Բաստիլի գրավումը և հայ-ֆրանսիական բարեկամությունը. Ֆրանսիայի Ազգային տոնի առթիվ տեղի ունեցավ տոնական միջոցառում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Ֆրանսիացի մեծ գրող Վիկտոր Հյուգոն իր մահից առաջ կոչ է արել ավարտել ֆրանսիական հեղափոխությունը և սկիզբ դնել մարդկային հեղափոխությանը: Ուղիղ 233 տարի առաջ՝ 1789 թ. հուլիսի 14-ին, Բաստիլի գրավումով սկսվեց Ֆրանսիական մեծ հեղափոխությունը, իսկ մարդկային հեղափոխությունն, ըստ ամենայնի, դեռ առջևում է: Ամեն դեպքում, այդ օրը մարդկության պատմության մեջ մտավ որպես Ֆրանսիական մեծ հեղափոխության սկիզբը, իսկ Ֆրանսիայում հուլիսի 14-ը նշվում է որպես Ազգային տոն: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը՝ հուլիսի 14-ին ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության դեսպանությունը մեծ ընդունելություն էր կազմակերպել Ֆրանսիայի Ազգային տոնի առթիվ՝ հրավիրելով պետական իշխանության մարմինների, քաղաքական դաշտի, Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչներին, հայ հասարակության շատ ու շատ անվանի գործիչների և պարզապես՝ Ֆրանսիայի բարեկամներին:
Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Լույոն շատ հուզված էր, քանի որ Ֆրանսիայի Ազգային տոնը վերջին անգամ այսպես ասած՝ «առկա ձևաչափով» նշվել էր երեք տարի առաջ՝ 2019 թ. հուլիսի 14-ին: Այդ ընթացքում Հայաստանը անցել է պատերազմի և համավարակի շատ ծանր ու դաժան ուղիով: Դեսպանի մտքերը նրանց հետ են, ովքեր զոհվեցին այդ ընթացում: Իր ելույթում Անն Լույոն հիշեց այսօր էլ շարունակվող պատերազմների և աշխարհի բազմաթիվ շրջաններում ժողովրդավարությանը սպառնացող վտանգների մասին՝ շեշտելով երկրի հանձնառությունը համամարդկային, ժողովրդավարական արժեքներին և միջազգային իրավունքի սկզբունքներին: Իսկ Հուլիսի 14-ն, ըստ դեսպանի, լավ առիթ է հիշեցնելու այդ ամենի մասին, նաև այն մասին, որ Ֆրանսիան «խորապես եվրոպական երկիր» է:
«Հուլիսի 14-ը նաև առիթ է հիշելու Ֆրանսիայի և Հայաստանի, ֆրանսիացիների և հայերի միջև եղբայրական կապերը և մեր ընդհանուր հանձնառությունները: Հանուն ժողովրդավարության՝ Հայաստանը վճռականորեն ընտրել է այդ ուղին և խիզախորեն հետամուտ է օրենքի գերակայության ամրապնդմանն ուղղված բարեփոխումներին՝ թույլ չտալով, որ իրեն շեղեն այդ նպատակից: Մենք ողջունում ենք այս հանձնառությունը, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության հետ մեր երկխոսության որակն ու անկեղծությունը։ Մենք բոլորս գիտենք, որ ժողովրդավարությունը երկար գործընթացի և հասարակության բոլոր բաղադրիչների հետ երկխոսության արդյունք է։ Դուք գիտեք, որ մենք ձեր կողքին ենք հայ երիտասարդների ապագայի և երկրի անվտանգության համար անհրաժեշտ այս գործընթացում», - հայտարարեց Ֆրանսիայի դեսպանը:
Դեսպանի խոսքով՝ Հուլիսի 14-ը լոկ պատմական իրողություն չէ, այն նաև ապագայի և կամքի խորհրդանիշն է:
«Հայաստանը բնական խաչմերուկ է, կամուրջ ազդեցության ոլորտների, մշակույթների, առևտրային շուկաների միջև: Մենք վճռական ենք օգնել նրան վերականգնելու այս ավանդույթը», - հավելեց Անն Լույոն:
Ելույթ ունեցավ նաև Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը՝ կառավարության և անձամբ իր անունից ջերմորեն շնորհավորելով Ֆրանսիայի Ազգային տոնի կապակցությամբ և ընդգծելով Բաստիլի գրավմամբ սկսված քաղաքական գործընթացների պատմական և համամարդկային նշանակությունը:
«Ավելի քան երկու դար առաջ ֆրանսիացի ժողովուրդը բացեց մարդու իրավունքների և ժողովրդավարական հենքով ապագայի նոր ուղի. դրանից ի վեր Ֆրանսիական մեծ հեղափոխության համամարդկային բարձր արժեքները շատ երկրների համար դարձան օրինակելի ուղեցույց», - նշեց փոխվարչապետը:
Խոսելով հայ-ֆրանսիական բարեկամության մասին՝ Մհեր Գրիգորյանը շեշտեց, որ այն դարերի պատմություն ունի:
«Հայերն ու ֆրանսիացիները միասին են եղել իրենց պատմության կարևոր և փորձություններով լի բազմաթիվ շրջադարձերում։ Մենք երբեք չենք մոռանա, որ 20-րդ դարի սկզբին Ֆրանսիան եղբայրական ձեռք մեկնեց ցեղասպանությունը վերապրած տասնյակ հազարավոր հայերին, ովքեր գտան իրենց երկրորդ հայրենիքը: Մեր երկու երկրների բարեկամությունը կարևոր հիմք դարձավ` հաստատելու բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն, ինչպես նաև արդյունավետ ու սերտ համագործակցություն բոլոր առանցքային ոլորտներում», - ասաց փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
Դեսպան Լույոյի և փոխվարչապետ Գրիգորյանի ելույթներից հետո սկսվեց միջոցառման երաժշտական մասը: Բեմում էին Հայաստանի ջազ նվագախումբը՝ Արմեն Հյուսնունցի ղեկավարությամբ, Փարիզ-Երևան բենդը՝ կազմված ֆրանսիացի և հայ երաժիշտներից, ապա հարթակը տրամարդվեց DJ-ներին:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հուլիսի 14-ին շնորհավորական նամակ էր հղել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին Ֆրանսիայի Ազգային տոնի կապակցությամբ: Ազգային տոնի առթիվ Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատուն էր այցելել նաև նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը:
Ֆրանսիական մեծ հեղափոխությամբ, որը փոխեց ոչ միայն Ֆրանսիայի, այլ մարդկության ողջ պատմության ընթացքը, ընդունված է համարել, որ սկսվել է երկրում բացարձակ միապետության և բռնապետության խորհրդանիշը դարձած Բաստիլ բանտ-ամրոցի գրավումով 1789 թվականի հուլիսի 14-ին: 1790 թվականից սկսած՝ Բաստիլի գրավման օրը՝ հուլիսի 14-ը, Ֆրանսիայում նշվում է որպես Ազգային տոն:

Великий французский писатель Виктор Гюго перед смертью призывал положить конец Французской революции и начать человеческую революцию. Ровно 233 года назад, 14 июля 1789 года, штурмом Бастилии началась Великая французская революция, а человеческая революция, судя по всему, еще впереди. В любом случае этот день вошел в историю человечества как начало Великой Французской революции, а во Франции 14 июля отмечается как Национальный праздник.
Как передает корр. Арменпресс, 14 июля посольство Французской Республики в Республике Армения организовало торжественный прием по случаю Национального праздника Франции, в котором приняли участие представители политические и государственные деятели, представители аккредитованных в Армении дипломатических миссий, известные общественные деятели и просто друзья Франции.
Чрезвычайный и Полномочный посол Французской Республики в Республике Армения Анн Луйо была очень взволнована, так как в последний раз Национальный праздник Франции отмечался в «очном формате» три года назад, в 2019 году. За это время Армения прошла очень тяжелый путь войны и пандемии. Мысли посла с теми, кто погиб при этом.
В своем выступлении Анн Луйо напомнила о продолжающихся войнах и угрозах демократии во многих регионах мира, подчеркнув приверженность страны универсальным, демократическим ценностям и принципам международного права. И 14 июля, по словам посла, — хороший повод напомнить обо всем этом, в том числе и о том, что Франция — «глубоко европейская страна».
«14 июля – это также повод вспомнить о братских связях между Францией и Арменией, французами и армянами, о наших общих обязательствах. Армения решительно выбрала путь демократии и смело проводит реформы, направленные на укрепление верховенства закона, не позволяя себе отклоняться от этой цели. Мы приветствуем это обязательство, а также качество и искренность нашего диалога с правительством Армении. Все мы знаем, что демократия является результатом длительного процесса и диалога со всеми элементами общества. Вы знаете, что мы на вашей стороне в этом процессе, необходимом для будущего армянской молодежи и безопасности страны», - заявила посол Франции.
По словам посла, 14 июля – это не только исторический факт, но и символ будущего и воли.
«Армения — естественный перекресток, мост между сферами влияния, культурами и торговыми рынками. Мы полны решимости помочь ей восстановить эту традицию», — добавила Анн Луйо.
Выступил также вице-премьер Республики Армения Мгер Григорян, тепло поздравив от имени правительства и от себя лично по случаю Национального праздника Франции и подчеркнув историческое и общечеловеческое значение политических процессов, начавшихся с захвата Бастилии.
«Более двух веков назад французский народ открыл новый путь в будущее, основанный на правах человека и демократии. С тех пор высокие общечеловеческие ценности Французской революции стали образцовым ориентиром для многих стран», - отметил вице-премьер.
Говоря об армяно-французской дружбе, Мгер Григорян подчеркнул, что она имеет многовековую историю.
«Армяне и французы были вместе во время многих важных и трудных поворотных моментов своей истории. Мы никогда не забудем, что в начале ХХ века Франция протянула братскую руку десяткам тысяч армян, переживших геноцид и обретших вторую родину. Дружба между нашими двумя странами стала важной основой для налаживания политического диалога на высоком уровне, а также эффективного и тесного сотрудничества во всех ключевых сферах», - сказал вице-премьер Мгер Григорян.