Պետության ներքին անվտանգային միջավայրն ավելի կառավարելի կդառնա. Քոչարյանը՝ ՆԳՆ ստեղծման ծրագրերի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում պետությունը Ներքին գործերի նախարարություն ստեղծելով և բազմաթիվ այլ փոփոխություններով նպատակ ունի համակարգում ծառայության անցնելը դարձնել ավելի գրավիչ, պետության ներքին անվտանգային միջավայրն՝ ավելի կառավարելի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը «Ներքին գործերի նախարարության ստեղծումը, քաղաքացիական վերահսկողության կարեւորությունը» թեմայով խորհրդարանական լսումներում:
«ՀՀ կառավարության 2021-2026 թվականների ծրագրի անվտանգության ոլորտին վերաբերող բարեփոխումների հատվածում առանձնահատուկ տեղ են զբաղեցնում ոստիկանության ռեֆորմները՝ Ներքին գործերի նախարարության ստեղծման առաջնահերթությամբ: Նշված բարեփոխումների շրջանակներում մենք կարողացանք մայրաքաղաքում և արդեն որոշ մարզերում ստեղծել պարեկային ծառայությունը, որի գործունեության շրջանակն աստիճանաբար ընդլայնվում է Հանրապետության տարբեր բնակավայրերով: Այն իր բարձր պրոֆեսիոնալիզմով կդառնա մրցունակ և շարունակաբար կընդլայնի մասնագիտական կարողությունները»,-ասաց Քոչարյանը:
Ըստ Քոչարյանի՝ Ներքին գործերի նախարարությունը վերականգնելով՝ պետությունը կլուծի միանգամից մի քանի կարևոր խնդիրներ: Կսահմանվեն ՆԳՆ-ի հստակ գործառույթները, կներդրվի կադրային պատրաստման նոր համակարգ: Ներքին գործերի նախարարությունը, փաստորեն, կդառնա ոլորտային ներքին քաղաքականություն մշակող մարմին:
«Ուժային կառույցների նկատմամբ ժողովրդավարական վերահսկողություն իրականացնելը խորհրդարանական կառավարման մոդելով առաջնորդվող երկրների կարևոր սկզբունքներից մեկն է: Իսկ ՆԳՆ ստեղծման ճանապարհով մենք ոչ միայն կառույցն ավելի վերահսկելի կդարձնենք, այլև կնպաստենք դրա թափանցիկ գործելաոճին և հաշվետվողականության ավելացմանը: Այս և այլ բազմաթիվ փոփոխությունները կհանգեցնեն նրան, որ մի կողմից համակարգում ծառայության անցնելը կդարձնենք ավելի գրավիչ, մյուս կողմից էլ մեր պետության ներքին անվտանգային միջավայրն ավելի կառավարելի կդառնա»,-ասաց հանձնաժողովի նախագահը:
Նրա խոսքով՝ վերջին տարիների ընթացքում Ոստիկանության, Արդարադատության նախարարության և միջազգային կառույցների հետ համատեղ աշխատանքի արդյունքում ուրվագծվել են նոր ստեղծվելիք ՆԳՆ-ի ինստիտուցիոնալ և ֆունկցիոնալ առանձնահատկությունները: Եվ լսումների նպատակն է հանրությանը ևս այդ կարևոր բարեփոխումներին մասնակից դարձնելը:

Armenia’s internal security environment will become more manageable: senior lawmaker on creation of interior ministry
YEREVAN, JULY 12, ARMENPRESS. By creating a ministry of interior and making a number of other changes, the government of Armenia aims at making the service in the system more attractive, and the country’s internal security environment – more manageable, Chairman of the Parliament’s Standing Committee of Defense and Security Affairs Andranik Kocharyan said during the parliamentary hearings on the creation of the ministry of internal affairs.
“Police reforms have a special place in the reforms relating to security in the government’s 2021-2026 action plan, with a priority given to the establishment of the Ministry of Internal Affairs. Within the frames of these reforms, we have managed to create a patrol service in the capital city and already in some provinces, and its activity framework is gradually expanding across Armenia. With its high professionalism it will become competitive and will constantly expand the professional capacities”, Kocharyan said.
According to him, by restoring the Ministry of Interior the government will solve several important issues. The concrete functions of the ministry will be defined, a new system for training personnel will be installed. In fact, the ministry of interior will become a body developing the sectoral domestic policy.
“Democratic control over power structures is one of the key principles of the countries with a parliamentary system of governance. And by creating the Ministry of Interior, we not only will make the structure more under control, but also will contribute to increasing its transparent operation and accountability. This and a number of other changes will lead to the point that we will make the service in the system more attractive on the one hand, and the internal security environment of our state more manageable, on the other hand”, he said.