Բաստիլի գրավումը և հայ-ֆրանսիական բարեկամությունը. Ֆրանսիայի Ազգային տոնի առթիվ տեղի ունեցավ տոնական միջոցառում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Ֆրանսիացի մեծ գրող Վիկտոր Հյուգոն իր մահից առաջ կոչ է արել ավարտել ֆրանսիական հեղափոխությունը և սկիզբ դնել մարդկային հեղափոխությանը: Ուղիղ 233 տարի առաջ՝ 1789 թ. հուլիսի 14-ին, Բաստիլի գրավումով սկսվեց Ֆրանսիական մեծ հեղափոխությունը, իսկ մարդկային հեղափոխությունն, ըստ ամենայնի, դեռ առջևում է: Ամեն դեպքում, այդ օրը մարդկության պատմության մեջ մտավ որպես Ֆրանսիական մեծ հեղափոխության սկիզբը, իսկ Ֆրանսիայում հուլիսի 14-ը նշվում է որպես Ազգային տոն: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը՝ հուլիսի 14-ին ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության դեսպանությունը մեծ ընդունելություն էր կազմակերպել Ֆրանսիայի Ազգային տոնի առթիվ՝ հրավիրելով պետական իշխանության մարմինների, քաղաքական դաշտի, Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչներին, հայ հասարակության շատ ու շատ անվանի գործիչների և պարզապես՝ Ֆրանսիայի բարեկամներին:
Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Լույոն շատ հուզված էր, քանի որ Ֆրանսիայի Ազգային տոնը վերջին անգամ այսպես ասած՝ «առկա ձևաչափով» նշվել էր երեք տարի առաջ՝ 2019 թ. հուլիսի 14-ին: Այդ ընթացքում Հայաստանը անցել է պատերազմի և համավարակի շատ ծանր ու դաժան ուղիով: Դեսպանի մտքերը նրանց հետ են, ովքեր զոհվեցին այդ ընթացում: Իր ելույթում Անն Լույոն հիշեց այսօր էլ շարունակվող պատերազմների և աշխարհի բազմաթիվ շրջաններում ժողովրդավարությանը սպառնացող վտանգների մասին՝ շեշտելով երկրի հանձնառությունը համամարդկային, ժողովրդավարական արժեքներին և միջազգային իրավունքի սկզբունքներին: Իսկ Հուլիսի 14-ն, ըստ դեսպանի, լավ առիթ է հիշեցնելու այդ ամենի մասին, նաև այն մասին, որ Ֆրանսիան «խորապես եվրոպական երկիր» է:
«Հուլիսի 14-ը նաև առիթ է հիշելու Ֆրանսիայի և Հայաստանի, ֆրանսիացիների և հայերի միջև եղբայրական կապերը և մեր ընդհանուր հանձնառությունները: Հանուն ժողովրդավարության՝ Հայաստանը վճռականորեն ընտրել է այդ ուղին և խիզախորեն հետամուտ է օրենքի գերակայության ամրապնդմանն ուղղված բարեփոխումներին՝ թույլ չտալով, որ իրեն շեղեն այդ նպատակից: Մենք ողջունում ենք այս հանձնառությունը, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության հետ մեր երկխոսության որակն ու անկեղծությունը։ Մենք բոլորս գիտենք, որ ժողովրդավարությունը երկար գործընթացի և հասարակության բոլոր բաղադրիչների հետ երկխոսության արդյունք է։ Դուք գիտեք, որ մենք ձեր կողքին ենք հայ երիտասարդների ապագայի և երկրի անվտանգության համար անհրաժեշտ այս գործընթացում», - հայտարարեց Ֆրանսիայի դեսպանը:
Դեսպանի խոսքով՝ Հուլիսի 14-ը լոկ պատմական իրողություն չէ, այն նաև ապագայի և կամքի խորհրդանիշն է:
«Հայաստանը բնական խաչմերուկ է, կամուրջ ազդեցության ոլորտների, մշակույթների, առևտրային շուկաների միջև: Մենք վճռական ենք օգնել նրան վերականգնելու այս ավանդույթը», - հավելեց Անն Լույոն:
Ելույթ ունեցավ նաև Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը՝ կառավարության և անձամբ իր անունից ջերմորեն շնորհավորելով Ֆրանսիայի Ազգային տոնի կապակցությամբ և ընդգծելով Բաստիլի գրավմամբ սկսված քաղաքական գործընթացների պատմական և համամարդկային նշանակությունը:
«Ավելի քան երկու դար առաջ ֆրանսիացի ժողովուրդը բացեց մարդու իրավունքների և ժողովրդավարական հենքով ապագայի նոր ուղի. դրանից ի վեր Ֆրանսիական մեծ հեղափոխության համամարդկային բարձր արժեքները շատ երկրների համար դարձան օրինակելի ուղեցույց», - նշեց փոխվարչապետը:
Խոսելով հայ-ֆրանսիական բարեկամության մասին՝ Մհեր Գրիգորյանը շեշտեց, որ այն դարերի պատմություն ունի:
«Հայերն ու ֆրանսիացիները միասին են եղել իրենց պատմության կարևոր և փորձություններով լի բազմաթիվ շրջադարձերում։ Մենք երբեք չենք մոռանա, որ 20-րդ դարի սկզբին Ֆրանսիան եղբայրական ձեռք մեկնեց ցեղասպանությունը վերապրած տասնյակ հազարավոր հայերին, ովքեր գտան իրենց երկրորդ հայրենիքը: Մեր երկու երկրների բարեկամությունը կարևոր հիմք դարձավ` հաստատելու բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն, ինչպես նաև արդյունավետ ու սերտ համագործակցություն բոլոր առանցքային ոլորտներում», - ասաց փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
Դեսպան Լույոյի և փոխվարչապետ Գրիգորյանի ելույթներից հետո սկսվեց միջոցառման երաժշտական մասը: Բեմում էին Հայաստանի ջազ նվագախումբը՝ Արմեն Հյուսնունցի ղեկավարությամբ, Փարիզ-Երևան բենդը՝ կազմված ֆրանսիացի և հայ երաժիշտներից, ապա հարթակը տրամարդվեց DJ-ներին:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հուլիսի 14-ին շնորհավորական նամակ էր հղել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին Ֆրանսիայի Ազգային տոնի կապակցությամբ: Ազգային տոնի առթիվ Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատուն էր այցելել նաև նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը:
Ֆրանսիական մեծ հեղափոխությամբ, որը փոխեց ոչ միայն Ֆրանսիայի, այլ մարդկության ողջ պատմության ընթացքը, ընդունված է համարել, որ սկսվել է երկրում բացարձակ միապետության և բռնապետության խորհրդանիշը դարձած Բաստիլ բանտ-ամրոցի գրավումով 1789 թվականի հուլիսի 14-ին: 1790 թվականից սկսած՝ Բաստիլի գրավման օրը՝ հուլիսի 14-ը, Ֆրանսիայում նշվում է որպես Ազգային տոն:

YEREVAN, JULY 15, ARMENPRESS. The great French writer Victor Hugo called before his death to bring to end the French Revolution and start a human revolution. Exactly 233 years ago, July 14, 1789, the storming of the Bastille began the great French Revolution, and the human revolution, by all appearances, is yet to come. Anyway, that day went down in human history as the beginning of the great French Revolution, and in France July 14 is celebrated as a National Day. The correspondent of ARMENPRESS reports on July 14, the Embassy of the Republic of France in Armenia organized a grand reception on the occasion of the National Day of France, inviting representatives of state authorities, the political field, accredited diplomatic missions in Armenia, many famous figures of the Armenian society and simply friends of France.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of France to Armenia Anne Louyot was very excited, because the last time the French National Day was celebrated in the "existing format" was three years ago, in 2019. During this period, Armenia went through a very hard and cruel path of war and pandemic. The Ambassador's thoughts are with those who lost their lives during this time. In her speech, Anne Louyot recalled the ongoing wars and threats to democracy in many regions of the world, stressing her country's commitment to universal, democratic values and the principles of international law. And July 14, according to the Ambassador, is a good occasion to remind about all that, also about the fact that France is a "deeply European country".
"July 14 is also an opportunity to remember the fraternal ties between France and Armenia, the French and Armenians, and our common commitments. For the sake of democracy, Armenia has resolutely chosen that path and is courageously pursuing reforms aimed at strengthening the rule of law, banning the attempts to be diverted from that goal. We welcome this commitment, as well as the quality and sincerity of our dialogue with the Armenian government. We all know that democracy is the result of a long process and dialogue with all segments of society. You know that we stand with you in this process necessary for the future of Armenian youth and the security of the country," the French Ambassador said.
According to the Ambassador, July 14 is not only a historical fact, it is also a symbol of the future and will.
"Armenia is a natural crossroads, a bridge between spheres of influence, cultures, and commercial markets. We are determined to help Armenia restore this tradition," Anne Louyot said.
The Deputy Prime Minister of the Republic of Armenia Mher Grigoryan also gave a speech, warmly congratulating on behalf of the Government and himself on the occasion of the National Day of France and emphasized the historical and universal significance of the political processes that began with the Storm of the Bastille.
"More than two centuries ago, the French people opened a new path for the future based on human rights and democracy. Since then, the high universal values of the French Revolution have become an exemplary guide for many countries," the Deputy Prime Minister noted.
Speaking about the Armenian-French friendship, Mher Grigoryan emphasized that it has a centuries-old history.
"The Armenian and French peoples have been together in many important moments of their history full of trials. We will never forget that at the beginning of the 20th century, France extended a fraternal hand to tens of thousands of Armenians who survived the genocide and found their second homeland.
The friendship between our two countries became an important basis for establishing a high-level political dialogue, as well as effective and close cooperation in all key areas," said Deputy Prime Minister Mher Grigoryan.