ԱԺ-ն արտահերթ կարգով կքննարկի հրավառությունների կազմակերպման կարգը խստացնելու նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի աշնանային նստաշրջանում նախատեսվում է քննարկման ներկայացնել հրավառությունների կազմակերպման կարգի խստացման նախագիծը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում այս մասին նշեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ Տիգրան Ավինյանը, ով եկել էր «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնի տարածք՝ ծանոթանալու պայթյունից հետո իրականացվող որոնողափրկարարական աշխատանքներին:
«Որոնողափրկարարական աշխատանքները մոտենում են ավարտին: Ես հատուկ ուզում եմ ընդգծել փրկարարների աշխատանքի որակը և շնորհակալություն հայտնել նրանց: Ինչ վերաբերում է տեղի ունեցած ողբերգությանը, ապա այն շատ  ցավալի է ու սթափեցնող: Վստահ եմ՝ սա կլինի առիթ մտածելու նման նյութերի պահպանման, մեր մասնավոր առիթներին հրավառություն անցկացնելու վերաբերյալ: Դեռ 2021 թվականին քննարկվել ու կառավարության կողմից հավանության էր արժանացել մի նախագիծ, որը գրեթե սահմանափակում էր հրավառական միջոցների օգտագործումը մասնավոր միջոցառումների ժամանակ: Նման միջոցների օգտագործումը նախագծով թույլատրվում էր միայն պետական, համայնքային տոների ժամանակ: Կա մեծ գործարար ոլորտ, որը փոխկապակցված է այս հարցին, սակայն կարծում եմ, որ այդ կոշտ որոշումը պետք է ամեն դեպքում կայացվի: Խոսել եմ պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանի հետ, ով համահեղինակն է այդ նախագծի, և ԱԺ առաջին նստաշրջանի ժամանակ հարցն արտահերթ կքննարկվի»,-ասաց Տիգրան Ավինյանը:
Լրագրողները հետաքրքրվեցին, թե արդյոք բավարար չափով վերահսկողություն չի իրականացվում, չէ՞ որ տեսչական մարմինն արձանագրել էր բազմաթիվ խախտումներ հրդեհային անվտանգության պահպանման հարցերի հետ կապված: Ի պատասխան լրագրողների հարցադրմանը՝ Տիգրան Ավինյանը նշեց, որ  4 տոննա հրավառական նյութերի պահպանումը մեկ տեղում արդեն իսկ շատ մեծ ռիսկ է: Այդ պարագայում նույնիսկ լավագույն հովացման համակարգերն արդյունավետ չէին լինի:
«4 տոննա հրավառական նյութերի պահպանումը մեկ տեղում մեծ վտանգ է ներկայացնում: Փոքր կայծը կարող է բերել նման հետևանքների: Հարուցված է քրեական գործ, որի շրջանակում կպարզաբանվեն բոլոր հարցերը: Դրանից բացի, ես կարծում եմ, որ ինքներս պետք է կարողանանք հրավառության այս մշակույթից հրաժարվել: Պարտադիր չէ, որ մեր առիթին մասնակցեն 10 կմ հեռավորության վրա գտնվող շենքերի, տների բնակիչները: Մի կողմից խաթարում ենք այդ մարդկանց անդորրը, մյուս կողմից տեսնում ենք, թե նման նյութերի պահպանումը ինչ հետևանքի կարող է բերել»,-ասաց Տիգրան Ավինյանը:
Նա ընդգծեց, որ կառավարությունը պետք է անդրադառնա ինչպես այս, այնպես էլ այլ տեղերում պահվող վտանգավոր թափոնների հարցին:

Парламент на осенней сессии обсудит проект ужесточения порядка организации фейерверков
На осенней сессии НС РА планируется представить проект ужесточения порядка организации фейерверков. Как передает «Арменпресс», об этом журналистам сообщил член Правления партии «Гражданский договор» Тигран Авинян, приехавший на территорию торгового центра «Сурмалу» для ознакомления с проведенными после взрыва поисково-спасательными работами.
«Поисково-спасательные работы близятся к завершению. Особо хочу отметить качество работы спасателей и поблагодарить их за это. Что касается случившейся трагедии, то она очень болезненная и отрезвляющая. Я уверен, что есть повод задуматься о хранении таких материалов, о фейерверках по частным случаям. Еще в 2021 году правительство обсудило и одобрило законопроект, который практически ограничил бы использование фейерверков на частных мероприятиях. Проект разрешал использование таких средств только во время государственных и общественных праздников. С этим вопросом связан большой бизнес-сектор, но я думаю, что в любом случае нужно принять жесткое решение. Я говорил с депутатом Сисаком Габриеляном, который является соавтором этого проекта, и этот вопрос в экстренном порядке будет рассмотрен на первой сессии НС», - сказал Тигран Авинян.
На вопросы журналистов о надлежащем надзоре, поскольку проверяющий орган ранее зафиксировал множество нарушений, связанных с вопросами пожарной безопасности, Тигран Авинян ответил, что хранение 4 тонн пиротехники в одном месте - это уже очень большой риск. В этом случае даже самые лучшие системы охлаждения не будут эффективны.
«Хранение 4 тонн пиротехники в одном месте уже представляет большую опасность. К таким последствиям могла бы привести и небольшая искра. Возбуждено уголовное дело, в рамках которого будут выяснены все обстоятельства. Помимо этого, я думаю, мы и сами должны отказаться от этой культуры проведения фейерверков. Жители зданий и домов, расположенных на расстоянии 10 км, не обязаны участвовать в нашем мероприятии. С одной стороны, мы нарушаем покой этих людей, с другой стороны, мы видим последствия хранения таких материалов», - сказал Тигран Авинян.
Он подчеркнул, что правительство должно решить и этот вопрос, и вопрос с опасными отходами, хранящимися в других местах.