Կյանքից հեռացել է Բախտիար Հովակիմյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարու­թյունը խորը վշտով տեղեկացնում է, որ հունիսի 16-ին 96 տարեկանում կյանքից հեռացել է թատերագետ, բանասեր  և մատենագետ Բախտիար Մարդանի Հովակիմյանը։
Բախտիար Հովակիմյանը ծնվել է 1926 թ մայիսի 1-ին Տավու­շում։ 1947 թ․ նա ավարտել է  Լ․ Երամյա­նի ան­վան Բաքվի հայկական թատրոնի դրամատիկական ստուդիան, իսկ 1952 թ․՝ Երևանի թատե­րական ինստիտուտը։
1953-1958 թվականներին աշխատել է Բաքվի «Կոմունիստ» (հայերեն) թերթի խմբագրությունում։ 1958-2008 թվականներին՝ ԳԱԹ-ի թատերական բաժնում, որը գլխավորել է  1963 թվականից։
Նրա վաստակը նշանակալի է արխիվային գործի, հայ թատրոնի փաստագրման ոլորտներում: Ուշագրավ են Պ. Ադամյանին, Սիրանույշին, Հովհ. Աբելյանին և հայ բեմի այլ երախտավորներին նվիրված նրա հոդվածներն ու աշխատությունները: Անգերազանցելի է նրա աշխատասիրությամբ կազմված «Հայոց ծածկանունների բառարան»-ը:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունն իր վշտակցությունն է հայտնում Բախտիար Հովակիմյանի ընտանիքի անդամներին և մերձավորներին:

Ушел из жизни Бахтиар Овакимян
Министерство образования, науки, культуры и спорта РА с глубокой скорбью сообщает, что 16 июня в возрасте 96 лет скончался театровед, филолог и библиограф Бахтиар Мардани Овакимя.
Бахтиар Овакимян родился 1 мая 1926 года в Тавуше. В 1947 году окончил драматическую студию Бакинского армянского театра им. Л. Ерамяна, а в 1952 году-Ереванский театральный институт.
В 1953-1958 годах работал в редакции Бакинской газеты «Коммунист» (армянской). В 1958-2008 годах в театральном отделе АН, возглавляемом с 1963 года.
Значительны его заслуги в сфере архивного дела, документирования армянского театра.  Его статьи и труды, посвященные Абеляну, Сирануйш и другим достойным деятелям армянской сцены. Непревзойденным является и составленный им «Словарь армянских псевдонимов».
Министерство образования, науки, культуры и спорта РА выражает свои соболезнования членам семьи и близким Бахтияра Овакимяна.