Հարսանեկան արարողություն՝ Արարատի գագաթին. երիտասարդ զույգի յուրահատուկ ամուսնությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արարողության վայրը՝ Մասիսի գագաթ, հանդերձանքը՝ արշավային հագուստ. հրավիրված եք հարսանեկան միջոցառման: Իշխան Գևորգյանն ու Աշխեն Հովհաննիսյանն այն երիտասարդ զույգերից են, որ ամուսնությունից առաջ մտածում են, թե ինչպես կազմակերպել հարսանեկան արարողությունը, որ այն դառնա հիշարժան ու ինքնատիպ: Նրանք երկուսով սիրում են բնությունը, արշավները, լեռներ, բարձունքներ հաղթահարելը, և այս ընդհանուր նախասիրությունը հարսանեկան արարողությունը կազմակերպելու հիմք հանդիսացավ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Աշխենը պատմեց, որ փեսացուին առաջարկել է որևէ հանգստավայրում մեղրամիսը կազմակերպելու փոխարեն մասնակցել Մասիսի գագաթ բարձրանալու արշավին:
«Իշխանի հետ բազմիցս խոսել ենք Մասիսը բարձրանալու մեր երազանքի մասին: Հայերի մեծամասնությունը միշտ էլ երազում է Արարատը բարձրանալու մասին, այդ ցանկությունը, կարծես, փոքրուց լինի: Իշխանին միշտ առաջարկում էի ամուսնությունից հետո գնանք Մասիսը բարձրանանք: Հետո մի օր խոսեցինք, և Իշխանն ասաց՝ արի գնանք ու միանգամից Մասիսի գագաթին էլ ամուսնանանք, դրանից լավ ամուսնական արարողություն չի լինի: Բնականաբար, համաձայնեցի»,- պատմում է Աշխեն Հովհաննիսյանը:
Որոշեցին ու արեցին. օրեր շարունակ դժվարությունները հաղթահարելով 2018 թվականի օգոստոսի 26-ին հասան Արարատի գագաթ: Թթվածնի պակասությամբ պայմանավորված՝ այնտեղ բավական դժվար է լինում տեղաշարժվելը, չի բացառվում ինքնազգացողության վատացումը, սակայն ոչինչ չէր խանգարում նրանց մեծ ցանկությունն իրականացնելուն: Իշխան Գևորգյանը պատմում է, որ արշավախմբում շատ քչերն էին տեղյակ, որ իրենք պատրաստվում են գագաթին հարսանեկան արարողություն կազմակերպել:
«Արշավի մասնակիցների հիմնական մասն ամենավերջում տեղյակ եղավ մեր նախաձեռնության մասին: Գագաթին էինք, ասացինք՝ դուք հրավիրված եք հարսանիքի:Մարտին Մարտիրոսյանը («Հատիս» արշավախմբի ղեկավար) խաչը պահեց, մյուսներն օգնեցին շամպայնը լցնել: Այլ կերպ ասած՝ ներկաներին անակնկալ արեցինք: Կարծես երկու ուժեղ զգացողություն բազմապատկվել էր. մի կողմից՝ Մասիսի գագաթը բարձրանալու դժվարությունը հաղթահարելն էր, մյուս կողմից՝ ամուսնության արարողությունը»,- ասաց Իշխան Գևորգյանը:
Երիտասարդ զույգը տարիներ անց ժպիտով ու հիացմունքով է հիշում ինքնատիպ հարսանեկան օրը, պատմում հզոր, հպարտ զգացողության, այդ պահին Աստծուն ավելի մոտ լինելու մասին: Արդեն իրենց երեխաների հետ այդ պատմություններով կիսվելու հնարավորությունն ունեն: Ամուսնությունից հետո շարունակում են արշավները՝ ներգրավելով նաև փոքրիկներին:
Երիտասարդ զույգն առաջնորդվում է հետևյալ սկզբունքով՝ երկիրդ սիրելու համար նախ այն պետք է ճանաչես: Միասին Հայաստանն ու Արցախը ճանաչելով, բացահայտելով՝ այժմ փորձում են այլ նախաձեռնությունում իրենց ներդրումն ունենալ: «Ողջ մնալու արվեստ» ռազմահայրենասիրական հասարակական կազմակերպությունում ծանոթացած զույգն այսօր իր ներդրումն է ունենում «Ազատազէն» նախաձեռնությունում՝ հիմնելով հրաձգարան, որը հնարավորություն է տալիս ցանկացողներին ծանոթացնել զենքին տիրապետելու հմտությանը:
«Պատերազմից հետո որոշեցինք այս նախաձեռնությամբ հանդես գալ: Մենք պարապելու տեղ չունեինք: Քանի որ Հայաստանում մեծ հրաձգարան չկա, մենք գնում էինք սարեր՝ կրակելու, ինչը ռիսկային է: Այսօր Երևանում բազմաթիվ ժամանցի վայրեր կան, բայց հրաձգարան չկա: Որոշեցինք երկրի մասշտաբով փոխել պատկերն ու մարտական ընկերներով ձևավորեցինք «Ազատազէն» ռազմակրթական հասարակական կազմակերպությունը: Այն կօգնի ցանկացողներին սովորեցնել, ծանոթացնել զենքի գաղտնիքներին»,-ասաց Իշխան Գևորգյանը: Ծրագրի իրականացման գործում ակտիվ ներգրավված է նաև Աշխենը:
Ռազմահայրենասիրական ոգին անպակաս է, հայրենիքի համար նշանակալի գործ անելու ձգտումը՝ մեծ. երիտասարդ զույգը Արարատի գագաթի զգացողությունները սրտի ջերմ անկյունում թարմ պահելով՝ գնում է դեպի նոր բացահայտումներ:

Wedding ceremony on peak of Mount Ararat: Young Armenian couple shares story of their unique marriage
Wedding ceremony on peak of Mount Ararat: Young Armenian couple shares story of their
unique marriage
YEREVAN, JUNE 16, ARMENPRESS. The peak of Mount Ararat – the place of the ceremony, the outfit – hiking clothes, you are invited to a wedding.
This is how the young Armenian couple - Ishkhan Gevorgyan and Ashkhen Hovhannesyan, organized their wedding ceremony.
They both like nature, hiking, climbing mountains, and this common preference became a reason to organize the wedding ceremony.
In an interview to ARMENPRESS, Ashkhen said she told her fiancée to participate in trekking tour to Mount Ararat instead of organizing the honeymoon in any resort.
“I and Ishkhan have talked about the dream of climbing Masis for many times. Most of Armenians always dream of climbing Mount Ararat, this desire, seems, is from childhood. I was always suggesting Ishkhan to go to a trekking tour to Mount Ararat after marriage. One day he told me “let’s go and get married on the top of Masis, there couldn’t be a better wedding ceremony than this”. And of course, I agreed”, she said.
And they turned their decision into an action: they reached the peak of Ararat on August 26, 2018. Due to lack of oxygen, movement is quite difficult there, feeling bad is also possible, however, nothing stopped this couple to go for their dream. Ishkhan Gevorgyan says that very few people in the group were aware of their plans.
“Most of the members of the group got informed about our plan in the end. When we arrived in the peak, we told them that you are invited to a wedding. Martin Martirosyan hold the cross, and the others helped to pour the champagne”, he said.
Years have passed, but the young couple still remembers that wonderful day with smile and excitement. They already have an opportunity to share their story with children as after the marriage they continue hiking by engaging also kids.
The couple is guided by the following principle – if you love your country, firstly you need to know it. By discovering Armenia and Artsakh together, they now try to bring their contribution to other initiatives as well.
The couple got acquainted with each other in the Art of Staying Alive NGO. Today they are having their investment in the Azatazen initiative, by establishing a shooting range which allows to get acquainted with the skills of using a weapon.
“We made a decision to come up with this initiative after the war. We had no place to train. As there is no large shooting range in Armenia, we were going to mountains to shoot, which is risky. Today there are many places of entertainment in Yerevan, but there is no shooting range. We decided to change the picture in the country and with our combat friends founded the Azatazen military-educational NGO. It will teach those who want to get acquainted with the secrets of weapons”, Ishkhan Gevorgyan said, adding that his wife, Ashkhen, is also actively involved in the project.
By keeping the feelings of the peak of Ararat in their hearts, the young Armenian couple is going to make new discoveries.