Էլեկտրոնային հարցաթերթիկներով 10-օրյա մարդահամար՝ Հայաստանում. ինչ հարցերի են պատասխանելու քաղաքացիները
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի անկախության պատմության մեջ կանցկացվի երրորդ մարդահամարը, հարցաթերթիկներն առաջին անգամ կլինեն էլեկտրոնային տարբերակով, այն կտևի 10 օր, կհավաքագրվեն տվյալներ նաև մարդկանց կրթության, առողջության, աշխատանքի, բնակպայմանների վերաբերյալ, արդյունքները պատրաստ կլինեն 1 տարուց: «Արմենպրես»-ը նախատեսվող մարդահամարի, նախորդներից տարբերության մասին զրուցել է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի մարդահամարի գործառնական վարչության պետ Վարդան Գևորգյանի հետ:
«Մարդահամարը կանցկացվի 2022 թվականի հոկտեմբերի 13-22-ը ներառյալ: Կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով մարդահամարը 2 անգամ հետաձգվեց. պետք է անցկացվեր 2020-ին, հետաձգվեց՝ 2021-ին, և վերջնական որոշվեց անցկացնել 2022 թվականին»,-ասաց Գևորգյանը:
Ըստ օրենքի՝ մարդահամար անցկացվում է յուրաքանչյուր 10 տարին մեկ, սրանից առաջ Հայաստանում անցկացվել են 2001 և 2011 թվականներին:
Այս տարի առաջին անգամ մարդահամարի համար օգտագործվելու է համակցված մեթոդը: Հիմնական կարևոր չոր թվերը ստացվելու են վարչական ռեգիստրից՝ ազգություն, քաղաքացիություն, տարիք, սեռ թեև՝ այդ հարցերը հետո ուղղվելու են նաև հարցվողներին:
«Օգտվելու ենք վարչական ռեգիստրից և կատարելու ենք ընտրանքային հարցում՝ 25 տոկոսի չափով: Համակարգն ավտոմատ կերպով կատարում է ընտրություն»,-ասաց նա:
Այսինքն, հաշվարարն այցելելու է յուրաքանչյուր բնակավայրի յուրաքանչյուր 4-րդ տնային տնտեսություն, պլանշետի միջոցով լրացնելու է էլեկտրոնային հարցաթերթ: Առաջին անգամ է, որ այն անցկացվում է էլեկտրոնային եղանակով: Հարցերն ուղղված են լինելու տվյալ պահին տվյալ հասցեում բնակվող չափահաս անձին:
Հարցաթերթիկում լինելու են նախ անհատական հարցեր՝ անուն-ազգանուն, ծննդյան օր, ամիս, տարի, սեռ, անձի գրանցման վերաբերյալ տեղեկատվություն և այլն: Քաղաքացիներից կհարցնեն նաև քաղաքացիության երկիրը, քաղաքացիության երկրորդ երկիրը, գոյության միջոցի հիմնական աղբյուրները: Նաև հետաքրքրվելու են, թե հարցման պահին մշտապես որտեղ են գտնվում տան անդամները, այսինքն՝ մշտապես ներկա, ժամանակավոր ներկա կամ բացակա: Կան հարցեր նաև կրթության, առողջության վերաբերյալ, աշխատանքի, բնակպայմանների, ամուսնական կարգավիճակի, զբաղմունքի և այլնի վերաբերյալ:
Ըստ Գևորգյանի՝ հարցերը նախորդ մարդահամարների համեմատությամբ շատ չեն փոխվել, ավելացել են որոշակի հարցեր. օրինակ՝ առողջության վիճակի և այլնի վերաբերյալ: Ընդհանուր առմամբ ներառված է լինելու 39 հիմնական հարց և տնային տնտեսության բնակպայմանների վերաբերյալ ևս 5 հարց:
«Օրենքը սահմանում է, որ հարցերին պետք է պարտադիր պատասխանեն: Բայց կան որոշակի հարցեր, որոնց պատասխանից մարդիկ կարող են հրաժարվել, այդ հարցերն ազգության, լեզվի, կրոնի վերաբերյալ են: Անհատական տվյալները գաղտնիք են, մենք չենք հրապարակում: ԴԱ օրենքով է սահմանված: Մենք հրապարակում ենք միայն հավաք տվյալները: Այսինքն՝ մարդիկ պատասխանելիս կարող են որևէ կասկած չունենալ: Իրենց ճիշտ պատասխաններից են կախված մեր արդյունքները»,-վստահեցրեց Գևորգյանը:
Եթե Հայաստանում անցկացված նախորդ մարդահամարների արդյունքում տվյալները մուտքագրվել են համակարգ, որի համար հատուկ մուտքագրողների են վարձել, ապա հիմա, երբ հարցաթերթիկներն էլեկտրոնային են, դա արվում է միանգամից էլեկտրոնային ձևով, այսինքն՝ լրացված հարցաթերթն ավտոմատ կերպով ուղարկվում է սերվեր:
«Ավարտից հետո բավականին աշխատանք է տարվելու: Արդյունքներն ամփոփ թվով կարող են պատրաստ լինել մյուս տարվա առաջին եռամսյակում, իսկ ընդհանուր հրապարակումը կլինի հաջորդ տարվա չորրորդ եռամսյակում»,-ասաց վարչության պետը:
Այսպիսով, կհրապարակվեն տվյալներ մշտական բնակչություն, առկա բնակչության, ժամանակավոր բացակայության, բնակչության սեռի, տարիքի, կրթության, սոցիալական, առողջական վիճակի և այլնի վերաբերյալ՝ ընդհանրացված կերպով, չի հրապարակվելու անհատական ոչինչ:
Մաքսիմալ ճշգրիտ տվյալներ ստանալու համար Գևորգյանը կարևորեց, որ քաղաքացիները ճիշտ, հստակ պատասխաններ տան: Նա հորդորեց բնակիչներին պատասխանել հարցերին, հաշվարարներին տուն թողնել: Իսկ, եթե կլինեն մարդիկ, որոնք չեն ցանկանա, որ հաշվարարը մտնի տուն, ապա հաշվարարը կարող է թողնել ծանուցում, և տնային տնտեսությունից մեկը գնա տվյալ բնակավայրում առանձնացված վայր և պատասխանի հաշվարարի հարցերին:
Աշխատանքներին ներգրավված են լինելու մոտ 2200 հաշվարար, յուրաքանչյուր 5-6 հաշվարարի համար՝ 1 հրահանգիչ-հսկիչ և 27 համակարգող: Նախապատրաստական աշխատանքները գրեթե ավարտին են մոտենում, ծրագիրը պատրաստ է, սերվերի փորձարկումներ են կատարվում:

10-дневная перепись населения в Армении по электронным анкетам: на какие вопросы будут отвечать граждане
10-дневная перепись населения в Армении по электронным анкетам: на какие вопросы
будут отвечать граждане
Будет проведена третья в истории независимой Армении перепись населения, анкеты впервые будут в электронной версии. Она продлится 10 дней, будут собраны данные об образовании, состоянии здоровья, работе, условиях жизни граждан. Результаты переписи будут готовы через 1 год. «Арменпресс» о планируемой переписи, ее отличиях от предыдущих беседовал с начальником Оперативного управления переписи населения Статистического комитета Республики Армения, Варданом Геворгяном.
«Перепись будет проведена с 13 по 22 октября 2022 года включительно. Из-за пандемии  перепись дважды откладывалась. Она должна была пройти в 2020 году, перенесли на 2021 год, после было принято решение провести ее в 2022 году», - сообщил Вардан Геворгян.
Согласно закону перепись проводится каждые 10 лет. До этой она проводилась в Армении в 2001 и 2011 годах.
В этом году для переписи впервые будет использован комбинированный метод. Основные важные сухие цифры будут получены из административного реестра: национальность, гражданство, возраст, пол, хотя эти вопросы позже также будут заданы респондентам.
«Мы воспользуемся административным реестром и проведем выборочное обследование в размере 25 %. Система автоматически сделает выбор», - сказал он.
Другими словами, счетчик посетит каждое 4-е домохозяйство в каждом населенном пункте, заполнит электронную анкету с помощью планшета. Впервые перепись будет проведена в электронном формате. Вопросы будут задаваться совершеннолетнему лицу, проживающему в данный момент по данному адресу.
В анкете будут личные вопросы: ФИО, дата рождения, месяц, год, пол, личные регистрационные данные и т.д. Также - страна гражданства, вторая страну гражданства, основные источники средств к существованию. Будут вопросы о членах домохозяйства, их месте нахождения, об образовании, состоянии здоровья, трудоустройстве, жилищных условиях, семейном положении, роде занятий и т.д.
По словам Вардана Геворгяна, в сравнении с предыдущими переписями вопросы особенно не  изменились, некоторые вопросы добавлены. Например, о состоянии здоровья. Всего будет  39 основных вопросов и 5 вопросов об условиях жизни.
«Закон предусматривает, что на все вопросы должны быть даны ответы. Но есть определенные вопросы, на которые люди могут отказаться отвечать, это вопросы о национальности, языке, религии. Персональные данные конфиденциальны, мы их не разглашаем. Это определяется законом. Мы публикуем только сводные данные. То есть у людей не может быть никаких сомнений при ответе. От их правильных ответов зависят наши результаты», - заверил Геворгян.
Результаты предыдущих переписей, проведенных в Армении, их данные вносились в систему, для чего нанимались специальные машинистки, теперь анкеты будут электронные, все будет в электронном формате, то есть заполненная анкета автоматически будет отправлена на сервер.
«После завершения должна быть проведена большая работа. Сводные итоги могут быть готовы в первом квартале следующего года, а общая публикация будет в четвертом квартале следующего года», - сказал глава ведомства.
Таким образом, будут опубликованы данные о постоянном населении, существующем населении, временном отсутствии, половой принадлежности, возрасте, образовании, социальном состоянии, состоянии здоровья и т. д. Ничего личного публиковаться не будет.
Вардан Геворкян подчеркнул, что для получения точных данных граждане должны давать правильные и четкие ответы. Он призвал жителей отвечать на вопросы, а счетчиков обойти все дома.
В работе будет задействовано около 2 200 счетчиков, для 5-6 счетчиков - 1 инструктор-контролер и 27 координаторов. Подготовительные работы почти завершены, программа готова, проходят тесты сервера.