«Սուրմալու»-ում տեղի ունեցած պայթյունի դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթով 4 անձ ձերբակալվել է
«Սուրմալու»-ում տեղի ունեցած պայթյունի դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթով  4 անձ ձերբակալվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևան քաղաքի դատախազությունում 2022 թվականի օգոստոսի 25-ին ստացվել և ուսումնասիրվել են սույն թվականի օգոստոսի 14-ին ժամը 13:30-ի սահմաններում Երևան քաղաքի Արշակունյաց պողոտայի 15-րդ հասցեում գտնվող «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած պայթյունի դեպքով նախաձեռնված և ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում քննվող քրեական վարույթի նյութերը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Գլխավոր դատախազությունից, ուսումնասիրության արդյունքում քրեական վարույթի նյութերում առկա, անձանց կողմից հանցանքի կատարման մասին վկայող փաստերի հիման վրա 25.08.2022 թ. քրեական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազն իր նախաձեռնությամբ որոշում է կայացրել երկու անձի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 357-րդ հոդվածի 2-րդ մասով( Հոդված 357.Հրդեհային անվտանգության կանոնները կամ պահանջները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ կամ այլ ծանր հետևանք` ) հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին: Որոշումներն ուղարկվել են քննիչին և հանձնարարություն է տրվել օրենքով սահմանված ժամկետում նշված անձանց մեղադրանք ներկայացնել և կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդություն ներկայացնել դատարան:
Բացի այդ, քրեական վարույթի նյութերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է նաև, որ առկա փաստերը վկայում են ևս երկու անձի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 165-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (Հոդված 165. անզգուշությամբ երկու կամ ավելի անձանց կյանքից զրկելը)հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու բավարար հիմքերի առկայության մասին, ուստի քննիչին հանձնարարվել է քրեական վարույթ նախաձեռնել նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքի 165-րդ հոդվածով և ձեռնամուխ լինել դրանում մեղավոր անձանց քրեական հետապնդում հարուցելուն ուղղված վարույթային գործողություններ կատարելուն:Նույն օրը քննիչի կողմից ՀՀ քրեական օրենսգրքի 165-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ և նշված անձանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու միջնորդություններ են ներկայացվել դատախազին, որոնք բավարարվել են:
Արդեն 26.08.2022թ. չորս անձ ձերբակալվել է՝ երկուսը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 357-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, երկուսը՝ 165-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Քրեական վարույթի նախաքննության մանրամասների վերաբերյալ կտրվի լրացուցիչ տեղեկատվություն:

По делу о взрыве в ТЦ «Сурмалу» задержаны 4 человека
25 августа 2022 года в прокуратуру города Еревана поступили, и были изучены материалы уголовного производства по делу о взрыве, произошедшем 14 августа с. г. в торговом центре «Сурмалу» по адресу проспект Аршакуняц 15, г. Ереван. Дело расследуется в отделе по расследованию тяжких преступлений Следственного комитета РА по городу Ереван.
Как сообщили «Арменпресс»  в Генеральной прокуратуре, в результате изучения, на основании обстоятельств материалов уголовного дела, свидетельствующих о совершении преступления, прокурор, осуществляющий контроль за законностью уголовного производства, 25.08.2022г. по собственной инициативе, вынес решения о возбуждении уголовного дела в отношении двух лиц по части 2 статьи 357 УК РА (нарушение правил или требований пожарной безопасности, повлекшее по неосторожности смерть человека, или иные тяжкие последствия). Решения направлеыо следователю и даны указания о возбуждении уголовного дела в отношении указанных лиц в установленный законом срок и представлении в суд ходатайства об избрании меры пресечения в виде заключения под стражу.
Кроме того, при изучении материалов уголовного производства также установлено, что имеющиеся факты свидетельствуют о наличии достаточных оснований для возбуждения публичного уголовного преследования еще двух лиц по ч. 2 ст. 165 УК РА (лишение жизни двух и более лиц по неосторожности), в связи с чем, следователю поручено возбудить уголовное дело по статье 165 УК РА и приступить к процессуальным действиям, направленным на привлечение к ответственности виновных лиц. Решения о возбуждении уголовного дела в отношении указанных лиц были представлены прокурору, которые были удовлетворены.
26.08.2022 были арестованы четыре человека: двое по ч. 2 ст. 357 и двое по ч. 2 ст. 165 УК РА. О деталях уголовного расследования будет предоставлена дополнительная информация.
Уведомление: Лицо, подозреваемое или обвиняемое в предполагаемом преступлении, считается невиновным, пока его вина не будет доказана в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом РА, вступившим в законную силу приговором суда.