այստեղ ներկաներից որևէ մեկը կկարողանա ասել, բայց այն, որ մենք ունենք աջակցության կարիք՝ այդ թվում նաև Գերմանիայի Դաշնության կողմից, դա միանշանակ է»,-նշել է Վահագն Խաչատուրյանը՝ ցանկություն հայտնելով, որ այդ ամենը Հայաստանի հասարակության համար ավելի հեշտ լինի, առանց ցնցումների։
ՀՀ նախագահը կարևոր է համարել, որ այս հարցում չկա որևէ պարտադրանք, այլ ընդամենը կա ընկալում, գործընկերություն և առաջ շարժվելու ցանկություն։
Խաչատուրյանը վստահություն է հայտնել, որ Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև վիզաների ազատականացման շուրջ գործընթացը դրական առաջընթաց կունենա, իսկ ինչ վերաբերում է անելիքներին, ապա դրանք պետք է կատարվեն Հայաստանի կողմից։
Հանրապետության նախագահը նաև հիշեցրել է, որ Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև արդեն իսկ կա շատ կարևոր փաստաթուղթ՝ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին 2017 թվականին ստորագրված փաստաթուղթը, որի շուրջ կողմերը մշտապես քննարկումների մեջ են գտնվում, և որի շրջանակներում Հայաստանը շարունակում է իրականացնել իր վրա վերցրած պարտավորությունները։
Նախագծի փոփոխված վերջնական ձևակերպմամբ սահմանվում է. «Հայաստանի Հանրապետությունը, նպատակ ունենալով զարգացնել ժողովրդավարական ինստիտուտները, բարձրացնել հասարակության բարեկեցությունը, ամրապնդել երկրի անվտանգությունը, դիմակայունությունը և իրավունքի գերակայությունը, հայտարարում է Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկը»։

The path to EU integration is long - President Khachaturyan
The President of the Republic of Armenia Vahagn Khachaturyan at a joint press conference with his German counterpart Frank-Walter Steinmeier in Yerevan touched upon the Armenian Parliament’s adoption of the bill on EU integration.
“We know the path to the European Union is long. We have witnessed the experience of the countries that have gone through this path; it takes years and there are even countries that are still waiting for it. There is an ideological matter here - the Constitution of Armenia, which was adopted in 1995, stipulates that Armenia strives for a free, democratic country, where the power belongs to the people,” said Khachaturyan.
The President of the Republic emphasized that Armenia is a country that carries the principles of moving forward on a democratic path, and the European Union is a way to make it a reality.
"We have heard and seen various assessments and perceptions on this matter, which, "cause fear". However, they have nothing to do with everything we strive for. I cannot say when this process is implemented, but the fact that we need support, including from the German Federation, is clear," Khachaturyan noted.
The President of the Republic of Armenia  underscored the importance of absence of compulsion in this matter, the President noted that there is  only perception, partnership and a desire to move forward.
Khachaturyan expressed confidence that the process of visa liberalization between Armenia and the EU will make positive progress, and as for the tasks to be done, they must be carried out by Armenia.
The President of the Republic noted that “there is already a very important document between Armenia and the EU - the document on Comprehensive and Enhanced Partnership signed in 2017, around which the parties are constantly in discussions, and within which Armenia continues to implement the obligations it has undertaken.
The Armenian parliament adopted on March 26 the bill on EU integration at second and final reading.
The amended final wording of the document states: "Armenia, with the goal of developing democratic institutions, improving the welfare of society, strengthening the country's security, sustainability, and the rule of law, announces the start of the EU membership process.''