ԱԺ-ն արտահերթ կարգով կքննարկի հրավառությունների կազմակերպման կարգը խստացնելու նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի աշնանային նստաշրջանում նախատեսվում է քննարկման ներկայացնել հրավառությունների կազմակերպման կարգի խստացման նախագիծը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում այս մասին նշեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ Տիգրան Ավինյանը, ով եկել էր «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնի տարածք՝ ծանոթանալու պայթյունից հետո իրականացվող որոնողափրկարարական աշխատանքներին:
«Որոնողափրկարարական աշխատանքները մոտենում են ավարտին: Ես հատուկ ուզում եմ ընդգծել փրկարարների աշխատանքի որակը և շնորհակալություն հայտնել նրանց: Ինչ վերաբերում է տեղի ունեցած ողբերգությանը, ապա այն շատ  ցավալի է ու սթափեցնող: Վստահ եմ՝ սա կլինի առիթ մտածելու նման նյութերի պահպանման, մեր մասնավոր առիթներին հրավառություն անցկացնելու վերաբերյալ: Դեռ 2021 թվականին քննարկվել ու կառավարության կողմից հավանության էր արժանացել մի նախագիծ, որը գրեթե սահմանափակում էր հրավառական միջոցների օգտագործումը մասնավոր միջոցառումների ժամանակ: Նման միջոցների օգտագործումը նախագծով թույլատրվում էր միայն պետական, համայնքային տոների ժամանակ: Կա մեծ գործարար ոլորտ, որը փոխկապակցված է այս հարցին, սակայն կարծում եմ, որ այդ կոշտ որոշումը պետք է ամեն դեպքում կայացվի: Խոսել եմ պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանի հետ, ով համահեղինակն է այդ նախագծի, և ԱԺ առաջին նստաշրջանի ժամանակ հարցն արտահերթ կքննարկվի»,-ասաց Տիգրան Ավինյանը:
Լրագրողները հետաքրքրվեցին, թե արդյոք բավարար չափով վերահսկողություն չի իրականացվում, չէ՞ որ տեսչական մարմինն արձանագրել էր բազմաթիվ խախտումներ հրդեհային անվտանգության պահպանման հարցերի հետ կապված: Ի պատասխան լրագրողների հարցադրմանը՝ Տիգրան Ավինյանը նշեց, որ  4 տոննա հրավառական նյութերի պահպանումը մեկ տեղում արդեն իսկ շատ մեծ ռիսկ է: Այդ պարագայում նույնիսկ լավագույն հովացման համակարգերն արդյունավետ չէին լինի:
«4 տոննա հրավառական նյութերի պահպանումը մեկ տեղում մեծ վտանգ է ներկայացնում: Փոքր կայծը կարող է բերել նման հետևանքների: Հարուցված է քրեական գործ, որի շրջանակում կպարզաբանվեն բոլոր հարցերը: Դրանից բացի, ես կարծում եմ, որ ինքներս պետք է կարողանանք հրավառության այս մշակույթից հրաժարվել: Պարտադիր չէ, որ մեր առիթին մասնակցեն 10 կմ հեռավորության վրա գտնվող շենքերի, տների բնակիչները: Մի կողմից խաթարում ենք այդ մարդկանց անդորրը, մյուս կողմից տեսնում ենք, թե նման նյութերի պահպանումը ինչ հետևանքի կարող է բերել»,-ասաց Տիգրան Ավինյանը:
Նա ընդգծեց, որ կառավարությունը պետք է անդրադառնա ինչպես այս, այնպես էլ այլ տեղերում պահվող վտանգավոր թափոնների հարցին:

Parliament to debate banning fireworks
YEREVAN, AUGUST 17, ARMENPRESS. Parliament will hold an emergency discussion during its upcoming session on the bill seeking to introduce stricter control on the use of fireworks, Civil Contract Party Board Member Tigran Avinyan told reporters near the Surmalu market where search-and-rescue operations are ongoing following the deadly August 14 explosion.
“The search-and-rescue operations are nearing completion. I’d like to specially underscore the high-quality work done by the rescuers and thank them. Regarding what has happened, it was very regrettable and sobering. I am sure this will be an occasion to think about how these materials are stored and the use of fireworks during private occasions. Back in 2021, a bill was discussed and approved by the government which would virtually restrict any use of fireworks during private events. The use of such materials would be allowed only during national and municipal holidays. There is a large business sector linked to this issue, however I believe that this strict decision must nevertheless be taken. I have spoken to Member of Parliament Sisak Gabrielyan, who co-authored that bill, and this issue will be debated by an emergency procedure during the first sitting of parliament,” Avinyan said.
Asked whether or not the control was insufficient given that the inspection agency had recorded numerous fire-safety violations, Avinyan said that nevertheless the storage of 4 tons of pyrotechnics in a single place is already a big risk in itself and even the best cooling systems wouldn’t have ensured safety.
“Storing 4 tons of pyrotechnic materials in a single place poses big hazards. A small spark can bring to such consequences. A criminal case is opened and investigators will determine all circumstances. Besides, I think we ourselves ought to abandon this culture of fireworks. People living in buildings some 10 kilometers away shouldn’t necessarily participate in an event where fireworks are used. On one hand we breach their peace, and on the other hand we see the consequences that can happen as a result of keeping these kinds of materials,” Avinyan said.
Avinyan called on the government to address the safety issue of storing hazardous materials in this market, as well as elsewhere.
Earlier authorities said that 4 tons of explosive materials were stored in the firework warehouse which exploded in the Surmalu market.