Հարսանեկան արարողություն՝ Արարատի գագաթին. երիտասարդ զույգի յուրահատուկ ամուսնությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արարողության վայրը՝ Մասիսի գագաթ, հանդերձանքը՝ արշավային հագուստ. հրավիրված եք հարսանեկան միջոցառման: Իշխան Գևորգյանն ու Աշխեն Հովհաննիսյանն այն երիտասարդ զույգերից են, որ ամուսնությունից առաջ մտածում են, թե ինչպես կազմակերպել հարսանեկան արարողությունը, որ այն դառնա հիշարժան ու ինքնատիպ: Նրանք երկուսով սիրում են բնությունը, արշավները, լեռներ, բարձունքներ հաղթահարելը, և այս ընդհանուր նախասիրությունը հարսանեկան արարողությունը կազմակերպելու հիմք հանդիսացավ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Աշխենը պատմեց, որ փեսացուին առաջարկել է որևէ հանգստավայրում մեղրամիսը կազմակերպելու փոխարեն մասնակցել Մասիսի գագաթ բարձրանալու արշավին:
«Իշխանի հետ բազմիցս խոսել ենք Մասիսը բարձրանալու մեր երազանքի մասին: Հայերի մեծամասնությունը միշտ էլ երազում է Արարատը բարձրանալու մասին, այդ ցանկությունը, կարծես, փոքրուց լինի: Իշխանին միշտ առաջարկում էի ամուսնությունից հետո գնանք Մասիսը բարձրանանք: Հետո մի օր խոսեցինք, և Իշխանն ասաց՝ արի գնանք ու միանգամից Մասիսի գագաթին էլ ամուսնանանք, դրանից լավ ամուսնական արարողություն չի լինի: Բնականաբար, համաձայնեցի»,- պատմում է Աշխեն Հովհաննիսյանը:
Որոշեցին ու արեցին. օրեր շարունակ դժվարությունները հաղթահարելով 2018 թվականի օգոստոսի 26-ին հասան Արարատի գագաթ: Թթվածնի պակասությամբ պայմանավորված՝ այնտեղ բավական դժվար է լինում տեղաշարժվելը, չի բացառվում ինքնազգացողության վատացումը, սակայն ոչինչ չէր խանգարում նրանց մեծ ցանկությունն իրականացնելուն: Իշխան Գևորգյանը պատմում է, որ արշավախմբում շատ քչերն էին տեղյակ, որ իրենք պատրաստվում են գագաթին հարսանեկան արարողություն կազմակերպել:
«Արշավի մասնակիցների հիմնական մասն ամենավերջում տեղյակ եղավ մեր նախաձեռնության մասին: Գագաթին էինք, ասացինք՝ դուք հրավիրված եք հարսանիքի:Մարտին Մարտիրոսյանը («Հատիս» արշավախմբի ղեկավար) խաչը պահեց, մյուսներն օգնեցին շամպայնը լցնել: Այլ կերպ ասած՝ ներկաներին անակնկալ արեցինք: Կարծես երկու ուժեղ զգացողություն բազմապատկվել էր. մի կողմից՝ Մասիսի գագաթը բարձրանալու դժվարությունը հաղթահարելն էր, մյուս կողմից՝ ամուսնության արարողությունը»,- ասաց Իշխան Գևորգյանը:
Երիտասարդ զույգը տարիներ անց ժպիտով ու հիացմունքով է հիշում ինքնատիպ հարսանեկան օրը, պատմում հզոր, հպարտ զգացողության, այդ պահին Աստծուն ավելի մոտ լինելու մասին: Արդեն իրենց երեխաների հետ այդ պատմություններով կիսվելու հնարավորությունն ունեն: Ամուսնությունից հետո շարունակում են արշավները՝ ներգրավելով նաև փոքրիկներին:
Երիտասարդ զույգն առաջնորդվում է հետևյալ սկզբունքով՝ երկիրդ սիրելու համար նախ այն պետք է ճանաչես: Միասին Հայաստանն ու Արցախը ճանաչելով, բացահայտելով՝ այժմ փորձում են այլ նախաձեռնությունում իրենց ներդրումն ունենալ: «Ողջ մնալու արվեստ» ռազմահայրենասիրական հասարակական կազմակերպությունում ծանոթացած զույգն այսօր իր ներդրումն է ունենում «Ազատազէն» նախաձեռնությունում՝ հիմնելով հրաձգարան, որը հնարավորություն է տալիս ցանկացողներին ծանոթացնել զենքին տիրապետելու հմտությանը:
«Պատերազմից հետո որոշեցինք այս նախաձեռնությամբ հանդես գալ: Մենք պարապելու տեղ չունեինք: Քանի որ Հայաստանում մեծ հրաձգարան չկա, մենք գնում էինք սարեր՝ կրակելու, ինչը ռիսկային է: Այսօր Երևանում բազմաթիվ ժամանցի վայրեր կան, բայց հրաձգարան չկա: Որոշեցինք երկրի մասշտաբով փոխել պատկերն ու մարտական ընկերներով ձևավորեցինք «Ազատազէն» ռազմակրթական հասարակական կազմակերպությունը: Այն կօգնի ցանկացողներին սովորեցնել, ծանոթացնել զենքի գաղտնիքներին»,-ասաց Իշխան Գևորգյանը: Ծրագրի իրականացման գործում ակտիվ ներգրավված է նաև Աշխենը:
Ռազմահայրենասիրական ոգին անպակաս է, հայրենիքի համար նշանակալի գործ անելու ձգտումը՝ մեծ. երիտասարդ զույգը Արարատի գագաթի զգացողությունները սրտի ջերմ անկյունում թարմ պահելով՝ գնում է դեպի նոր բացահայտումներ:

Свадебная церемония на вершине Арарата: уникальное бракосочетание молодой пары
Место проведения церемонии - вершина Масиса, наряды - походная одежда. Вы приглашены на свадебное мероприятие! Ишхан Геворгян и Ашхен Ованнисян - молодая пара, которая, как и многие другие, думали, как организовать свадебную церемонию, чтобы она стала запоминающейся и оригинальной. Они оба любят природу, пешие прогулки, восхождение на горы Высота - их общая привязанность и предпочтение, она и легла в основу организации свадебной церемонии. В беседе с «Арменпресс» Ашхен рассказал, что вместо организации медового месяца на каком-нибудь курорте, она предложила жениху принять участие в восхождении на вершину Масиса.
«Мы с Ихшаном часто обсуждали нашу мечту подняться на Масис. Большинство армян мечтает подняться на Арарат, и это желание, кажется, преследует с детства. Я предлагала Ишхану подняться на Масис после женитьбы. Но в один прекрасный день Ишхан предложил жениться на вершине Масиса, лучшей свадебной церемонии и не придумать. Конечно же, я согласилась», - вспоминает Ашхен Ованнисян.
Решили и сделали. Преодолев многие трудности, 26 августа 2018 года они достигли вершины Арарата. Из-за нехватки кислорода передвигаться было довольно сложно, было и плохое самочувствие, но ничто не помешало им исполнить свое великое желание. Ишхан Геворгян рассказал, что в экспедиции многие не знали, что на вершине предстоит свадебная церемония.
«Большинство участников восхождения лишь в конце узнали о нашей инициативе. Мы были на вершине, когда заявили, что они приглашены на свадьбу. Мартын Мартиросян (руководитель экспедиции «Атис») взял в руки крест, остальные помогли налить шампанское. Словом, мы удивили всю группу. Казалось, удвоились два сильнейших чувства. Одно - радость преодоления тяжести восхождения на вершину Масиса, другое - счастье церемонии бракосочетания», - отметил Ишхан Геворгян.
Спустя годы молодые супруги с улыбкой и восхищением вспоминают этот уникальный день свадьбы, рассказывают о сильном, гордом чувстве, о том, что в тот момент они стали ближе к Богу. Они уже могут поделиться этой историей со своими детьми. После женитьбы походы продолжаются с участием детей.
Молодая пара руководствуется следующим принципом: чтобы полюбить свою страну, ее нужно узнать. Вместе узнавая и открывая Армению и Арцах, они теперь пытаются внести свой вклад и в другую инициативу. Супруги, познакомившиеся в военно-патриотической общественной организации «Искусство выживания», сегодня вносят свой вклад в реализацию инициативы «Азатазен», основав стрельбище, где желающие могут обучиться искусству владения оружием.
«После войны мы решили выступить с этой инициативой. Нам негде было тренироваться. Так как в Армении нет большого стрельбища, мы пошли стрелять в горы, что было довольно рискованно. Сегодня в Ереване много увеселительных заведений, но нет тира. Мы решили сменить картину по всей стране и вместе с нашими друзьями-военными создали военно-просветительскую общественную организацию «Азатазен». Она поможет желающим овладеть секретами оружия», - сказал Ишхан Геворгян. Ашхен также активно участвует в реализации этого проекта.
Словом, недостатка в военно-патриотическом духе нет, велико и стремление делать значимые для Родины дела. Молодая пара, храня в своих сердцах чувства, полученные на вершине Арарат, идет к новым свершениям.