ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի, Իրանի եւ Թուրքիայի գագաթնաժողովը, որը նվիրված Է սիրիական կարգավորմանը, կարող Է անցկացվել օգոստոսի վերջին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում հայտնել Է Սիրիայի խնդրով ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լավրենտեւը: Սակայն դիվանագետը չի բացառել նաեւ հանդիպման հետաձգումն ավելի ուշ ժամկետ: «Եթե այն (գագաթնաժողովը) հաջողվի անցկացնել մինչեւ օգոստոսի վերջը, դա մի բան Է:
Որքան հասկանում եմ… առկա Է ավելի ուշ ժամկետ՝ այս տարվա վերջ, տեղափոխելու հետ կապված տարբերակ: Հատկապես գագաթնաժողովի»,-ճշտել Է Ալեքսանդր Լավրենտեւը: Իրանի ԱԳ նախարարի օգնական Ալի Ասղար Հաջին ավելի վաղ տեղեկացրել Է, որ երկրի համաճարակաբանական իրադրությունը թույլ Է տալիս կազմակերպել գագաթնաժողովը:
Երեք պետությունների ղեկավարների անմիջակա հանդիպումը, որը պլանավորվում Է անցկացնել Իրանում, հետաձգվել Է կորոնավիրուսային վարակի տարածման պատճառով, նշում Է գործակալությունը: Ռուսաստանի, Իրանի եւ Թուրքիայի ներկայացուցիչների՝ սիրիական կարգավորման շուրջ բանակցությունների հերթական փուլն անցկացվել Է հունիսի 15-16-ը Ղազախստանում: Ավելի վաղ Sputnik ռադիոն հաղորդել Է, թե ինչպիսի մեթոդներ Է պլանավորում օգտագործել Ռուսաստանը Սիրիայի իրադրության կարգավորման համար:

Саммит России, Турции и Ирана, посвященный сирийскому урегулированию, может пройти до конца августа, как передает Арменпресс, об этом сообщил в интервью РИА Новости спецпредставитель президента РФ по Сирии Александр Лаврентьев. Однако дипломат не исключил и переноса встречи на более поздний срок.
"Если его (саммит) удастся провести до конца августа, это одно дело. Насколько я понимаю… есть вариант с переносом на более поздний срок – на конец этого года. Именно самого саммита", – уточнил Александр Лаврентьев.
Помощник главы МИД Ирана Али Асгар Хаджи ранее проинформировал, что эпидемиологическая ситуация в стране позволяет организовать саммит. Очная встреча лидеров трех государств, которую планируется провести в Иране, откладывалась из-за распространения коронавирусной инфекции, отмечает агентство.
Очередной раунд переговоров представителей России, Турции и Ирана по урегулированию в Сирии прошел 15-16 июня в Казахстане.
Ранее радио Sputnikсообщало, какие методы планирует использовать Россия для урегулирования ситуации в Сирии.